Однак згодом з'явилося пояснення, що це — неправильне трактування рішення польського уряду, і що українців воно не стосується. В телеграм-групах українців у Польщі почалася запекла дискусія, що ж воно насправді означає.
Ми з'ясували, що означає рішення уряду Польщі, кого воно стосується і чого чекати українцям, які знайшли у Польщі притулок після початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року.
Що вирішив уряд Польщі
18 січня на польському урядовому порталі дійсно зʼявилась інформація про продовження тимчасового захисту.
“Тимчасовий механізм захисту, запущений рішенням Ради ЄС у березні 2022 року спочатку на один рік, продовжений ще на один рік до 4 березня 2025 року”, — йдеться у цьому рішенні.
Однак це рішення стосується лише осіб, “які отримали охоронний сертифікат від Управління у справах іноземців”.
Як пояснило посольство України у Польщі, такі довідки видавали громадянам третіх країн (не України), які на момент початку повномасштабного вторгнення легально мешкали в Україні, і втекли від війни до Польщі.
Натомість легальне перебування більшості біженців з українським громадянством регулює інший механізм. Він передбачений у спецзаконі про допомогу українцям, за яким вони отримують зокрема PESEL UKR — документ, що гарантує основні права українських біженців у Польщі.
Дію цього захисту польська влада поки що не продовжила.
Тож українці, які підпадають під його дію, тобто отримали номер PESEL зі статусом UKR, станом на зараз можуть легально перебувати у Польщі до 4 березня 2024 року.
Опікуни і батьки дітей, які вчаться або ходять до дитячого садка, можуть залишатися на території Польщі трохи довше — до 31 серпня 2024 року. А учням, які складатимуть іспит на атестат зрілості (та їхнім батькам), дозволено залишитися до 30 вересня 2024 року.
Чого чекати цим людям
11 грудня 2023 року Дональд Туск знову став керівником уряду Польщі
Фактично до завершення дії чинного захисту лишається півтора місяця.
Чи варто непокоїтися українцям?
Як виглядає, уряд Польщі вже працює над цим питанням.
Польське видання Dziennik Gazeta Prawna напередодні повідомило, що уряд готує зміни до спецзакону, які повинні продовжити термін легального перебування українців ще на рік — також до 4 березня 2025 року.
У найближчі тижні, пише видання, проєкт має потрапити на затвердження до Сейму.
Газета зауважує, що продовження легального перебування українців є також вирішальним і для роботодавців, оскільки дозволяє їм працевлаштовувати громадян України у спрощений спосіб.
Польща як член Європейського Союзу має керуватися рішеннями Ради ЄС. Вона, своєю чергою, продовжила тимчасовий захист утікачів від війни в Україні на рік ще у вересні 2023 року.
Тимчасовим захистом у Польщі користується майже мільйон українців.
За даними головного статистичного управління країни, станом на 31 березня 2023 року там перебувало 997 737 громадян України з PESEL UKR.
Більше половини з цих людей (64,8%) становили жінки.
Дональд Туск, який у грудні знову став керівником уряду Польщі, у промові в польському парламенті сказав багато слів на підтримку України, і наголосив на важливості подальшої допомоги Україні.
На фоні нещодавнього загострення стосунків між двома країнами через блокування кордону польськими перевізниками, багато хто в Україні сприйняв виступ Туска як хороший сигнал.
Что скажете, Аноним?
[14:10 22 декабря]
[07:30 22 декабря]
Украина переживает последствия мощной атаки на госреестры Минюста.
[21:42 21 декабря]
12:30 22 декабря
12:00 22 декабря
11:30 22 декабря
11:00 22 декабря
10:30 22 декабря
10:00 22 декабря
09:00 22 декабря
08:30 22 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.