Візити представників Служби безпеки України до структур Костянтина Жеваго збіглися з різкими коливаннями курсу акцій його швейцарської компанії Ferreхpo.
Основним активом холдингової компанії є Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат — найбільший в Україні виробник та експортер залізорудних окатишів.
Вийти з кризи сухим
Оперативним управлінням Ferreхpo займається сам Жеваго. Він змушений був це зробити восени 2008 року, після продажу 25% акцій вугільного холдингу.
Згодом, Ігор Коломойський почав скуповувати акції компанії на Лондонській фондовій біржі. Масоване придбання паперів збіглося з обвалом цін у кризовому 2008 році, коли з липня по грудень акції компанії впали на 90%.
Група “Приват” скуповувала акції Ferreхpo з 2007 року і через два роки змогла сконцентрувати 13%. Спроби увійти до складу директорів виявилися марними, тож група погодилася на продаж цінних паперів, звичайно, не без вигоди для себе.
З початку 2009 року акції Ferreхpo завдяки відновленню світового попиту на залізорудну сировину подорожчали в 16 разів до 479 пунктів, залишивши далеко позаду передкризові показники.
У квітні-травні 2011 року у світових бізнес-колах почали говорити про можливий продаж частки Жеваго у швейцарській компанії — 51%. За даними газети Daily Mail, з такою пропозицією до нього звернувся власник ArcelorMittal Лакшмі Міттал.
Видання повідомляло, що Міттал залучив Goldman Sachs до проведення due diligence компанії. Ціна угоди, за даними Daily Mail, може становити 6,3 мільярда доларів. Ці чутки спричинили нове підвищення курсу акцій.
“Ferrexpo повторює динаміку трійки провідних виробників залізорудної сировини — Vale, Rio Tinto і BHP. Однак протягом весни акції цих компаній росли не так швидко, як Ferrexpo”, — зазначив аналітик BG Capital Євген Дубогриз.
За його словами, зростання курсу акцій Ferreхpo пов'язано з чутками про можливе поглинання ArcelorMittal або одного з ключових гравців ринку ЗРС — BHP Billiton.
“ArcelorMittal забезпечений залізною рудою на 60%, тому зацікавлений у нарощенні власного виробництва. Як відомо, Ferreхpo почала активно освоювати нове родовище, що дозволить їй збільшити виробництво. Тому компанія може бути цікавою для ArcelorMitall”, — зазначив Дубогриз.
Інвестори захвилювалися
Втім, з початку 2011 року акції Ferrexpo поводять себе доволі волатильно. Протягом лютого-березня вони впали на 12,8%, за дві декади травня — на 11,6%, за тиждень у червні — на 11,1%. Протягом 7-12 липня, коли відбувалося “маски-шоу” в структурах Жеваго, курс акцій просів на 12%. Пізніше він стабілізувався і знову пішов угору.
Курс акцій Ferrexpo PLC на Лондонській фондовій біржі, 2011 рік
4 травня | 27 травня | 10 червня | 24 червня | 7 липня | 12 липня | 14 липня |
462,6 | 436,1 | 456,1 | 438,0 | 485,9 | 451,4 | 465,0 |
Джерело: Bloomberg
Ці коливання багато хто пов'язує з політичною діяльністю Костянтина Жеваго, який є народним депутатом від фракції БЮТ. Він один з небагатьох мільярдерів-політиків, хто не залишив фракцію, що могло спричинити візити СБУ на його підприємства.
СБУ навідувалося на завод “Росава” та у центральне відділення банку “Фінанси і кредит”. Як повідомляють у піар-відділі групи, вторгнення СБУ на білоцерківський завод відбулося в супроводі антитерористичного підрозділу міліції. Проникнення на підприємство проходило в рамках справи про фіктивне підприємництво.
Візит у банк був не таким гучним. Співробітники СБУ пред'явили документи, вилучили папери і залишили фінансову установу. Правоохоронці також обшукали офіс футбольного клубу “Ворскла”, що належить бізнесмену.
У березні проблеми з податківцями мала компанія “АвтоКрАЗ”. Митарі разом з озброєними людьми в масках забрали низку документів. Водночас перлину в короні бізнес-імперії Жеваго — Полтавський ГЗК — силовики поки не чіпали.
На думка аналітика Dragon Сapital Олександра Макарова, коливання акцій Ferrexpo пов'язані із спекулятивними очікуваннями можливого продажу компанії.
“На цих очікуваннях пробували заробляти гравці ринку. Чутки про цікавість до придбання компанії лише підігрівали ціни. Навіть новини про візити силовиків на підприємства Жеваго можуть грати не лише на зниження, але й зростання курсу акцій. Це чисті спекуляції”, — зазначив Макаров.
Проблеми з кон'юнктурою
Насправді літня волатильність курсу акцій Ferrexpo пов'язана не стільки з “наїздами” СБУ, але й не дуже сприятливою ситуацію на світових металургійних ринках.
У червні ціни на залізну руду залишалися низькими з тенденцією до падіння. Китайські компанії знизили закупівлю сировини — у них достатньо своїх запасів. Це негативно впливає і на курсові коливання акцій компанії. Тонна сировини протягом травня-червня у портах Південного Китаю подешевшала на 15 доларів до 175 доларів.
Тим не менш, українські інвестиційні компанії рекомендують тримати акції ГЗК, оскільки зовнішня кон'юнктура протягом 2011 року обіцяє бути сприятливою.
“Поточна ціна виглядає привабливою для інвестування, але з компанією пов'язано чимало негативу, тому не виключене подальше просідання акцій. Краще зайняти вичікувальну позицію і купувати папери при наближенні їх ціни до 30 гривень за акцію”, — радять аналітики компанії “Кінто”.
Ймовірно, такі рекомендації дають своїм вкладникам й інвестиційні фонди за кордоном. Якщо конфлікт із силовими органами затягнеться або перейде на територію Полтавського ГЗК, то акції Ferrexpo почнуть падати суттєвіше.
Тоді Жеваго доведеться вибирати: боротися за компанію, продавати, поки купують за хорошу ціну, або змінювати свої політичні погляди.
Втім, на думку експертів, котирування акцій Ferrexpo у Лондоні захищає Жеваго від можливих зазіхань влади.
“Номінальними власниками Ferrexpo є інвестиційні банки Morgan Stanley, Citigroup та JP Morgan. Компанія відома у світі, успішно котирується на Лондонській біржі. Якщо “маски-шоу” поширяться і на Полтавський ГЗК, Жеваго зможе розраховувати на підтримку своїх інвесторів”, — упевнений Дубогриз.
Сергій ЧИГИР
This is way bteter than a brick & mortar establishment.
Что скажете, Аноним?
[14:10 22 декабря]
[07:30 22 декабря]
Украина переживает последствия мощной атаки на госреестры Минюста.
[21:42 21 декабря]
12:30 22 декабря
12:00 22 декабря
11:30 22 декабря
11:00 22 декабря
10:30 22 декабря
10:00 22 декабря
09:00 22 декабря
08:30 22 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.