Російська пропаганда відносить загарбання українських міст до найбільших досягнень Путіна за останні роки. Саме він “повернув українців, які проживають на захоплених територіях, у велику російську сім’ю та захистив від нацизму”. Тож російській владі необхідно було створити враження, що жителі окупованих територій підтримують, збирають підписи та голосують за відомого самовисуванця — й цим нібито засвідчують свою довіру до нього, легітимізують російський режим і “дають добро” на подальші воєнні та політичні плани Кремля.
ОПОРА дослідила, як із листопада 2023 року до 10 березня 2024-го, коли завершилося дострокове голосування на тимчасово окупованих теріторіях (ТОТ), Росія наповнювала інфопростір темою виборів президента Росії та просувала одного-єдиного кандидата. Для цього ми зібрали 8622 повідомлення із 775 проросійських Телеграм-каналів (здебільшого це місцеві ЗМІ, журналісти й політики, а також російські блогери, які багато говорять про ТОТ) за ключовими словами “Путин” та “выборы” й проаналізували, як російська пропаганда спілкується з мешканцями тимчасово окупованих територій України.
Наратив 1. “Народний кандидат”
“Справді народний кандидат!” — сказав про Путіна чиновник так званої ДНР Алєксандр Парєцкій. Ця фраза чудово ілюструє образ, який Телеграм-канали намагаються створити для диктатора і який транслюють усі місцеві чиновники на ТОТ, розповідаючи про “беззаперечну його підтримку” місцевим населенням.
За місяць до старту збору підписів на підтримку висування кандидатів (що є обовʼязковою умовою для балотування на президентських виборах у Росії) вже згаданий Алєксандр Парєцкій стверджував, що для “народу Донбасу й не може бути іншої серйозної альтернативи”, бо “Владімір Путін здійснив мрію жителів Донбасу повернутися до складу великої [російської] родини”.
Так званий мер тимчасово окупованого Маріуполя Олєг Моргун писав: “упевнений, абсолютна більшість місцевих вважає Владіміра Путіна своїм президентом…”. Очільник так званої ЛНР Лєонід Пасєчнік у коментарі одному з пропагандистських ресурсів також висловлював переконання в тому, що “Путіна підтримують практично всі жителі” регіону. Керівник окупованого Бердянська Алєксєй Кічігін упевнений, що “тільки з Путіним можна побудувати гідне майбутнє”, а курс російського лідера збігається з його “життєвими орієнтирами”, — зазначив чиновник.
Окупаційні Телеграм-канали часто згадують постать Артьома Жоги, бойовика, місцевого чиновника й терориста, якого в так званій ДНР вважають героєм. На “виборах”-2024 він був довіреною особою Путіна, а під час спеціальної зустрічі передав тоді ще легітимному президенту “прохання жителів приєднаних територій” балотуватися. Таку новину окупаційні Телеграм-канали поширили близько сотні разів — серед них був, наприклад, канал Маріупольського міського центру зайнятості. “Не приховуватиму, в різний час у мене були різні думки. Але нині, ви праві, нині такий час, коли потрібно ухвалювати рішення. Я балотуватимуся на посаду президента Російської Федерації”, — відповів Путін колаборанту.
Інша група людей у наративі підтримки Путіна на ТОТ — так звані герої СВО. Ось, наприклад, відео з чоловіками у військовій формі, які ставлять підписи за висування чинного очільника Кремля. Один із чоловіків каже, що підтримує Путіна, “бо він зробив так, що з Росією рахуються і Росію поважають у всьому світі”. Також Центральна виборча комісія РФ запустила інформаційну кампанію про забезпечення російським військовим права голосувати на території проведення так званої СВО на спеціальних мобільних виїзних пунктах. Це “має забезпечити високу явку”, як сказав один із російських солдатів на відео.
Крім того, окупаційні Телеграм-канали публікують численні відео про підтримку російського лідера місцевим населенням. Утім, ми не знаємо, чи є ці люди справжніми мешканцями ТОТ і чи знімаються вони добровільно, а чи це завезені росіяни, котрі (як часто буває) просто взяли участь у записі відео.
