Але, не зважаючи на запущений ринок, земельні афери будуть жити і квітнути. Ба більше — за останні роки вони змінилися і стали все вигадливішими.
В схеми навіть залучають ветеранів, які чи то свідомо, а інколи і за гроші лобіюють інтереси приватних забудовників. Як не потрапити до рук аферистів, які чекають вашого клаптика землі?
“Оселя зла”
Найбільше земель в Україні має держава. Контролює держземлі Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру — вона ж “Держгеокадастр”.
Майже кожна “схема” в Україні реалізовується за участі співробітників Держгеокадастру. Інколи навіть самі працівники відомства стають співучасниками або навіть організаторами злочину.
Один із свіжих прикладів стався в Київській області влітку 2019 року, коли незаконно відчужили близько 323 гектарів ласих земель держпідприємства “Пуща-Водиця” в Оболонському районі столиці.
Згідно з постановою Дніпровського районного суду Києва, розслідуванням цієї справи займалася Служба безпеки України.
Під час розслідування справи, співробітники СБУ встановили, що схема, за якою працівники Держгеокадастру Київської області незаконно відчужували державні землі, складалася з кількох кроків.
Спочатку знаходили вільні ділянки за межами населених пунктів, які б підлягали державній приватизації. За це відповідали керівники районних підрозділів обласного Держгеокадастру, безпосереднім посадовим обов’язком яких і є моніторинг вільних державних земель.
Далі зловмисники шукали і встановлювали контакти з громадянами, які мають право претендувати на приватизацію земельної ділянки. Як правило, це особи до 45 років, які брали участь у бойових діях на території ОРДЛО та мають відповідний статус учасника Антитерористичної операції.
Зазвичай цим громадянам пропонували 500-1000 доларів в обмін на копії їхніх документів та довіреності на представлення їхніх інтересів у відповідних органах державної влади.
Що вражає — вони погоджувалися. Скрутний стан ветеранів українсько-російської війни підштовхував їх і на подібні експерименти.
Таким чином зловмисники за допомогою підставних осіб змогли відчужити 323 гектари земель с/г призначення у Києво-Святошинському районі.
Спочатку зловмисники виводили земельні ділянки з балансу державного підприємства, а далі їх приватизовували, залучивши до цього 163 підставних особи, частина з яких мали статус учасника АТО/ООС.
Далі від імені підставних осіб подавалися звернення до Держгеокадастру з клопотанням про надання їм у власність землі. Їхні клопотання швидко розглядалися та погоджувалися, після чого були підписані накази про дозвіл на розробку технічної документації.
І якщо в червні 2019 року від імені підставних осіб тільки-но були отримані клопотання про надання їм у власність землі, то вже 30 липня того ж року керівник Головного управління Держгеокадастру в Київській області підписала накази про передачу ділянок цим особам у приватну власність.
На цьому схема була майже завершена — земельні ділянки одразу “пустили в діло”, розпочавши переоформлення на інших осіб.
Зокрема, близько 70 гектарів з цих незаконно відчужених земель 14 серпня 2019 року вже були внесені до статутного капіталу ТОВ “Фермери Київщини”.
На оборудці планували заробити близько $50 млн.
Нещодавно співробітники СБУ запобігли реалізації подібної схеми на Донеччині — це лише підтверджує тенденцію щодо зловмисного використання даних учасників війни на Сході України працівниками Держгеокадастру.
Несправедливе ставлення до героїв
Описана вище схема вже не раз висвітлювалася у ЗМІ, і це призвело не тільки до підвищення уваги до діяльності Держгеокадастру, а й до поглиблення несправедливості по відношенню до учасників АТО/ООС.
Так, упередженість людей і нечесні дії влади можуть призводити і до того, що виділення захисникам України заслуженої землі перетворюється на гучний скандал. Одним з перших прикладів такої ситуації стало виділення у 2017 році землі у селищі Биківня під Києвом.
За інформацією журналістів Hromadske, землю у селищі Київрада почала роздавати під приватну забудову ще з 2007 року, використовуючи різні схеми. Поступово це почало призводити до протестів серед місцевих жителів, оскільки забудовники знищували природний фонд селища.
Тому коли вже прийшов час для виділення землі родинам ветеранів війни на Сході — жителі Биківні сприйняли це як чергову схему з розпродажу земель під приватну забудову, і виступили категорично проти.
