Вибиті вікна, знесені вибухами дахи житлових будинків мирних громадян, шкіл, дитячих садків, зруйновані котельні й електропідстанції… Ця картина стала типовою у багатьох населених пунктах практично всіх регіонів України. Російські агресори воюють проти мирних жителів нашої країни.
Коли в домі біда, на допомогу приходять друзі. В України й українців вони є. Це десятки країн світу, це й міждержавні проєкти, створені для допомоги Україні в боротьбі проти агресора та в її європейських прагненнях.
Зокрема, це Програма U-LEAD (Ukraine — Local Empowerment, Accountability and Development, перекладається як “Україна — посилення на місцях, підзвітність і розвиток”), або коротко — “U-LEAD з Європою”.
Раніше U-LEAD допомагала з децентралізацією. Тепер організовує “швидку допомогу” для екстреного відновлення постраждалих від російських обстрілів сіл і міст.
На початку жовтня “U-LEAD з Європою” і Міністерство інфраструктури офіційно оголосили про старт проєкту “Зміцнення стійкості на місцях. Підтримка екстрених ремонтів у громадах”. Донором ініціативи є уряд Німеччини. Фактично U-LEAD надає підтримку постраждалим громадам із початку широкомасштабної війни Росії проти України.
Ініціатива передбачає підтримку маломасштабного відновлення в ста постраждалих від війни українських громадах, кожна з яких одержить допомогу в рамках трьох основних напрямів:
— програма ваучерів, відповідно до неї громада вибирає будівельні матеріали, потрібні для ремонтно-відновних робіт, на суму до 3 млн грн (близько 75 тис. євро);
— пакет “Мобільність”, який надає громаді один комунальний транспортний засіб.
— пакет Toolkit (набір інструментів), за яким громада одержує заздалегідь обумовлений набір інструментів і обладнання для проведення робіт із ремонту й відновлення пошкоджених об'єктів.
Із початку повномасштабної війни програма зосереджується на підтримці територіальних громад, щоб вони могли вистояти в умовах тривалої військової агресії, зокрема, щоб вони могли швидко відновлювати пошкоджену обстрілами інфраструктуру.
“Навесні минулого року ми дуже оперативно перепрофілювали Програму U-LEAD на негайну допомогу. Особисто для мене стало дуже корисним досвідом відвідування підрозділу U-LEAD у Польщі, звідки пакети допомоги (набори для укриття, генератори електроенергії, прожектори, цистерни з водою) відправляли в понад 330 громад України”, — згадує заступник глави Представництва Європейського Союзу в Україні Ремі Дюфло.
Він розповів, як через Програму “U-LEAD з Європою” протягом багатьох років ЄС підтримував децентралізацію в Україні. Ремі Дюфло вважає цю реформу знаковою і однією з найуспішніших у нашій країні. Ефективність роботи місцевого самоврядування стала однією з основ, які дали змогу Україні вистояти в перші місяці після повномасштабного вторгнення.
“Ми могли бачити переваги децентралізації в мирний час, а тепер знаємо, на жаль, про переваги децентралізації під час війни”, — говорить він.
Відібрані для проєкту маломасштабного відновлення громади розташовані в регіонах, які зазнали найбільших руйнувань у результаті російської агресії: в Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Запорізькій, Київській, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській і Чернігівській областях. Усього відібрали сто громад.
Утім, ініціативу розроблено в такий спосіб, щоб можна було легко поширити підтримку й на інші постраждалі від війни громади.
За словами заступника посла Німеччини в Україні Тіма Пранге, для екстреної підтримки U-LEAD уряд ФРН може надати додаткове фінансування в розмірі 18,6 млн євро, що дасть можливість охопити ще сто громад до кінця року. “Це потрібно, і ми це знаємо. Тому працюємо над тим, щоб давати більше”, — зазначив він.
Громади мають одержати допомогу у відновленні не колись потім, а вже зараз. Про це говорять у Міністерстві розвитку громад, територій і інфраструктури України.
“Без можливості української економіки працювати, без можливості українців жити у своїх містах і селах ми не організуємо повного опору. Наша економіка має давати можливість платити податки: саме за рахунок податків ми виплачуємо заробітну плату нашим захисникам. Усі ці процеси пов'язані. Саме тому ми розуміємо, що відновлення не має чекати якогось часу “Ч”. Ці питання потрібно ставити саме зараз”, — прокоментувала ініціативу заступниця міністра розвитку громад, територій і інфраструктури України Олександра Азархіна.
“U-LEAD з Європою” уже розпочала комплексну навчальну програму для керівників територіальних громад, щоб підвищити їхню здатність реалізовувати заходи з відновлення інфраструктури.
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності й розвитку “U-LEAD з Європою” — це програма співробітництва між українським урядом, Європейським Союзом і його державами-членами Німеччиною, Швецією, Польщею, Данією, Естонією і Словенією в створенні багаторівневої системи управління, прозорої, підзвітної, яка відповідає потребам громадян України. Програму впроваджує німецька урядова компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) Gmbh.
Така загальна інформація про Програму “U-LEAD з Європою”. А детальніше? Про те, як іде співробітництво з U-LEAD, розповів і Володимир Москаленко, міський голова Коростеня — районного центру й адміністративного центру територіальної громади, який на початку війни зазнав найжорстокіших обстрілів російських агресорів.
“Ми співпрацюємо з Програмою “U-LEAD з Європою”, причому результати співробітництва досить позитивні, — повідомив він. — Нині ми готуємо з ними програму з відновлення громади. Крім відновлення пошкоджених вибухами будинків, U-LEAD постачає генератори, медикаменти, з їхньою допомогою ремонтуємо водоканал. Нині ми готуємо проєктно-кошторисну документацію з модернізації каналізації (трубам уже по 40—50 років) на семи вулицях Коростеня і паралельно шукаємо європейського інвестора, який захоче вкласти кошти в ці проєкти. Крім того, одержуємо набори гуманітарної допомоги”.
У липні представники Коростенської громади в складі української делегації взяли участь у Форумі солідарності, який проходив у Франції в місті Іссі-ле-Муліно.
Співробітництво між українськими й французькими муніципалітетами розвивається в рамках ініціативи “Мости довіри”, реалізованої Радою європейських муніципалітетів і регіонів (РЄМР) разом з Асоціацією міст України (АМУ) і за підтримки Програми “U-LEAD з Європою”. На форумі обмінювалися досвідом в управлінні водними ресурсами і їхньому очищенні, інклюзивності муніципалітетів стосовно людей з інвалідністю, відновленні муніципальної інфраструктури, психічного здоров'я та реабілітації.
Крім конкретної матеріальної допомоги, “U-LEAD з Європою” витягає, вштовхує українські громади в Європу, приводить мислення керівників до європейського формату. Приходить розуміння, що Коростень на Житомирщині, Старі Кути на Івано-Фанківщині — це Європа. Та й уся Україна зовсім не в Африці, а в центрі Європейського континенту та починає жити у форматі його цінностей. Навіть під акомпанемент вибухів...
Віктор КОНЕВ, академічний філолог, журналіст
Что скажете, Аноним?
[13:00 26 декабря]
[07:00 26 декабря]
[22:34 25 декабря]
19:00 26 декабря
18:50 26 декабря
18:40 26 декабря
18:25 26 декабря
16:00 26 декабря
15:15 26 декабря
15:00 26 декабря
14:30 26 декабря
14:10 26 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.