Міжнародний валютний фонд від 5 липня матиме нового директора-розпорядника. Уперше в історії цієї структури її очолила жінка — француженка Крістін Лаґард. У себе на батьківщині вона має репутацію прихильниці економічного лібералізму англосаксонського зразка й узагалі “особи, близької до американців”.
Половина планети, що користується кредитами МВФ, стурбована. У фонді всі рішення ухвалює рада директорів, однак від розпорядника дуже багато чого залежить. Попередника Лаґард, француза-соціаліста Домініка Стросс-Кана, вважали керівником досить поблажливим у питаннях реструктуризації боргів. Якби не скандал із покоївкою готелю Sofitel у Нью-Йорку, Греція, наприклад, гарантовано отримала б відстрочку у відшкодуванні грошей, позичених під час останньої фінансової кризи.
Чимало західних спостерігачів висловлюють припущення, що нова очільниця міжнародної інституції запропонує строгіші правила гри. Очевидно, і для України. Зокрема, фонд вимагатиме неухильного дотримання меморандуму з Києвом.
Між королевою та маркізою
Екс-міністр економіки і фінансів Крістін Лаґард мало схожа на решту високопосадовців своєї країни. Пряма й часом сувора у спілкуванні, не обтяжена надмірною увагою до формальностей, комунікабельна й відверто впевнена в собі. “Це радше американська, ніж французька політична школа”, — зауважує колишній дипломат, який не раз особисто спілкувався з новою шефинею МВФ.
У 17 років Крістін уперше виїхала здобувати освіту за океан. Це сталося після смерті її тата, вчителя англійської мови та літератури. “Родина Лаґардів жила в північному місті Гаврі й політично належала до лівих католиків, — зазначає у своїй книжці “Крістін Лаґард — найвпливовіша жінка світу” журналістка газети Le Figaro Марі Візо. — Але навчання в Штатах, а пізніше робота в адвокатській приватній фірмі в Чикаго не минули безслідно. Досить швидко пані Лаґард сформувалася як послідовний правий ліберал”.
Зовсім юною у Вашингтоні вона потрапила на стажування до тоді ще маловідомого політика Республіканської партії — Вільяма Себастьяна Коена. Згодом він став міністром оборони в адміністрації президента Білла Клінтона, а пані Лаґард назавжди зберегла добрі приятельські стосунки і з ним самим, і з його найближчим оточенням.
Згодом Крістін пішла працювати до потужної адвокатської контори Baker & McKenzie. “Я не схотіла робити політичної кар’єри у Франції, бо в ті роки політики не ставилися до жінок як до рівних”, — пояснила вона згодом свій вибір пресі. У цій фірмі 11 років тому Крістін Лаґард також стала першою жінкою, яку обрали керівником. Саме тоді на “маленьку француженку” вперше звернула серйозну увагу спеціалізована європейська преса.
Відтоді Крістін Лаґард здобула справжню популярність у Сполучених Штатах. “Коли вона працювала в Чикаго, американські журналісти постійно знаходили привід записати її коментар або інтерв’ю, — згадує відставний французький дипломат. — Мабуть, Лаґард — єдина з помітних політиків країни, кого потрібно радше захищати від уваги преси, ніж рекламувати”.
Щоправда, на рідній землі не все для неї складалось аж так райдужно. Преса довго кепкувала, коли Лаґард у статусі міністра економіки і фінансів порадила співвітчизникам пересісти на велосипеди, якщо бензин так подорожчав. Її відразу порівняли з королевою Марією-Антуанеттою, котра казала: “Якщо народові бракує хліба, нехай їсть тістечка”. І начепили прізвисько “чарівна маркіза” (себто та, в якої “завжди все гаразд”).
Утім, хай там що, а за Лаґард на посаді міністра економіки і фінансів Франція, зокрема й завдяки скороченню соціальних витрат, змогла пройти кризу без потрясінь.
Незвичний “американський” оптимізм часто викликає скепсис та нерозуміння в обережних французів. Однак саме ця впевненість у майбутньому імпонує політикам із Північної Європи. Пані Лаґард запрошують працювати в Нідерланди, називають “фінансовою зіркою” у впливовій британській Financial Times.
