На початку лютого Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) оголосило конкурс на управителя для арештованих активів найбільшого в Україні виробника мінеральних вод IDS Ukraine російського олігарха Михайла Фрідмана (торгові марки “Моршинська”, “Миргородська” та Borjomi).
Конкурсом зацікавилася інвестиційна компанія Dragon Capital Томаша Фіали, яка кілька років тому викупила у групи виробника мінвод під брендом “Трескавецька”.
Однак Dragon Capital закликала АРМА оголосити новий конкурс на управителя арештованих активів IDS Ukraine і включити до списку активів на управління ще і ПрАТ “Миргородський завод мінеральних вод”, який до нього не потрапив.
В АРМА пояснили, що Миргородський завод не потрапив до списку активів, бо в резолютивній частині судової ухвали не визначено спосіб управління активом.
Натомість АРМА нібито не має повноважень самостійно обирати, яким способом управляти арештованим об’єктом і звернулося до правоохоронного органу для уточнення цього аспекту.
Окрім того в агентстві звернулися до правоохоронців накласти арешт та передати в управління АРМА не лише корпоративні права, але і майно групи IDS Ukraine.
Водночас IDS Ukraine заявила, що Dragon Capital Томаша Фіала намагається отримати контроль над гігантом галузі, а арешт виробників мінеральних вод “Моршинська” та “Миргородська” зупинить операційну діяльність підприємств.
Чому арештували активи IDS Ukraine?
Підставою для пошуку управителя на активи IDS Ukraine були дві судові ухвали Шевченківського райсуду м. Києва. За однією арештували акції ПрАТ “Індустріальні та дистрибуційні системи”, за другою — корпоративні права на ПрАТ”Моршинський завод мінеральних вод “Оскар”.
До суду з клопотанням про арешт та передачу корпоративних прав цих підприємств звернувся детектив Бюро національної безпеки (БЕБ).
Обидва підприємства входять в групу IDS Ukraine.
Окрім “Моршинського заводу мінеральних вод “Оскар” групі належить ще одне виробництво мінеральної води в Україні — “Миргородський завод мінеральних вод” у Полтавській області.
Його акції разом з корпоративними правами інших підприємств групи було арештовано у червні минулого року. Проте миргородський завод у клопотанні детектива БЕБу про передачу під крило АРМА майна не був зазначений.
Мошинський та Миргородський заводи — найбільші виробники мінеральної воли в Україні. Входять в групу IDS Ukraine.
34% акцій групи належить членам сім’ї Бадрі Патаркацишвілі, 7,73% уряду Грузії, “Альфа-груп” російського олігарха Михайла Фрідману належить 49,99% корпоративних прав належить.
Як повідомив гендиректор компанії Марко Ткачук в інтерв'ю НВ, виручка IDS Ukraine у 2022 році знизилася до 4,6 млрд грн, або на 18%. Скоригований показник EBITDA — до 297 млн грн або на 67% щодо 2021 року.
З 28 лютого 2022 року Фрідман потрапив до “Переліку фізичних та юридичних осіб, які підривають територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України”, до нього застосували персональні санкції ЄС та Великобританія.
За логікою цього мало б бути достатньо, щоб за новим законом “Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів” розпочати процес націоналізації активів Фрідмана в Україні.
Проте жодних санкцій не було задіяно проти працюючого в Україні “Альфа-Банку” (змінив назву на “Сенс Банк”) Фрідмана.
Нацбанк пояснив це статусом фінустанови як системно важливої для банківської системи. Правління Нацбанку віднесло “Альфа-Банк” до системно важливих банків напочатку повномасштабного вторгнення, 9 березня минулого року.
Також не вплинув зв’язок з Фрідманом на роботу оператора мобільного зв’язку “Київстар”, що у кінці серпня оголосив про придбання медичного сервісу Helsi.
“Жодного впливу на рішення групи зазначений акціонер (ред. Фрідман) не має. Київстар — самостійна українська компанія, якою керує український менеджмент разом із наглядовою радою, до якої входять громадяни Німеччини, Туреччини й України”, - запевняли тоді БЦ у компанії “Київстар”.
Втім, в ухвалах про нинішній арешт об’єктів бізнесу з продажу мінеральних вод IDS йдеться про відмивання коштів та згадується незаконний рефінанс “Альфа-Банку”.
В чому звинувачують власників “Альфа Груп”?
Відмивання коштів
Як зазначається в тексті судової ухвали по справі, 14 квітня 2022 БЕБ відкрило провадження проти власників “Альфа Груп”, в тому числі російського олігарха Фрідмана за ч. 3 ст. 209 КК України “Легалізація (видмивання) майна отриманого злочинним шляхом у особливо великих розмірах”, що передбачає від восьми до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Нібито з 19.08.2011 по 18.02.2022 рр. “Альфа Груп” проводили фінансові операції, переводили доходи, отримані злочинним шляхом, на рахунки у Російській Федерації, а також АТ “Альфа- Банк” (Україна), здійснили легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, на 161,28 млн грн.
