За інформацією Держгеонадр, у період з 2019-го по 2021 рік, за результатами електронних аукціонів, було видано 241 спеціальний дозвіл на користування надрами.
Це близько 35 % від загальної кількості виданих за цей період, хоча до березня 2019 року аукціони майже не проводилися.
Отримання значної частки виданих спеціальних дозволів за результатами електронних аукціонів супроводжувала наша компанія.
Є як мінімум дві причини зростання кількості спеціальних дозволів на користування надрами, проданих на аукціонах.
Перша — на сьогодні електронний аукціон практично єдиний спосіб отримати спеціальний дозвіл на користування надрами для суб’єкта господарювання, який раніше не мав статусу надрокористувача. Адже без аукціону дозвіл надається лише за виключних обставин, вичерпний перелік яких чітко визначений законодавством.
Друга полягає в тому, що електронний аукціон справді достатньо прозорий інструмент для отримання спеціального дозволу на користування надрами, який, своєю чергою, надає таке право. Цей механізм продажу спеціальних дозволів зрозумілий і міжнародним інвесторами, й українському прозорому бізнесу.
Однак попри переваги, цей інструмент придбання спеціальних дозволів на користування надрами, як показує практика його застосування, потребує вдосконалення.
Для кращого розуміння суті питань, з якими зіштовхуються учасники, переможці аукціонів та надрокористувачі, які отримали право на користування надрами в результаті перемоги на аукціоні, пропонуємо звернути увагу на найбільш слабкі місця цього інструмента й розглянути їх у хронологічному порядку.
Підготовка ділянки надр на аукціон
Будь-який аукціон у сфері надрокористування неможливий без подання до Держгеонадр заяви про номінування власної ділянки надр на аукціон або ініціювання такої ділянки з інвестиційного атласу. Саме відповідна заява і є підставою для запуску процедури аукціону.
Згодом після отримання пропозицій (погоджень) органів державної влади, органів місцевого самоврядування (перелік органів погодження залежить від виду корисної копалини) та формування Держгеонадрами аукціонної документації оголошується аукціон.
На що варто звернути увагу
Якщо ви забажаєте купити ділянку надр на аукціоні, то маєте бути готові понести витрати на її пошук, аналіз та підготовку пакету аукціонної документації для її номінування.
Якщо потрібний об’єкт надрокористування ви знайдете в інвестиційному атласі, тоді заощадите на витратах, що пов’язані з номінуванням, але зросте ризик придбати кота в мішку.
На жаль, як показує практика, ці об’єкти надрокористування проходять лише формальну перевірку, і вам ніхто не гарантуватиме, що після перемоги на аукціоні та отримання спеціального дозволу на користування надрами ви зможете реально розпочати розробку, а якщо зможете — що це буде рентабельно.
Адже результати попередньої розвідки бувають різної якості, тому не завжди існує можливість чітко встановити кількість та якість корисної копалини, наявність якої декларується на відповідній ділянці надр.
Також до моменту реєстрації в аукціоні варто хоча б поверхнево оцінити можливість відведення землі для потреб надрокористування та успішного проходження процедури оцінки впливу на довкілля відповідно до чинних вимог законодавства. Адже відсутність успіху на цих етапах зведе нанівець витрачені ресурси.
Все це свідчить, що рішення про участь в аукціоні має бути зваженим та ґрунтуватися на достатній кількості інформації, отриманої за результатами детального аналізу.
Оголошення аукціону
Після оголошення аукціону, протягом встановленого чинним законодавством строку, охочі мають можливість зареєструватися для участі в аукціоні.
На цьому етапі потрібно пройти низку процедур з підписання документів та завантаження електронних примірників в електронну систему, а також сплатити гарантійні внески.
Після успішного проходження цього етапу отримаєте статус учасника аукціону.
На що варто звернути увагу
На етапі реєстрації на аукціон чинне законодавство висуває окремі вимоги й критерії до учасників та до обсягу інформації, яку вони мають надавати, однак не встановлює чіткого переліку документів, які необхідно подати, щоб стати учасником аукціону.
Ця невизначеність створює для майданчиків можливість вимагати від учасників документи, що потенційно можуть містити таку інформацію, однак не передбачені чинним законодавством України.
Відповідно ця невизначеність є хорошим місцем для маніпуляцій, пов’язаних з ініціюванням процедури дискваліфікації переможця з боку недобросовісних учасників, яким не вдалося здобути перемогу чесним способом.
