Україна має неабиякий потенціал для майнінгу криптовалют через найнижчу ціну електроенергії для населення в Європі.
Майнінг (mining, видобуток) — це створення цифрової валюти методом оброблення транзакцій на комп'ютерному обладнанні. Дедалі майнінг стає все менш вигідним через обмежений обсяг цифрових валют.
В першу чергу це стосується основної криптовалюти — bitcoin. Чи більше крипти, тим дорожче її створення. Натомість, майнінгова ферма стає вигідною, якщо електроенергія для неї безкоштовна.
Сам по собі майнінг в Україні не є злочином. Цифрові активи у нас хоч і не легалізовані, як платіжний засіб, але і не заборонені. Тому справи про майнінг в реєстрі судових рішень треба називати справами про крадіжку електроенергії.
Зазвичай, такі крадіжки відбуваються із залучанням або за прямою участю посадових осіб державних компаній.
Проблема в тому, що крадіжка електроенергії, згідно Кримінального Кодексу України (ККУ) не вважається тяжким злочином. За нього передбачено покарання штрафом до 3,4 тис. грн, або позбавленням волі до 3 років.
Відтак, в кращому випадку злочинці виплачують штрафи та завдану шкоду. І майже ніколи не сідають в тюрму.
БізнесЦензор зібрав показові випадки крадіжки електроенергії для майнінгу криптовалют.
Співробітник Южно-Української АЕС
Влітку 2021 року керівництво Южно-Української АЕС, що входить до складу НАЕК “Енергоатом”, звернулося до суду зі скаргою на бездіяльність слідчого Нацполіції.
Цей слідчий через два дні після відкриття кримінального провадження у вересні 2020 року по факту викрадання на ЮУАЕС електроенергії, закрив справу за відсутністю складу злочину.
До того більше року цю справу розслідувало місцеве управління СБУ, що в липні 2019 знайшли в кабінеті запасних частин та приладдя адміністративного корпусу ЮУАЕС комп`ютерну техніку та комплектуючі для добування криптовалюти.
Як згодом повідомила прес-служба Южно-Української АЕС, майнив криптовалюту співробітник підприємства, незаконно споживаючи його електроенергію.
Цього працівника керівництво Южно-Української АЕС вирішило залишити на підприємстві, покарало наступним чином: перевело на менш оплачувану посаду за “власною заявою” та позбавило річної премії.
Коли ж в процесі досудового розслідування визначиться розмір матеріальних збитків, цю суму планують стягнути з працівника окремо. І справу можна буде закривати.
Фірма Хомутинника — на “Харківобленерго”
В травні 2019 року до харківської прокуратури звернувся директор з захисту активів АТ “Харківобленерго”, що виявив несанкціоноване втручання в роботу приладів обліку спожитої електроенергії.
70% акцій Харківобленерго належить державі в особі Фонду держмайна. Ще 30% — Smart Holding Вадима Новинського. Smart Holding неодноразово заявляв про крадіжки на Харківобленерго, що лишає міноритарного акціонера прибутку від діяльності обленерго.
В ході розслідування місцеве управління СБУ встановлено, що харківське ТОВ “Інтеропт-Преміум”, що засноване екс-нардепом Віталієм Хомутинніком, здійснює розкрадання електроенергії шляхом втручання до роботи лічильників. І це призводить до “суттєвого заниження їх розрахункових даних”.
В одній із перших ухвал суду по справі фігурує директор фірми “Інтеропт-Преміум” Вікторія Винаровська, що “у змові із службовими особами АТ “Харківобленерго” організувала майнінгову ферму, що споживає велику кількість електроенергії з метою конвертації її через “тіньові” електронні обмінні пункти валют (365 Cash, Vilkov, E-obmen, E-Money, 24Pay, Transfer24, D-Obmen, lOOBtcKiev, BestCoin та інші) у долари, євро, гривні чи російські рублі.
Частину отриманих від такої діяльності коштів, невизначені досі власники майнінгової ферми передають у готівці інспектору AT “Харківобленерго”, що здійснює контрольний огляд приладів обліку.
Як зазначається в ухвалі суду, з січня по грудень 2019 року “Інтеропт-Преміум” за даними з приладів обліку споживала 625 тис. кВт-г електроенергії, при фактичному споживані близько 2 400 тис. кВт-г.
Під час допиту старший інспектор Східного РВ Харківобленерго повідомив, що влітку 2018 року, за адресою фірми було замінені два лічильники та встановлені пломби АТ “Харківобленерго”.
Впродовж двох років і по теперішній час на фірмі знаходиться майнінгові ферми. За словами інспектора, в нежитловому приміщенні їх приблизно сто штук. Лічильники для контролю спожитої ними електроенергії рахують лише 15-20 відсотків від реально спожитого обсягу.
Незважаючи на те, що справу розслідують з грудня 2019 року, станом на липень 2021, особу причетну до викрадання електроенергії правоохоронці так і не встановили.
Ще у липні 2021 року суд ухвалив подовжити строки досудового розслідування цієї справи до липня 2022 року. Більше згадок про неї у судовому реєстрі не знайти.
ФОП-майнер у “Київобленерго” на території агрокомпанії Руслана Голуба
Впродовж цілого року група осіб на території Київської та Черкаської областей безперешкодно займались добуванням криптовалюти, організували діяльність майнінгових ферм.
Для їх функціонування майнери підключались безпосередньо до трансформатору на території колишньої військової частини, використовували нежитлові будівлі, що перебували в оренді.
