У повітрі смердітиме сіркою?
18 кілометрів відстані від Кременчука до майбутнього меткомбінату, за оцінками представників Всеукраїнської екологічної ліги, достатньо, аби це місто постійно “накривало” металургійним смогом та чадним газом нового заводу “Ворскла Сталь”. Крім того, хімічні сполуки, які викидатиме в повітря підприємство, відомі тим, що спричиняють парниковий ефект.
“При експлуатації металургійного заводу ТОВ “Ворскла Сталь” не передбачаються значні теплові забруднення атмосферного повітря та водних об'єктів, а також випаровування у великих масштабах тощо, які б могли впливати на зміну кліматичних умов та мікроклімату району”, — досить оптимістично повідомляють громадськості проектанти, які оприлюднили обов’язковий документ — заяву про екологічні наслідки діяльності майбутнього меткомбінату — в комсомольській газеті “Телеекспрес” (№34, 35, 23-30 серпня 2006).
Чи дійсно, 40 тис. тонн викидів на рік — така вже й незначна кількість?
“Викиди металургійного заводу в атмосферу становитимуть 6394,393 тонн на рік, у тому числі 1146,1348 тонн на рік завислих речовин (17,9%), 5248,255 тонн на рік газоподібних речовин (82,1%). Окрім цього, в атмосферне повітря скидається 33782,0758 тонн на рік речовин (у перерахунку на двоокис вуглецю), які мають парниковий ефект”. Це частина “Заяви про екологічні наслідки діяльності металургійного заводу “Ворскла Сталь” потужністю 3 млн. тонн слябів за рік”, оприлюдненої в “Телеекспресі”.
Зрозуміло, головне в документі — кількість шкідливих викидів. Зауважимо ще раз — 6,3 тис. тонн завислих та газоподібних речовин і 33,7 тис. тонн речовин, які мають парниковий ефект. Це дорівнює викидам усієї промисловості Кременчука, стверджує Геннадій Демьохін, провідний фахівець відділу екології міськвиконкому.
Кременчуцька промисловість у боргу також не залишиться. Місто відповідатиме нафтово-фенольними сполуками у підземних водах.
Вчені та розробники проекту створення меткомбінату в заяві про екологічні наслідки передбачають зниження рівня води в підземних горизонтах. Внаслідок цього у навколишніх селах доведеться будувати централізовані водогони. Кременчуцькі фахівці з управління екології міськвиконкому впевнені, що підземна нафтово-фенольна пляма, яку “породив” ставок-випаровувач ЗАТ “Укртатнафта” (ємність — 11 млн. кубічних метрів стоків), попрямує саме в бік зниження рівня підземної води.
Чи вплине на напрямок руху фенольної підземної плями поява майбутнього комсомольського “брата” ставка-випаровувача, меншого за емністю, який у проекті названо “освітлювачем” — поки що невідомо.
Знайомство з таблицею Менделєєва
Серед шкідливих викидів, про які йдеться в заяві про екологічні наслідки, — забруднення довкілля сірчаним ангідридом. Цей газ не має кольору, але натомість має різкий запах. Він добре розчиняється у воді, стає основою кислотного дощу, є стійким до природного середовища й розкладається лише при температурі +2800 градусів, запевняють вчені-екологи.
Ангідрид є отруйною речовиною. При легкій ступені отруєння ангідридом людина може скаржитися на кашель, біль у грудях та головний біль. Його постійний вплив на людину позначається передусім на зубах та прискореному розвитку токсичного бронхіту з нападами задухи, можливими хворобами печінки, системи кровообігу, розвитком пневмосклерозу.
Пил, в якому концентрація кремнію, на переконання власників меткомбінату, не перевищуватиме 20%, також вражає легені людини. Такий пил викликає екзогенний алергічний альвеоліт (хворобу вже спостерігали у Комсомольську) та злоякісні пухлини (раковий лимфангіїт, лімфому та рак легенів із саркоїдозом).
А ще в повітрі ширятиме оксид кальцію — речовина, яка залишає хімічні опіки на шкірі людині та викликає хвороби нирок та печінки...
Сподіватися на те, що шкідливі речовини не “дотягнуть” далеко, не варто. Для порівняння — у Канаді постійно страждають від російських заводів “Норильського нікелю”, який “задавив” канадців (через Північний полюс) своїми викидами сірчаного ангідриду.