Інший херсонський канал опублікував відео, де нібито житель Нової Каховки з 90-річною мамою прийшли поставити підпис за Путіна. На записі він каже: “Ми не сумніваємося, що Владімір Путін правитиме нашою країною прекрасно… не менш як 30 років”. Нагадаємо, що Путіну вже 70, тож перевершити королеву Сполученого Королівства Єлизавету ІІ за віком правління — це вже спосіб перемогти “клятих англосаксів”. Звичайна жінка в хутряній шапці Любов Москвіна розповідає, що проголосує “за найкращого нашого президента”. Житель Генічеська Ігор Ризченко підтримує Путіна, “бо він хороший президент”. На прикладі родини зі Скадовська російська пропаганда описує “вибори” як “можливість для всіх членів сімʼї проголосувати за того, кому вірять”. А ось невідомий чоловік ставить підпис за Путіна, бо той — “мужик”.
Політична діячка окупованої частини Херсонської області Ольга Сіманова, голова держфонду “Захисники Вітчизни” й довірена особа Путіна в Херсонській області, описала свої враження після “зустрічі з жителями Херсонщини” в громадській приймальні. За її словами, чи не найчастіше люди приходили “з проханням подякувати Путіну за життя в Росії” та “висловити йому свою підтримку”.
Протягом усього “передвиборчого” періоду Телеграм-канали розповідали лише про Путіна, практично не згадуючи інших кандидатів. Про них здебільшого писали або номінально (наприклад, у переліку кандидатів), або критикували: кандидат від Комуністичної партії РФ Ніколай Харітонов — старий і неоригінальний, Владіслав Даванков від “Нових людей” — “крінжово епатажний”. Також ми знайшли згадку про кандидата Лєоніда Слуцкого від ЛДПР із позитивною оцінкою його поїздки на окуповані території, хоча, на думку пропагандистів, його кампанії все ж таки бракує “яскравості та обʼєму”. Канал осередку ЛДПР у Запорізькій області запостив відео з досить дивним і суперечливим коментарем кандидата: “...я не збираюся закликати голосувати проти Путіна. Голосувати за Слуцкого і голосувати за ЛДПР — це зовсім не проти Путіна”.
Наратив 2. “Єдіноначаліє російського народу”, або Чому “справжні росіяни” обирають Путіна
Те, що в Росії вже 20 років не змінюється президент, потрібно якось пояснювати, причому не стільки для внутрішньої аудиторії, скільки для інших країн і жителів “нових регіонів”, які не звикли до такої залізної “стабільності”.
Найочевидніша версія — це те, що триває війна (при цьому якось забувають, що Путін сам її й розпочав). Телеграм-канал “Злой журналист” пояснював рішення диктатора залишитися при владі проханням “героїв” так званої СВО: мовляв, у Путіна “просто немає вибору”, адже “йде війна з нацистським ворогом… іти не час”. Іще один пропагандист зазначив, що немає “іншого гідного кандидата, який упорається з викликами, що стоять перед країною”. А ватажок окупованої частини Херсонщини Владімір Сальдо стверджує, що “для перемоги потрібен твердий лідер, який знає свою справу”.
Інша причина — людям важливо зберегти стабільність. Офіційний канал херсонської окупаційної адміністрації опублікував допис із промовистою назвою “Експерти: абсолютна більшість росіян хоче бачити президентом саме Владіміра Путіна”. Один з “експертів”, якого цитують у публікації, зазначає, що людям важливо скористатися своїм виборчим правом для збереження “політичної та економічної стабільності”. А голова так званої ЛНР назвав російського лідера “гарантом стабільності”.
Також пропагандисти прямо пишуть, що “Росія — це імперія” з притаманним їй “єдіноначалієм”, а вибори — радше “вотум довіри Путіну”, ніж спосіб змінити владу.
Наратив 3. “Гостроцікаві” вибори-2024
Оскільки імʼя “переможця” ні для кого не було загадкою, окупаційні Телеграм-канали намагалися наповнювати інфопростір бодай якимись інтригами: наприклад, чи побʼє Путін свій рекорд голосів 2018 року? Як зазначив один російський псевдоексперт, у виборчій кампанії 2024 року найцікавішим є не те, хто стане наступним президентом, а те, що вона “прояснить феномен популярності” Путіна та покаже, “які рішення він ухвалюватиме”.
Врешті пропаганда намагалася створити невеличку інтригу навколо “почесного” другого місця. Окремі експерти навіть розмірковували про шанси кожного з кандидатів бути другим після Путіна.
