Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Час збирати каміння

[12:06 20 мая 2010 года ] [ Українська правда, 19 мая 2010 ]

Сучасна політична ситуація швидкістю і несподіваністю свого розвитку просто вражає. Зрозуміло, що деякі процеси, які так і не були розв'язаними за усі роки незалежності, доходять до свого завершення.

В цьому й полягає проблема — бо з однаковою ймовірністю це завершення може бути як і повністю хорошим, так і абсолютно поганим. І щоб спрогнозувати подальший розвиток подій, треба спочатку окреслити, що ж саме відбувається.

Зворотнє коливання маятника

Система, виведена з рівноваги, неодмінно повертається до свого первинного положення — при умові що зовнішній вплив, який викликав в ній це відхилення, не був настільки сильним, щоб викликати в ній незворотні зміни.

Тоді, повертаючись у стан рівноваги, вона за інерцією проминає його, досягаючи іншого свого крайнього положення — прямо протилежного до попереднього.

Величина цього відхилення зазвичай буває меншою попереднього на величину затухання. В соціальних системах роль такого фактору затухання виконує часова зміна уявлень людей — розчарування, втрата інтересу, тощо.

За природного перебігу подій те, що відбувається зараз в Україні, було б цілком закономірним явищем — кожна революція рано чи пізно викликає події протилежні тим, якими була викликана — прагнення до свободи породжує тоталітаризм, а надмірні надії — розчарування.

Зовнішній вплив

Проте так відбувається лише тоді, коли в діяльність однієї системи не втручається інша. Цей вплив, так чи інакше, позначається на подальшій діяльності системи: або додатково підтримуючи в ній коливання, або зупиняючи їх, або видозмінюючи всю систему.

Так в годинниковому механізмі втручання в роботу маятника викликає його незатухаючі коливання, так що, по суті, годинник можна розглядати як поєднання кількох систем — енергозабезпечуючої (живлення) і стабілізуючої — сам маятник.

В соціальних системах таким джерелом енергії служать все ті ж уявлення людей — їхні бажання і прагнення. Маніпулюючи ними й можна створювати ті чи інші вторинні системи.

Саме цим, може й не до кінця усвідомлюючи його, й займаються наші політики — “розкачуючи” країну і граючи на протиріччях в уявленнях людей. Ні про яку видозміну чи трансформацію існуючої системи для них, вочевидь, і не йдеться — їх цілком все влаштовує так, як є.

Взаємодія (живих) систем

Проте не завжди зовнішній вплив на систему може полягати лише в підтримці коливань в ній, чи навпаки — в їхньому згасанні. Годинник — приклад лише найпростішої системи з одним зворотнім зв'язком.

Але системи бувають і складнішими, і до того ж живі системи, на відміну від систем штучних чи механічних, володіють здатністю:

— проявляти власну активність;

— вибирати з хаотичного світу енергію і матеріали, необхідні для підтримки їхньої життєдіяльності;

— ускладнювати і вдосконалювати свою структуру — протистояти ентропії.

Внаслідок цих своїх особливостей рано чи пізно більш організовані й цілеспрямовані живі системи безпосередньо або опосередковано поглинають (знищують) менш організовані.

Таким чином влив однієї живої систему на іншу може призводити не лише до виникнення в ній відхилень від початкового положення рівноваги, але й до виникнення в ній необоротних змін — її руйнування або трансформації.

Саме це й відбувається зараз в Україні — одна, більш організована й цілеспрямована державна система (Росія), скориставшись вигідним для неї відхиленням в іншій, менш організованій і цілеспрямованій (Україні), намагається внести в неї вигідні їй зміни.

Ці зміни, яке б захоплення в декого вони не викликали, на меті можуть мати лише одне — повне або часткове поглинання слабшої системи, перетворення її в матеріал для побудови сильнішої.

Фактор невизначеності

Проте майже завжди в кожному аналізі існує чинник, вплив якого важко чи неможливо передбачити, який проте вносить свої зміни в подальший перебіг подій.

В даному разі ним є те, що соціальні й державні системи складаються з громадян, тому і одне (держава), і друге (соціум) не завжди рівні одне одному. Більш чи менш рівноцінними вони стають лише в тоталітарному суспільстві.

А тому можливість поглинання однієї державної системи іншою залежить не тільки від цілеспрямованості і життєздатності її державного механізму, але й від уявлень і прагнень її громадян.

Так набагато менш організована царська Росія у війні 1812 року перемогла Францію. Подібне сталося й у вітчизняній війні 1941-45 років.