Звукоізоляцію забезпечать лісосмуги
Головний аргумент на користь будівництва оприлюднив керівник ТОВ “Ворскла Сталь” Володимир Білоус. “Працівників на меткобінаті буде лише 1780, а меткомбінат і найближче село Дмитрівка розділить лісосмуга 500 метрів завширшки”, — розказав пан Білоус кореспонденту багатотиражки Полтавського гірничо-збагачувального комбінату “Горняк”.
Саме в цій лісосмузі має акумулюватися значна частина викидів, а дерева виконуватимуть роль звукоізолятора.
У саме ж село, поряд з яким розташують величезний комбінат, за твердженням представника ТОВ “Ворскла Сталь”, проведуть водогін. Та спочатку в Комсомольську мають збудувати ще одну водозабірну станцію...
Інше з його виступу теж стосується екологічної користі від роботи нового заводу: на меткобінаті діятиме цех із виготовлення вапна. Відсівом останнього надалі рекультиватимуть засолені землі. Ще у планах — будівництво котеджів у навколишніх селах та нових квартир у сусідньому Комсомольську…
“Техніко-економічними розрахунками встановлено, що металургійний завод є високорентабельним підприємством, чистий прибуток якого повинен складати близько 2,2 млрд. гривень на рік. Таким чином, будівництво і функціонування металургійного заводу значно підвищить обсяги надходжень у бюджети всіх рівнів, що сприятиме розвитку соціальної сфери як регіону, так і України в цілому. Тільки на заводі буде створено 1900 робочих місць, що буде сприяти будівництву 1500 квартир, 150 котеджів у Комсомольську та 150 котеджів у Дмитрівці, розвитку інфраструктури селищ Дмитрівка, Колгоспна Гора, Солонці, говориться у заяві про екологічні наслідки діяльності металургійного заводу “Ворскла Сталь”.
За шкідливістю завод прирівнюють до каналу Дунай—Чорне море
Грандіозною загрозою для навколишнього середовища вважає спорудження нового меткомбінату Тетяна Тимочко, одна з керівників Всеукраїнської екологічної ліги (ВЕЛ). В цілому ж до запланованого будівництва під Кременчуком українські екологи висловлюють величезні претензії.
Майбутній меткомбінат прирівнюють за шкідливістю до Ташлицької ГАЕС та каналу Дунай—Чорне море. Роботу підприємства, за твердженням фахівців екологічної ліги, відчуватимуть носами за сто кілометрів — у обласному центрі Полтаві. “Про сусідній Кременчук навіть не йдеться. Його “накриє” викидами у першу чергу”, — переконана Тетяна Тимочко.
“Перепаде усім, а найбільше від меткомбінату дістанеться річкам Псел та Дніпро. У планах щодо водоспоживання та водовідведення “Ворскласталь” немає радикальних заходів”, — додає еколог. За її прогнозами, мільйони кубічних метрів підігрітих стоків повністю змінять структуру води у Дніпродзержинському водосховищі та дельті річки Псел. Водорості зацвітуть, кількість викидів зросте, розпочнеться глобальне забруднення цієї ділянки Дніпра.
“Я запитувала керівників ТОВ “Ворскласталь”: якщо у вас така добра водоочисна система, то чому ви не зробите замкнений цикл, а збираєтеся скидати стоки у Дніпро?”, розповідає пані Тимочко. Її колеги переконані — під загрозою знаходиться вся Полтавська область.
Чому нове виробництво не будують на майданчиках чи відвалах Полтавського гірничо-збагачувального комбінату? Тому, що там слід вкладати кошти в очищення території.
“Ми знаємо про існування рішення тамтешньої ради з вимогою знайти ділянку землі, яку слід покращити чорноземами, узятими з місця будівництва. Але нам відомий і акт, в якому йдеться про те, що в районі будівництва немає сільськогосподарських ділянок, які можна покращити”, — розповідає Тимочко.
Селян на роботу навряд чи візьмуть
“Ніхто не буде дотримуватися обіцянок і нічого для людей, для покращення їх побуту, не робитиме”, - переконана заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги. Заради інтересу Тетяна Тимочко запрошує всіх, хто опиниться в зоні екологічного забруднення, відвідати Кривий Ріг і подивитися на своє найближче майбутнє.