Рефінанс від Нацбанку
Окрім звинувачень у відмиванні коштів в тексті ухвал зазначено, що службові особи та кінцеві бенефіціарні власники “Альфа Банку”, “здійснюючи допомогу іноземній державі у проведенні підривної діяльності проти України”, “за відсутності реальної потреби у кредитуванні”, напередодні повномасштабного вторгнення — 28 січня та 18 лютого 2022 року та на другий день вторгнення — 25 лютого одержали від держави (ред.-Нацбанку) рефінансування на 5,88 млрд грн, чим “створили загрозу належного функціонування банківської системи держави як складової економіки України”.
Також власники “Альфа-Груп” підозрюються у намаганні шляхом фіктивних угод формально вивезти належні їм в Україні активи з-під власності, а саме ПрАТ “Моршинський завод мінеральних вод “Оскар”, ПрАТ “Миргородський завод мінеральних вод”, ПАТ “Індустріальні та дистрибуційні системи”, ПП “ІВА”, ТОВ “ІДС Аква Сервіс”, ТОВ “Потужність”, ДП “Нова.Ком”,якими фактично володіють через підконтрольну офшорну кіпрську компанію International Distribution Systems Limited.
Судячи з судових ухвал, що викладені у Єдиному реєстрі судових рішень, останній місяць представники акціонерів у суді намагались скасувати арешт корпоративних прав на ці підприємства у першій інстанції, проте зазнали фіаско.
Як виник конфлікт між Фрідманом та Фіалою навколо активів IDS Ukraine?
Влітку, напередодні арешту корпоративних прав заводів, група IDS оголосила, що її мажоритарний акціонер ( Михайло Фрідман) передає на безоплатній основі уряду Грузії 7,73% акцій компанії IDS та більше не матиме контролю над нею. Фрідман залишає собі 18,6% акцій.
“Усі вжиті заходи відносяться до особистих майнових прав акціонерів компанії, щодо яких застосовано санкції. Але ці заходи не стосуються ПрАТ ІДС та заводів, тож ніяк не впливатимуть на господарську діяльність”, — заявляв тоді Марко Ткачук, генеральний директор групи.
Ситуація змінилась, коли один з учасників конкурсу на управителя корпоративними правами — інвестиційна компанія Dragon Capital Томаша Фіали, стала закликати АРМА провести новий конкурс з управління майном, де віддати сторонньому управителю безпосередньо цілісні майнові комплекси заводів групи.
“(…)найбільше запитань викликає перелік активів, що передаються в управління, адже конкурс оголошено лише на управління 100% корпоративних прав двох українських компаній, а їхні цілісні майнові комплекси та нерухомість (тобто, самі заводи) не входять до переліку активів.
Таким чином, переможець конкурсу отримає змогу здійснювати управління лише корпоративними правами, що передбачає право голосувати на зборах акціонерів. (…)
Парадоксально, але переможець конкурсу буде вимушений погоджувати свої дії з компаніями, щодо російських бенефіціарних власників яких введено українські та міжнародні санкції, не маючи при цьому змоги напряму управляти майном відповідних заводів. (…)
Окрім того, до периметру конкурсу не потрапили навіть корпоративні права заводу у м. Миргород, що виробляє мінеральну воду під ТМ “Миргородська” та належить до тієї самої групи. Хоча арешт був на них накладений також”, — йдеться в повідомленні Dragon Capital.
В АРМА на це відповіли, що не включили комплекси заводів на конкурс, бо не отримали їх в управління за рішенням суду. А акції миргородського заводу буцім-то не потрапили до переліку активів на управління, бо не були згадані в резолютивній частині судової ухвали.
Втім, насправді, в своєму клопотанні про перехід акцій під управління АРМА детектив БЕБу посилався на інші ухвали, що не стосувались “Миргородського заводу мінеральних вод”.
У 2021 році Томаш Фіала викупив у IDS, афілійованої з Михайлом Фрідманом, “Трускавецький завод мінеральних вод”. І, як стверджують в групі IDS, поклав око на інші його активи.
Зараз керівництво IDS звинувачує Фіалу в намаганні зупинити виробництво миргородського та моршинського заводів.
“Для конкурента в обличчі Томаша Фіали банкрутство найбільшого гравця на ринку є найкращою можливістю збільшити долю ринку ТМ “Трускавецька”, власником якої він є. Саме тому він провокує органи державної влади до рішення щодо арешту та зупинки виробництва та бізнесу компанії, яка надає робочі місця близько 3000 людям та сплачує найбільші податки у галузі. Він розуміє, що по закінченню війни відбудуться суди, які повернуть майно законним власникам, тому зовсім не зацікавлений у збереженні функціонування цієї компанії”, — йдеться в повідомленні компанії.
В Dragon Capital відповіли, що готові забезпечити збереження кількості робочих місць та відрахувань до держбюджету на рівні не менше поточного. А наявність досвіду у галузі є обов’язковою умовою конкурсу, тому участь конкурентів є цілком закономірною.
Як повідомляють в АРМА, загалом на конкурс з управління корпоративними правами групи IDS подались шість компаній.
Ольга ПРОКОПИШИНА
Что скажете, Аноним?
[14:50 25 декабря]
[18:15 24 декабря]
[14:43 24 декабря]
17:50 25 декабря
17:30 25 декабря
17:00 25 декабря
16:50 25 декабря
16:40 25 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.