Pandora Papers (Досьє Пандори) — найбільша база документів про офшорні операції, що потрапила в розпорядження консорціуму журналістів ICIJ. 600 репортерів понад пів року розбирали 12 млн документів від 14 офшорних реєстраторів.
Журналісти знайшли 22 000 власників офшорних компаній, серед яких щонайменше 35 чиновників найвищого рангу. Наприклад, прем'єр-міністр Чехії і президент Азербайджану.
Однією з найгучніших знахідок журналістів стали офшорні компанії, пов'язані з президентом України Володимиром Зеленським та його оточенням. Окрім Зеленського в досьє є інформація про операції інших українських підприємців — Ріната Ахметова, Олександра Гереги, Бориса Ложкіна.
LIGA.net подивилася фільм-розслідування Слідство.Інфо (вони брали участь у розслідуванні ICIJ від України) і прочитала матеріали на сайтах Слідство.Інфо і платформи журналістів-розслідувачів OCCRP (досьє ще немає у відкритому доступі).
Ось, що ми дізналися.
Як влаштовано офшорний бізнес Зеленського
Слідство.Інфо стверджує (на основі аналізу даних ICIJ), що оточення Зеленського в 2012 році створило в офшорних юрисдикціях понад десять компаній, пов'язаних із бізнесом студії Квартал 95. Тоді ж студія почала створювати продукти для холдингу 1+1 Group Ігоря Коломойського.
Головною компанією в офшорній мережі Кварталу журналісти називають фірму Maltex Multicapital Corp. До 2017 року нею рівною мірою володіли компанії Володимира та Олени Зеленських (25% через фірму Film Heritage), братів Шефірів (25% кожен) і одного з керівників Квартал 95 Андрія Яковлєва (25%).
У 2017 році, номінальним утримувачем Maltex виступила компанія глави СБУ Івана Баканова (Davegra Limited). Сам Баканов підписував трастову декларацію, що фіксує відносини між номінальним і реальним власником, заявили в Слідство.Інфо.
У 2019 компанія Зеленського передала свою частку в Maltex компанії Сергія Шефіра, пише OCCRP. Разом з тим сам президент України не задекларував 25% частку в Maltex у 2018 році, коли його компанія ще володіла 25% Maltex, зазначають у OCCRP.
Офшорні компанії керівників Квартал 95 отримували виплати від групи 1+1, пишуть в OCCRP. Наприклад, до початку 2013 року офшорна компанія, яку журналісти пов'язують із групою 1+1, повинна була заплатити $1,2 млн компанії SVT Films, якою володіє фірма Maltex оточення Зеленського. Гроші виплатили за створення програми “Розсміши коміка”, йдеться в документі. З травня 2013 року SVT Films на 50% володіє Maltex.
Також у 2015 році офшорна компанія Gimentiano Holdings Ltd і одного з керівників Квартал 95 Яковлєва отримала $750 000 від кіпрського підрозділу ПриватБанку. Гроші пішли на “виплату проміжних дивідендів”.
Чи отримував Зеленський гроші з офшорних компаній, після того, як став президентом?
OCCRP пише, що Зеленський із дружиною незадовго до обрання подарували свою частку в ключовій компанії Maltex Сергієві Шефіру. Але журналісти знайшли документ, в якому йдеться про згоду Maltex виплачувати дивіденди компанії, якою наразі володіє дружина Зеленського. Чи була виплата дивідендів — в розслідуванні не уточнюється.
Зеленський і $41 млн від Коломойського
Ще одна частина розслідування присвячена історії про переведення у 2012-2016 роках на рахунки офшорних компаній Зеленського і його оточення $41 млн від АТ “ПриватБанк”. Вперше про це в 2019 році заявив народний депутат від ЄС Володимир Ар'єв. Тоді ж він опублікував схему компаній, які нібито брали участь в операції.
Документи Pandora Papers частково підтвердили заяви депутата, пишуть в OCCRP. Вони встановили зв'язок між Зеленським, його оточенням і 10 офшорними компаніями.
У документах немає доказів про переведення компаніям $41 млн від структур ПриватБанку, стверджується в статті OCCRP.
Однак Слідство.Інфо з посиланням на джерела пише, що офшорні компанії Зеленського все-таки отримали $41 млн (за опублікованою в 2019-му Ар'євим схемою). Гроші нібито були отримані як збільшення статутного капіталу (як інвестиції).
Переказ $41 млн стався в період, коли студія Квартал 95 працювала з каналом 1+1. Під час внеску в статутний капітал не сплачуються податки на прибуток, додав один з експертів, з яким спілкувалися журналісти.
Слідство.Інфо пише, що фірми, які переказували гроші, підозрюють у відмиванні грошей ПриватБанку.
На відміну від Слідство.Інфо, в статті OCCRP йдеться про те, що “нові документи не підтверджують твердження Ар'єва про те, що офшори отримували кошти від ПриватБанку Коломойського”.
Чи є якісь докази, що гроші на оплату послуг Кварталу на Кіпрі було виведено з українського ПриватБанку? “З фільму і документів цього не видно, — говорить незалежний фінансовий аналітик, з яким зв'язалася LIGA.net. — Я думаю, що всі офшорні гроші “плюсів “- це просто кредити Привату. Але це не означає, що всі, хто з ними працював, — співучасники”.