На її думку, селяни з Дмитрівки взагалі не будуть працювати на металургійному комбінаті. Для прикладу еколог наводить будівництво Ташлицької ГАЕС та каналу Дунай—Чорне море. В першому випадку людям обіцяли роботу. В другому — роботу та покращення транспортного сполучення. У підсумку робота до людей “не дійшла” — на таких підприємствах як меткомбінат працюють лише фахівці, у яких є досвід роботи та відповідна освіта.
Покращення сполучення через появу каналу Дунай-Чорне море до людей теж не дісталося, а їхнє традиційне заняття — вилов риби, опинилося під загрозою через втечу останньої...
То ж обговорення проекту “Ворскласталь” має відбутися у листопаді, а кількість зауважень вже перекриває всі можливі рекорди.
“Річка Псел може стати перлиною українського туризму, Полтавщина — екологічною Меккою”, — представник екологічної організації обіцяє незабаром серйозно ускладнити життя власникам нового металургійного комбінату.
Віктор АКІМОВ, головний санітарний лікар Кременчука:
— Меткомбінат, який будуватимуть під Комсомольськом, за державними санітарними правилами, прирівняний до I класу небезпеки, з санітарно-захисною зоною в один кілометр. Для прикладу, Кременчуцька кондитерська фабрика належить до V класу із захисною зоною у 50 метрів. Можна лише уявити, якими саме будуть обсяги викидів шкідливих речовин у повітря...
Геннадій ДЕМЬОХІН, головний спеціаліст екологічного відділу міськвиконкому Кременчука:
— Уявіть: забір води для потреб нового металургійного комбінату дорівнюватиме п'ятигодинному стоку Дніпра — майже 7 мільйонів кубічних метрів води. Натомість, 316 кубічних метрів на годину, або 2,8 мільйонів кубічних метрів стічних промислових вод щорічно потраплятиме назад у Дніпро. За таких цифр під сумнів ставиться існування блоків оборотної води на ТОВ “Ворскласталь”. Враховуючи стан тамтешніх очисних споруд, не можу погодитися з висновками про несуттєвий вплив меткомбінату на природне середовище. Очисні споруди Полтавського гірничо-збагачувального комбінату та Комсомольська не призначені для очищення такої кількості стічних вод. Вплив буде дуже великим. Два мільйони кубічних метрів стоків не можуть не впливати на середовище. У проекті нового меткомбінату зовсім не йдеться про промислові відходи. Розробники лише пишуть про шлаки й шлами, обсяги яких не вказують. Ці відходи будуть транспортувати на ВАТ “Полтавський ГЗК”. Та ми знаємо, що обсяги виробництва дорівнюватимуть обсягам відходів. Засмучує твердження, що впливу на тваринний та рослинний світ теж не існуватиме. З цим зовсім не можу погодитися. Як це не буде? Там розташовані заказники, бази відпочинку та табори відпочинку для дітей. Також додам, що в заяві про екологічні наслідки обов'язково мають бути присутні два розділи: вплив на техногенне і соціальне середовище. Цього немає. Є лише несуттєва інформація. Думаю, що в заяві ТОВ “Ворскласталь” оприлюднено лише ті відомості, які не лякають читача. Все інше залишилося відомим лише для власників нового меткомбінату.
P.S. На жаль, з Володимиром Білоусом, генеральним директором ТОВ “Ворскла Сталь”, “УкрРудПрому” поспілкуватися не вдалося — менеджер перебуває в Австрії. Та громадськість все ще чекає пояснень...
Скопируйте нижеприведенный код в ваш блог.
Статья в вашем блоге будет выглядеть вот так:
Усі разом промислові підприємства Кременчука викидають в атмосферу 43 тис. тонн смороду. За оцінками екологів, металургійний комбінат “Ворскла Сталь”, який збираються побудувати під Комсомольськом, “видаватиме” близько 40 тис. тонн бруду. При цьому проектанти заводу переконані, що негативний вплив на довкілля буде незначним...
Что скажете, Аноним?
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
09:20 15 ноября
09:10 15 ноября
09:00 15 ноября
08:40 15 ноября
08:30 15 ноября
08:20 15 ноября
08:10 15 ноября
[21:35 14 ноября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.