Сталінська репресивна машина хоча й забезпечувала видимість порядку, насправді, виявилася менш дієздатною за германську. Але не врахувавши життєві інтереси проживаючих на окупованій ним території, Гітлер сам заклав підвалини своєї майбутньої поразки.

Так і в даному разі — активність громадян України, ступінь їхньої організованості і напрямок їхніх прагнень залишається тим фактором, який не дає остаточної відповіді на запитання, яким саме чином Росія трансформує українську державну систему і наскільки далеко зайдуть ці зміни.

Ця активність полягає не тільки в здатності здійснювати ті чи інші дії, але й в здатності “продукувати енергію” — створювати ті чи інші уявлення і переконання, осмислювати події, що відбуваються, прогнозувати майбутній розвиток світу, приймати рішення, що зумовлюють нашу поведінку.

З цієї точки зору взаємодія двох державних систем України і Росії визначатиметься не стільки силою і цілеспрямованістю самих цих систем, як співвідношенням сили, організованості, активності і впевненості їхніх громадян.

Третій вибір

Зараз здається, ніби в такій системі координат кожен з нас може або підтримувати таке зовнішнє втручання в роботу державного механізму України, або — ні.

Але парадокс полягає в тому, що насправді і одне, і інше лише сприятиме подальшому руйнуванню країни, так як буде підтримувати ті коливання української соціальної системи, якими так вміло навчилися користуватися російські державні мужі.

Так протести проти союзу з Росією в декого навпаки — лише підсилюватимуть переконання в необхідності такого об'єднання, лише збільшуватимуть його прагнення боротися до кінця, як на війні.

З цієї точки зору певне розчарування і небажання втручатися в події в пост-помаранчевої частини України може бути навіть позитивним явищем. Проте повна відмова від усякої боротьби за збереження Україною її незалежності, звичайно ж, призведе до такого ж негативного результату — фактичної її втрати.

Тому в даній ситуації можливий лише третій вихід, який полягає в тому, щоб не реагувати так, як до цього змушує своїм втручанням інша система, а діяти відповідно до власних цілей і уявлень, усвідомлюючи разом з тим нові загрози.

Тобто не відмовляючись від ідеї незалежності й самостійності, й далі намагатися відстоювати ті ідеї свободи волі й права на власний вибір, які в свій час вивели людей на майдани.

В цьому сенсі вибір полягатиме не в тому, щоб обирати між Росією і Україною, а в тому, як саме реагуватиме на теперішні події українська інтелектуальна та політична еліта.

Будь-які спроби відновити попередній помаранчевий союз тих же осіб швидше за все призведуть до нового “розкачування” країни.

Проте така опозиція, яка б змогла оминути це протистояння, увібравши в свої цілі прагнення виборців Януковича, наприклад у вигляді переосмислення досвіду радянської доби, цілком могла би спрямувати вектор розвитку в новому напрямку.

Ніколи в протистоянні живих систем не можна до кінця бути впевненим в його остаточному результаті: так, незначний вірус може вбити й людину. Це стається тому, що нові форми вірусів створюють таку програму свого розвитку, до якої навіть найскладніший організм виявляється неготовим.

Тому насправді проблема України не стільки в нижчій ніж в Росії організованості її державної машини, як в її нездатності ставити власні цілі, створювати власну програму розвитку, достатньо добре захищену від чужорідних впливів.

А якщо б така програма дійсно існувала, не було б і цих “в України немає вибору тільки як бути з Росією” — і вже так проблема була б вирішеною.

І якщо нова опозиція дійсно хоче перемогти в цій війні, то саме таку програму й повинна створювати — незалежно від того, наскільки активно буде протестувати проти того, що відбувається.

Ігор ЛУБКІВСЬКИЙ

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ

SpaceX запустила частную миссию к Луне. Как развивается космическая гонка миллиардеров Маска и Безоса?

[07:00 16 января]

[BBC News Русская служба, 15 января 2025]

Основатель Amazon Джефф Безос и его компания Blue Origin вот-вот запустят ракету New Glenn. Запуск должен был состояться еще в понедельник, но был отложен по техническим причинам — и, скорее всего, произойдет в ближайшие дни. Все это происходит на фоне успехов SpaceX Илона Маска: компания в прошлом году совершила прорыв, посадив часть гигантского корабля Starship прямо на стартовую площадку. А сегодня ракета Falcon 9 компании SpaceX отправилась к Луне вместе с двумя посадочными модулями, созданными частными компаниями из США и Японии. Они будут исследовать лунный грунт и изучать магнитное поле земли. Компании обоих миллиардеров были основаны более 20 лет назад. SpaceX значительно опередила конкурента за последние годы, но успешный запуск New Glenn может сократить отставание.

НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.