В січні 2020 року на виконання ухвали слідчого судді Святошинського райсуду Києва було проведено обшук нежитлового приміщення в місті Тетіїв, орендарем якого виступала фізична-особа підприємець.
До обшуку були залучені співробітники ПрАТ “Київобленерго”, яке з травня 2019 року входить в ДТЕК Мережі Ріната Ахметова.
Співробітники Київобленерго виявили безоблікове споживання електроенергії і склали відповідний акт. Під час обшуку правоохоронці вилучили 54 майнінгові ферми, три маршрутизатори, дві комп`ютерні системи та системний блок.
Одні майнінгові ферми були розташовані безпосередньо у приміщенні трансформаторної підстанції. Під іншу “ферму” був переобладнаний автомобільний напівпричіп, який розташовали на прилеглій до трансформатора території.
Напівпричіп мав систему вентиляції та камери відеонагляду. Ще одна майнінгова ферма знаходилась у цегляному нежитловому приміщенні, що належить “Тетіївській агропромисловій компанії” екс-регіонала Руслана Голуба, зараз депутата місцевої райради.
Через кілька днів після обшуку та вилучення обладнання до правоохоронців звернувся ФОП-власник з заявою про незаконне заволодіння технікою.
“Вилучене дороговартісне майно, яке потребує делікатного поводження, було навалом завантажене у вантажний автомобіль та вивезене працівниками поліції у невідомому напрямку”, — скаржився він у заяві до правоохоронців.
В лютому 2020 року Святошинський райсуд Києва наклав на майнінгові ферми арешт. Проте вже в лютому 2021 року провадження було закрите за “відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення”.
Згодом власник майнінгових ферм домігся скасування арешту та повернення йому обладнання.
Керівник “Укрзалізниці”, що зобов'язався віддати за електроенергію
В грудні 2020 року Тернопільській апеляційний суд звільнив колишнього заступника директора ВСП “Львівська дистанція захисних лісонасаджень” Регіональної філії “Львівська залізниця” Володимира Гавронського від одного року ув’язнення за крадіжку електроенергії у великих масштабах.
Гавронський був засуджений Тернопільським міськрайсудом за ч. 2 статті 188 Кримінального Кодексу (ККУ): “Викрадення води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання”.
Загалом ця стаття ККУ передбачає до трьох років позбавлення волі. Проте суд був поблажливим, зваживши, що у Гавронського є неповнолітня дитина і вину він визнав.
Як зазначається в тексті вироку суду, Володимир Гавронський перебував на посаді заступника директора ВСП “Львівська дистанція захисних лісонасаджень” з 2012 року. В його обов`язки входили роботи “по вирубці лісу біля залізниці”, тому в розпорядженні перебували гаражі та автобаза філії “Укрзалізниці”.
В листопаді 2019 року співробітники внутрішньої безпеки “Укрзалізниці” виявили в цих приміщеннях присторої для примусової зупинки електролічильників.
На наступний день тодішній керівник “Укрзалізниці” Євген Кравцов у Facebook розповів про майнінгову ферму криптовалюти, яку “кмітливі тернопільські хлопці” організували в одному з службових приміщень.
“Свою сучасну техніку підключили, звісно, до електромережі УЗ. Зекономили собі більше 1 млн грн. Подивився: орієнтовна вартість 1 біткоїна — понад 208 тис. грн. А генерували їх понад 100 одиниць обладнання. Не врахували одного — Закон України забороняє обіг та випуск криптовалюти на території країни, а ще Закон забороняє красти. Кримінальне провадження відкрито”, — написав тоді Кравцов.
Скільки заробили організатори майнінгової ферми Кравцов не написав.
Як потім з’ясувало слідство, безпосередньо Володимир Гавронський ставив магніти, щоб електролічильники зменшували споживання електроенергії. А також підключав розміщені у майстерні металеві конструкції, “що складаються із материнських плат, блоків живлення, твердотілого накопичувача (USD) та відео карт”.
З червня по листопад 2019 року ферми Гавронського незаконно використали з електромереж “Укрзалізниці” 197,44 тис. кВт-г електроенергії на 393,3 тис. грн.
На момент рішення місцевого апеляційного суду Гавронський відшкодував УЗ 120 тис. грн та погодився сплатити ще майже 300 тис. грн за завдану шкоду.
Зазвичай випадки крадіжки електроенергії розглядаютьсся в суді за статтею ст. 188-1 ККУ: викрадення електричної енергії шляхом її самовільного використання без приладів обліку, що передбачає покарання у вигляді штрафу до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 3 400 грн), або до трьох років обмеження волі.
Ті самі дії вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, якщо вони завдали шкоду у великих розмірах, караються позбавленням волі на строк до 3 років.
Більш суворо українське законодавство підходить до покарань за викрадення енергетичного обладнання.
За крадіжку шляхом демонтажу чи будь-яким іншим способом електричних мереж кабельних ліній зв’язку та обладнання — передбачений штраф до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (8 500 грн) або позбавлення волі на строк до 3 років.
Якщо ці дії будуть вчинені енергетичними рецидивістами вдруге їм загрожує позбавлення волі до 10 років.
Ольга ПРОКОПИШИНА
Что скажете, Аноним?
[14:00 29 декабря]
[07:00 29 декабря]
[22:21 28 декабря]
12:30 29 декабря
11:00 29 декабря
10:30 29 декабря
09:30 29 декабря
09:00 29 декабря
08:30 29 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.