Звісно, проблему розв’язала б звичайна електронна форма на обраному електронному майданчику, яку учасник аукціону заповнює та підписує кваліфікованим електронним цифровим підписом.
Аукціон
Аукціон проходить у три етапи, і виграє той, хто готовий заплатити найбільше. Право на отримання спеціального дозволу має переможець аукціону та, у разі відмови переможця, учасник, який подав наступну за величиною пропозицію.
До наступних учасників таке право не переходить, хоча, на нашу думку, відсутність цього обмеження могла б знизити кількість зірваних аукціонів.
За інформацією Держгеонадр, у 2021 році середня ціна продажу зростала в 1,8 раза, найпопулярнішою корисною копалиною став бурштин, а нафтогазові спецдозволи традиційно стали найдорожчими лотами.
На що варто звернути увагу
Прийнявши рішення про участь в аукціоні, варто визначитися з найвищою ціною, яку ви готові заплатити.
Для цього потрібно ретельно проаналізувати ринок, визначити потенційних конкурентів та проаналізувати низку іншої інформації.
Лише моделювання різних сценаріїв розвитку поведінки інших учасників під час аукціону дасть можливість не розгубитися під час його проведення та отримати бажану перемогу.
Отримання бланку спеціального дозволу на користування надрами
Після перемоги на аукціоні, але до моменту отримання бланку спеціального дозволу на користування надрами, підписується протокол аукціону, сплачується винагорода майданчику та вартість пакету аукціонної документації, підписується договір купівлі-продажу спеціального дозволу.
До державного бюджету сплачуються кошти в розмірі, що складають різницю між ціною реалізації дозволу та сумою гарантійного внеску. Підписується договір про компенсацію витрат держави за проведені геологорозвідувальні роботи. Сплачується компенсація витрат держави за проведені геологорозвідувальні роботи, за результатами яких створено геологічну інформацію. Підписується угода про умови користування надрами разом із програмою робіт.
На що варто звернути увагу
Як показує практика, з моменту завершення аукціону до моменту отримання переможцем бланку спеціального дозволу на користування надрами проходить не менше одного місяця.
Причиною цьому є відсутність у переможця чітких інструкцій для отримання бланку спеціального дозволу, бюрократичність відповідних процедур з боку Держгеонадр, недосконалість типових форм документів.
Виправити цю ситуацію, на нашу думку, змогло б використання Держгеонадрами електронного документообігу у цьому процесі та створення платформи, де переможець аукціону та інші учасники цього процесу змогли б підписати всі необхідні документи за допомогою кваліфікованого електронного підпису.
Недоліки процедури може виправити клієнтоорієнтований підхід Держгеонадр у роботі з переможцями аукціону.
В перспективі створення та застосування платформи для ефективного електронного документообігу нівелює більшість недоліків процедури.
Отже, підсумовуючи
До моменту реєстрації та участі в аукціоні потенційний учасник повинен максимально дослідити об’єкт, який виставляється на аукціон, зокрема доступну геологічну інформацію, а також можливість отримання права на користування земельною ділянкою, яка входить в контур ділянки надр або буде потрібна для потреб надрокористування; встановити відсутність обставин, за яких неможливо отримати позитивний висновок з оцінки впливу на довкілля.
У вас має бути чітка стратегія для здобуття перемоги в аукціоні з усіма можливими варіантами розвитку подій під час аукціону. Розробляючи цю стратегію, варто врахувати інформацію про ринок, потенційних конкурентів та іншу інформацію.
Після перемоги в аукціоні, якщо ви бажаєте вкластися у визначені строки, варто бути дуже активним, однак навіть із активною позицією, але без досвіду у цьому напрямку, дотриматися встановлених законодавством строків — достатньо складно.
Щоб упевнитися, що участь в аукціоні буде успішною, можна проконсультуватися зі спеціалістами або доручити підготовку та супровід в аукціоні фахівцям у сфері надрокористування і юриспруденції.
Іван СКОВРОН, юрист Геологічної інвестиційної групи
Что скажете, Аноним?
[10:40 23 декабря]
[14:10 22 декабря]
12:00 23 декабря
11:00 23 декабря
10:30 23 декабря
10:20 23 декабря
10:10 23 декабря
10:00 23 декабря
09:50 23 декабря
09:40 23 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.