Несправедливий бізнес
Апогеєм несправедливості можна назвати ситуації, коли ветеранів АТО/ООС залучають до боротьби представники бізнесу, щоб відстояти свої інтереси та отримати додаткові прибутки.
Самі ж ветерани, часто навіть цього не усвідомлюючи, стають зброєю в руках ділків або ж, навпаки, стають частиною їхньої схеми.
Подібна ситуація відбувалася на Львівщині, коли періодичні мітинги ветеранів АТО за видачу ним земель зрештою закінчилися передачею виділених 65 гектарів ТОВ “Еко ферма Едем”, кінцевим бенефіціаром якої виявився колишній народний депутат та основний фінансист ВО “Свобода” Ігор Кривецький.
За інформацією Zaxid.NET, комплекс відпочинку “Едем Резорт” розширився на десятки гектарів завдяки земельним ділянкам, що призначалися для родин ветеранів війни на Сході.
Ситуація “з тієї ж опери” зараз розгортається і у Вінниці. Там от-от має розпочатися будівництво одного із нових мікрорайонів, який називають “10-им”.
Унікальність і водночас дивина цієї історії в тому, що за словами одного з організаторів — ветерани скинулися грішим, щоб придбати землю для будівництва багатоквартирних будинків. А це сотні тисяч гривень. Погодьтеся дивує подібна підприємливість.
Але на цьому історія лише розпочалася, ветерани навіть самостійно знаходять інвестора, який погоджується будувати будинки на цій землі.
За легендою ветеранів-землебаронів, взамін їм гарантують право викупу 50 квадратних метрів за пільговою ціною саме тому вони так зацікавленні в просуванні інтересів комерційного забудовника. І тільки-но вдарили по руках у ветеранів з’явилися нові ідеї для нового фронту, який розгорнувся не на жарт.
Вимоги до міста у ветеранів сиплються, як снаряди: побудуйте нам дорогу, проведіть інфраструктуру, збудуйте садочки (і все це за гроші платників податків), а ми готові тут будувати багатоквартирне житло.
Щоправда, знову ж таки, ніхто не уточнює, що йде мова про банальну забудову відприватних осіб, які, виходить, за спинами ветеранів просувають свої комерційні інтереси.
Чи діють ці ветерани свідомо і за гроші або ж їх використовують — запитання відкрите і, мабуть, до правоохоронців.
Свого часу щодо вирішення питання забудови мікрорайону проводилися відповідні громадські слухання, на яких були погоджені умови забудови. Зокрема, проект передбачає два дитячих садочки і школу на близько тисячу школярів, новий ТЦ поблизу вже наявного Plaza Park (колишнього ТЦ “ШОК”), “освітньо-медичний православний центр”, нові дороги та проїзди, паркувальні місця і багаторівневу парковку на 600 місць на території ТЦ.
Але розбудова інфраструктури, якою мав опікуватися забудовник, раптом стала не цікавою для них, хоча разом з правом на будівництво і продаж квартир приватний інвестор отримав і зобов’язання у вигляді забезпечення мікрорайону новою інфраструктурою у вигляді садочків та шкіл.
Зрештою, приватна компанія все ж отримала дозвіл на забудову. Але ветерани все одно, чомусь, з тією ж заповзятістю відстоюють інтереси приватних забудовників по мінімізації взятих зобов’язань по будівництву інфраструктури.
Але, як вдалося з’ясувати, квартири у новобудовах не будуть безкоштовно передавати “атошникам”.
Військовим лише дозволять купити житло за пільговою ціною, і лише обмеженої площі.
А за всі “додаткові метри” доведеться платити ринкову вартість… І ще не відомо, які вимоги до АТОшників можуть з’явитися пізніше і чи взагалі згадають про них.
Самим же захисникам України варто більш свідомо підходити до питань “квартирних” та “земельних”, адже солодкі промови аферистів-забудовників зазвичай ведуть до того, що замість омріяної квартири “маленькі гвинтики” злочинної схеми отримують реальні терміни покарання.
Організатори при цьому отримують лише надприбутки, за які буде куплена чергова вілла десь на Барбадосі… Не для того ж аферисти вигадують нові і нові схеми, щоб ощасливити когось, окрім себе.
Андрій БОНДАРЕНКО
Что скажете, Аноним?
[22:34 25 декабря]
[14:50 25 декабря]
[18:15 24 декабря]
17:50 25 декабря
17:30 25 декабря
17:00 25 декабря
16:50 25 декабря
16:40 25 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.