Це ж було вже, або Аналіз схожих повідомлень
Вивчаючи дописи, ми помітили, що частина з них майже однакова. Ми вже фіксували схожу ситуацію під час так званих місцевих виборів, які Росія проводила у вересні 2023 року на окупованих українських територіях. Проаналізувавши повідомлення за допомогою “нечіткого пошуку” (його часто застосовують для визначення плагіату), ми розділили їх на групи дублікатів. У кожній групі — від пʼяти дублікатів (однакових повідомлень). Ми зібрали 174 такі групи з 448 унікальних каналів.
53 (п’ятдесят три!) відсотки завантажених нами повідомлень на тему виборів не є оригінальними. Повідомлення, які найчастіше копіювали, стосуються важливих для окупаційної влади етапів виборчого процесу. Канали іноді публікували новини без привʼязки до першоджерела, несуттєво змінюючи або взагалі не змінюючи текст.
Найбільшу кількість дублікатів публікують “регіональні медіа”.
У кожної окупованої області є низка власних Телеграм-медіа. Вони інформують про загальні події, як-от початок виборів, а також публікують новини зі “своєї території” — повідомлення про збір підписів на користь висування Путіна, сумнівні слова підтримки від місцевих жителів, цитати маріонеткових ватажків. Утім, попри топонімічні зміни в текстах, їх суть завжди однакова — створити ілюзію колосальної підтримки Путіна на псевдовиборах. Деякі канали взагалі здебільшого лише репостять новини з інших каналів, дуже зрідка публікуючи щось “від себе”.
Водночас ми визначили першоджерела, тобто Телеграм-канали, де скопійована інформація найчастіше зʼявлялася першою.
Першим у рейтингу першоджерел є офіційний канал партії “Единая Россия”. Його репостять канали зі всієї тимчасово окупованої території. Серед інших політичних осіб або організацій доволі часто першоджерелами є канал політика та генерального секретаря “Единой России” Андрєя Турчака, канал так званого голови “ЛНР” Лєоніда Пасєчніка, канал бойовика Артьома Жоги та інші.
Частина каналів-першоджерел є серед каналів із найбільшою кількістю дублікатів. І це очевидно, адже якщо канал часто продукує контент, інші часто його запозичують.
На окупованих частинах Херсонщини та Запоріжжя одні місцеві медіа формують порядок денний для інших. Новину про те, що волонтери збирають підписи на користь Путіна в окупованій частині Запорізької області, опублікував канал “Запорожский Вестник” (другий у рейтингу першоджерел). Її репостили не тільки місцеві новинні канали, а й окупаційні “міністерства” Запорізької області. Загалом новину опублікували 22 різні канали. Ресурс був першоджерелом вісім разів.
У інфопросторі окупованої Херсонщини найпопулярніше першоджерело — “Za Президента | Помощь Херсон”. Він, як і “Запорожский вестник”, вісім разів публікував новини першим. В описі каналу зазначено, що він пише “про вибори в Херсонській області”. Найпопулярніше повідомлення на каналі — новина про намір Владіміра Путіна знову балотуватися в президенти.
Канал “Таврия. Новости Херсонской области” сім разів ставав першоджерелом. Так само, як і на попередній, на нього порівняно часто посилаються інші Телеграм-сторінки Херсонщини. Новину каналу про листи на підтримку чинного президента РФ опублікували вісім інших Телеграм-каналів.
Серед регіональних ЗМІ окупованих Луганщини та Донеччини на основі зібраних нами даних такої тенденції не простежується.
Отже, можемо зафіксувати, що російська пропаганда на ТОТ системно працює за певними механізмами та схемами. Маючи наперед заготовлені наративи, через координовану систему Телеграм-каналів у кожній захопленій області Кремль вливає їх на ТОТ, а згодом Телеграм-канали розповсюджують ці меседжі серед своєї авдиторії.
Ольга БЄДОВСЬКА, Громадянська мережа ОПОРА
Что скажете, Аноним?
[18:47 23 декабря]
[15:40 23 декабря]
[13:50 23 декабря]
19:00 23 декабря
18:50 23 декабря
18:00 23 декабря
17:30 23 декабря
17:20 23 декабря
17:10 23 декабря
17:00 23 декабря
16:40 23 декабря
16:30 23 декабря
16:20 23 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.