Про роль особистості в політиці
Існує кілька причин, що пояснюють призначення Крістін Лаґард директором Міжнародного валютного фонду. Серед них, звісно ж, її особисті якості. Про працьовитість колишньої срібної призерки чемпіонату Франції з плавання в Міністерстві економіки ходять легенди. А політики світу розповідають про дипломатичні таланти Лаґард, її здатність оминати дрібні конфлікти, знаходити спільні рішення у складних переговорах. У призначенні, поза сумнівом, відіграв свою роль рівень особистих контактів пані Лаґард у США. З моменту заснування Міжнародного валютного фонду Сполучені Штати мають право впливати на найвищі кадрові рішення, бо сплачують найбільші внески. “Часто кажуть, що від повоєнних часів у МВФ керує європеєць, — написала цими днями газета Le Monde, — але нерідко забувають, що першим заступником керівника фонду завжди призначають американця”.
Стала традиція призначень дедалі менше влаштовує країни, що стрімко розвиваються. Проте цього разу вони не змогли дійти згоди й висунути спільного кандидата. РФ, що належить до групи БРІК (Бразилія, Росія, Індія, Китай), узагалі зіграла у свою гру. Москва спочатку запропонувала непрохідного претендента з Казахстану, а потім від нього відмовилася, очевидно, на якихось вигідних для себе умовах.
Отже, перемогла політична звичка. Західний європеєць на чолі фонду, що був заснований для захисту від дефолтів уразливих національних економік, у принципі, означає серйознішу увагу до проблем його рідного континенту, аніж, скажімо, Африки. Щоправда, Крістін Лаґард уже пообіцяла дати більше простору для групи БРІК і третього світу. Але радикальний переділ впливів — принаймні якщо не настане нова глобальна криза — навряд чи відбудеться аж так швидко.
Крістін Лаґард останніми роками майже не висловлювалася на українські теми публічно. Водночас вона добре знає і любить Польщу, навіть працювала спільно зі Збіґнєвом Бжезінським у польсько-європейсько-американському комітеті та в Комісії з розширення євроатлантичного товариства в аналітичній структурі Center for Strategic and International Studies.
2009 року в статусі міністра економіки Крістін Лаґард зустрічалася з Юлією Тимошенко. До преси потрапили тоді скупі відгуки про “перспективи співробітництва після подолання кризи” — звичайна дипломатична музика, за якою не чути правдивих намірів. Тричі поспіль, у 2005—2007-му щороку, відкривала економічну конференцію на тему України в Сенаті Франції. Тоді вона була міністром зовнішньої торгівлі.
З візитами до нашої держави Лаґард не їздила. Найближчу місію до Києва МВФ планує відрядити у вересні. Нині рано, мабуть, оцінювати перспективи дальших переговорів України з фондом. Але кілька осіб, які особисто знають Крістін Лаґард, зазначили Тижню: слова “дисципліна”, “зобов’язання”, “умови” мають для неї чіткий і цілком конкретний зміст.
“Пані Лаґард колись під час наради в уряді критикувала політичні позички від МВФ, — розповів знайомий чиновник Міністерства економіки і фінансів Франції. — Вона казала, що кредитувати тих, хто не скорочує бюджетних витрат і не робить реформ, — це те саме, що накладати гіпс на дерев’яну ногу”. Співрозмовник “майже впевнений”, що йшлося про Грецію.
Ця держава, безперечно, стане першим лакмусовим папірцем, який покаже стиль роботи і пріоритети Лаґард на чолі Міжнародного валютного фонду. На жаль, дуже багато елементів натякають на те, що трохи згодом, розібравшись з історією українських кредитів, вона вдруге вдасться до порівняння з гіпсовою пов’язкою.
Найбільші боржники МВФ*
Греція — 12,74 млрд SDR
Румунія — 10,57 млрд SDR
Україна — 9,25 млрд SDR
Угорщина — 7,64 млрд SDR
Ірландія — 6,42 млрд SDR
Португалія — 5,61 млрд SDR
Пакистан — 5,6 млрд SDR
Туреччина — 3,06 млрд SDR
Білорусь — 2,27 млрд SDR
Сербія — 1,37 млрд SDR
*За даними МВФ станом на 31 травня 2011 року
Алла ЛАЗАРЄВА
Что скажете, Аноним?
[14:40 22 января]
[10:40 22 января]
19:25 22 января
19:00 22 января
17:10 22 января
16:50 22 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.