Навіщо взагалі платити за послуги Кварталу через Кіпр? Схема реєстрації авторських прав на контент в іноземних юрисдикціях — це поширена практика для всіх продакшен-студій, розповів LIGA.net колишній топменеджер одного з українських каналів. За його словами так простіше, зручніше й дешевше.
Таким чином інтелектуальні права захищені іноземним законодавством, додає український фінансист на правах анонімності.
Квартири в Лондоні
Журналісти з'ясували, що партнери Зеленського, використовуючи офшорні компанії, придбали нерухомість у центрі Лондона.
Зокрема, нинішній перший помічник президента Сергій Шефір купив квартиру за $2,28 млн, пише OCCRP. Йому ж належить ще одна квартира за $3,5 млн. Також квартирою в Лондоні за $2,3 млн володіє Андрій Яковлєв.
Один із засновників і співвласник Кварталу 95 Борис Шефір заявив, що офшори використовували, щоб захистити компанії від “бандитів, які приходять до влади”. Зараз бізнес Кварталу переводять в Україну, додав Шефір.
“Це не швидкий процес, я вже закрив 23 компанії та збираюся продовжувати”, — заявив Шефір.
Герега, Епіцентр, Крим
Дані Pandora Papers також вказують на причетність Олександра і Галини Герег (власників мережі “Епіцентр К”) до бізнесу в окупованому Криму, заявляють у Слідство.Інфо. Згідно з розслідуванням, Герегам у 2015 році належали п'ять кіпрських компаній.
Одна з них, Edlagor Enterprises Limited, володіє найбільшою мережею будівельно-господарських гіпермаркетів “Новацентр К” на території окупованого півострова. У Edlagor Enterprises чотири гіпермаркети в Сімферополі та Севастополі. До російського вторгнення вони були частиною української мережі “Епіцентр”, пишуть журналісти Слідство.Інфо.
За їхніми даними, Гереги були бенефіціарами кіпрської компанії-власниці мережі в 2015 році та проводили з нею операції до 2019 року.
Герега наполягає, що не веде бізнес в окупованому Криму. За його словами, він втратив контроль над кримською частиною Епіцентру після окупації. Він також заперечує причетність до кіпрської компанії-власниці кримської мережі.
Літак Ахметова
Розслідування Pandora Papers також торкнулося офшорної компанії InvestCom, пов'язаної з бізнесменом Рінатом Ахметовим, пише Слідство.Інфо.
У 2015 році її власником був директор холдингу СКМ Ахметова, Роман Бугайов. Тоді представники Ахметова вимагали від міжнародного провайдера Trident Trust терміново зареєструвати дві офшорні компанії (Inglen Investments Limited і Pluscom Holdings Limited) для “володіння літаком”, пише видання.
Уже через два місяці після прохання про реєстрацію одна з цих нових компаній отримала кредит у банку Credit Suisse на придбання реактивного літака Falcon 7X. Про розмір позики не повідомляється.
Діяльність цієї офшорної фірми, пов'язаної з Ахметовим, вивчали регулятори Британських Віргінських островів із фінмоніторингу, пише Слідство.Інфо. У СКМ факт розслідування регулятора заперечують.
Британська нерухомість українських бізнесменів
У документах згадується і про лондонську нерухомість сім'ї ексглави Адміністрації президента Бориса Ложкіна, пише Слідство.Інфо.
За даними журналістів, через шість днів після призначення Ложкіна на посаду, його дочка Анастасія купила за $4,6 млн квартиру в центрі Лондона.
Кредит на квартиру дочка Ложкіна отримала від офшорної фірми свого батька Future Definite Holdings Limited.
Операцію журналістам підтвердив сам Ложкін. За його словами, його донька має повернути кредит протягом 10 років.
Документи нібито показали, що також нерухомістю в Лондоні володіють ексвласник ПриватБанку Геннадій Боголюбов (дев'ять об'єктів), Олександр Ярославський, донька ексдепутата Сергія Ківалова і партнер бізнесмена Дмитра Фірташа Ігор Воронін.
Одеська кіностудія і міністр культури Ткаченко
У Pandora Papers також йдеться про те, як екскерівник холдингу 1+1 і нинішній міністр культури Олександр Ткаченко в 2016 році отримав частку в “Одеській кіностудії”.
Ткаченко подарували компанію-одноденку Big Boom LTD. Уже через тиждень її перейменували в Cinema Love Ltd. Потім вона опосередковано придбала у компанії доньки бізнесмена Сергія Тарути 25% Одеської кіностудії, пишуть журналісти.
Частку в кіностудії Ткаченко продав у червні 2020-го через конфлікт інтересів топменеджеру Смарт Холдингу, банкіру Олександру Морозову.
Звідки взялися Pandora Papers
Pandora Papers — витік 11,9 млн неструктурованих записів, пов'язаних із понад 300 політиками, стверджують у консорціумі журналістів ICIJ. Документи включають паспорти, електронні листи, договори на нерухомість та інформацію про реєстрацію компаній. Це дані 14 постачальників офшорних послуг, які працюють у 38 юрисдикціях, зазначили журналісти. У ICIJ називають його найбільшим в історії витоком фінансових даних політиків.
Александр МЯСИЩЕВ
Что скажете, Аноним?
[18:47 23 декабря]
[15:40 23 декабря]
[13:50 23 декабря]
19:00 23 декабря
18:50 23 декабря
18:00 23 декабря
17:30 23 декабря
17:20 23 декабря
17:10 23 декабря
17:00 23 декабря
16:40 23 декабря
16:30 23 декабря
16:20 23 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.