Значні обсяги експорту України до ЄС (у 2022 році його загальна вартість склала 24,1 млрд євро) і логістичні виклики, пов’язані з вторгненням, спонукали Україну та Євросоюз шукати засоби подальшого спрощення руху товарів. Серед них варто виокремити лібералізацію автоперевезень, угоди щодо якої було досягнуто у червні 2022 року.
Угода дозволяє українським перевізникам виконувати двосторонні й транзитні перевезення без дозволів. Водночас слід зазначити, що переговори між Україною та ЄС стосовно лібералізації перевезень різними видами транспорту велися ще з 2020 року в рамках ширших переговорів про оновлення Угоди про асоціацію.
Попри досить низький відсоток виконання Україною своїх зобов’язань за Угодою у сфері транспорту (агрегований показник за 2015-2022 роки становить 22%), певні виконані зобов’язання у транспортній сфері сприяли швидшій лібералізації руху (наприклад, щодо порядку перевезення небезпечних вантажів). Через неможливість використання Дніпра як річкової транспортної артерії через бойові дії та окупацію Херсонщини ведуться перемовини й щодо перспектив підтримки Союзом розвитку внутрішнього водного транспорту в Україні.
Досвід використання Угоди для адаптації співпраці України з ЄС під час війни є і в інших сферах.
Це, наприклад, завершення технічного етапу процесу взаємного визнання електронних підписів в Україні та ЄС у червні 2022 року. Взаємне визнання електронних підписів полегшить як отримання послуг громадянами України в ЄС, так і ведення бізнесу між контрагентами з України та Євросоюзу.
Триває лібералізація й у сфері телекомунікаційних послуг, яка також передбачена ПВЗВТ, що допомагає Україні та українцям у буквальному сенсі залишатися на зв’язку у воєнний час.
Угода про асоціацію, статус кандидата та неторгові цілі
Одне з актуальних питань наразі: чи вимагає отриманий Україною в червні 2022 року статус країни-кандидата внесення змін до Угоди про асоціацію чи укладення нової угоди? Коротка відповідь — ні.
Статус кандидата радше є політичною надбудовою, яку Угода могла б теоретично включати від початку, якби держави-члени ЄС на той момент мали відповідну політичну волю.
Цю тезу можна додатково проілюструвати прикладом угод ЄС про стабілізацію та асоціацію з країнами-кандидатами Західних Балкан, які є менш амбітними та деталізованими порівняно з Угодою про асоціацію Україна-ЄС.
Однак саме амбітність і деталізація Угоди (наприклад, у частині, яка стосується наближення законодавства України до норм права ЄС) є чинниками, які допоможуть Україні просуватися сходинками переговорів про членство.
На відміну від Угод про стабілізацію та асоціацію з Балканами, Угода про асоціацію Україна-ЄС містить чіткий і структурований перелік актів законодавства ЄС, до яких Україна має наблизити своє законодавство. Причому в певних сферах (технічні бар’єри у торгівлі, державні закупівлі) Україна вже виконала понад 80% cвоїх зобов’язань.
Крім того, перевага Угоди — в існуючих структурах, майданчиках та мережах для діалогу між фахівцями в різних секторах: від публічних закупівель до захисту навколишнього середовища і санітарних та фітосанітарних стандартів. Вочевидь, ці самі формалізовані майданчики (органи асоціації) та горизонтальні мережі стануть “скелетом” перемовин про розширення.
Ще один, менш очевидний чинник — це зв’язки між ПВЗВТ та виконанням Україною політичних критеріїв, необхідних для членства в Союзі.
У своєму Висновку щодо заявки України на вступ Єврокомісія виокремила низку конкретних вимог щодо підсилення демократії та верховенства права.
В документі конкретизовані, зокрема, вимоги стосовно реформи системи відбору суддів до Конституційного суду, призначення директорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та Національного антикорупційного бюро, законодавства у сфері медіа та прав національних меншин.
Виконання цих вимог пов’язане з прийняттям та імплементацією конкретних законів, проте також важливим є і загальний політико-інституційний клімат.
Його основу певною мірою закладають так звані неторгові цілі у ПВЗВТ. Поряд із нормами, які стосуються суто торгівлі, ПВЗВТ містить багато досить конкретних стандартів у галузі верховенства права. Це, наприклад, вимоги щодо публікації законодавства, стандарти підзвітності й прозорості у діяльності державних органів, гарантування доступу до судів та арбітражу як для іноземних, так і для національних підприємств, зокрема для захисту компаній від недобросовісної конкуренції та порушень права інтелектуальної власності.
До того ж ПВЗВТ містить покликання на норми Світової організації торгівлі (СОТ), що є обов’язковими для сторін, які уніфікують, наприклад, вимоги до ліквідації адміністративних бар’єрів у торгівлі.
Перспективи відбудови
Поряд із тісно пов’язаними процесами виконання Угоди про асоціацію та перемовин про майбутнє членство, відбудова зруйнованої інфраструктури стане важливим компонентом відносин Україна-ЄС у найближчий час.
Статус кандидата — безумовно, ключовий політичний важіль, за допомогою якого Євросоюз може впливати на виконання Україною її зобов’язань за Угодою та в рамках перемовин про членство.
Не менш важливим фінансовим важелем можуть стати й кошти на відбудову зруйнованих об’єктів інфраструктури, зокрема в контексті Зеленого курсу ЄС (ЄЗК). Основна ідея ЄЗК — перетворення Європи на кліматично нейтральний континент до 2050 року.
Таким чином, успішний проєкт відбудови України — який, на думку лідерів ЄС, може зайняти до 10 років, є як фінансовим важелем впливу ЄС на Україну, так і ініціативою, що вимагає синергії всіх існуючих форматів і секторів.
Без виконання Угоди про асоціацію, зокрема у сфері захисту довкілля, важко говорити про кліматично нейтральну відбудову й зелену енергетику. Водночас, оскільки до відбудови, з великою ймовірністю, залучатимуть і приватні фонди, значну роль гратимуть інституційний клімат і прогрес сторін у перемовинах про членство, адже інвестори вважатимуть це ознакою передбачуваності та стабільності.
Варто зазначити, що на швидкість і успішність відбудови вплине й сталість та розширення форматів співпраці, які було створено під час війни. Значний потенціал має, зокрема, збереження автомобільних “доріг солідарності”, а також ширше використання залізничного й річкового транспорту.
Отже, як і у воєнний час, післявоєнна співпраця Україна-ЄС характеризуватиметься синергією старих і нових форматів, структур і мереж, де Угода про асоціацію відіграватиме центральну роль.
Марина РАБІНОВИЧ, старший викладач кафедри міжнародних відносин НАУКМА, координаторка модуля Жана Моне INTEGTRADE
Матеріал створено за підтримки Європейської комісії в рамках модуля Жана Моне INTEGTRADE, що реалізується Кафедрою міжнародних відносин Національного університету “Києво-Могилянська академія”. Більше інформації про модуль ви знайдете за цим посиланням.