Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) — боргові папери уряду, які він випускає для залучення додаткових грошей. Зазвичай урядові облігації випускають для модернізації і створення нової інфраструктури. Але у випадку України — Уряд залучає додаткові гроші для погашення попередніх боргів.
На даний момент в обігу перебуває облігацій внутрішньої державної позики України, випущених як в попередні роки, так і цього року, на 770 млрд грн.
З них: 360 млрд грн — у власності українських банків; 337 млрд грн — в НБУ; 25,24 млрд грн — у юридичних осіб резидентів і 9 млрд грн — у фізичних осіб.
Але є ще одна категорія покупців облігацій Уряду — іноземні компанії. Їх ще називають іноземними інвесторами або нерезидентами.
Тільки з початку року нерезиденти придбали ОВДП на 40 млрд грн. При цьому, всього з початку року було випущено ОВДП на 147 млрд грн.
Так, якщо на початку 2019 року обсяг ОВДП в портфелі нерезидентів становив 1% від паперів в обігу, то вже в травні цей показник виріс до 5% від загальної кількості в обігу.
Облігації уряду України зацікавили іноземців в 2018 році, після скасування податку на доходи з них і підняття облікової ставки НБУ до 16%, яка спровокувала ріст дохідності ОВДП до 15-17% річних.
Тобто висока облікова ставка Національного банку зробила дорогим залучення кредитного ресурсу, відповідно виросла дохідність облігацій уряду, які він продає для погашення старих боргів.
Чим ОВДП приваблюють інвесторів?
Облігації внутрішньої державної позики привабливі для інвесторів з декількох причин:
Головна причина: високі відсоткові ставки — в межах 18-19% річних. Боргові папери українського уряду наразі одні з найбільш дохідних у світі. Високі відсотки за ними означають рівень потреби Уряду в грошах і ступінь довіри (точніше — високий ступінь недовіри).
Окрім того, іноземці, які купують наші ОВДП, отримують бонус у вигляді курсової різниці. Курс української гривні має певну сезонність: зростає на початку року і знижується до осені, а потім знову починає рости.
Тобто, інвесторам вигідне сезонне укріплення гривні, щоб купити її по вищому курсу, а потім обміняти — за нищим. Відповідно, чим більше вони купують ОВДП, тим сильніше укріплюється гривня і тим більшим буде заробіток на курсовій різниці в момент виходу з інвестиції.
На цьому графіку яскраво видно сезонність укріплення та девальвації гривні (зелені прозорі свічки-зростання долара (девальвація гривні). Жовті зафарбовані свічки -падіння долара (укріплення гривні). Червоні вертикальні лінії-початку циклів зростання курсу долара з натяком на сезонність. Джерело: finstop)
Друга причина: прибуток, отриманий від інвестицій в ОВДП, не оподатковується податком на доходи. Наприклад, з доходу від депозиту потрібно сплатити податок на дохід фізичних осіб 18% та військовий збір у 1,5%. Водночас з доходу від ОВДП — лише 1,5% військового збору.
Причина третя: повернення інвестицій від облігацій державного займу на 100% гарантуються державою. Ризик неповернення звичайно є, але він набагато нижчий, ніж інвестиція в банківський депозит, або в реальний сектор економіки України.
Для чого уряд продає так багато ОВДП?
В умовах відсутності траншу МВФ та надходжень від інших стратегічних кредиторів, гроші від проданих ОВДП Уряд направляє на погашення попередніх боргів і фінансування бюджету.
В цілому, в 2019 році Україні потрібно повернути $15,7 млрд зовнішніх боргів: $5,6 млрд — в першому кварталі, $4,3 млрд — у другому, $3,6 млрд — у третьому і $3,9 млрд — в четвертому.
“У травні ми погасили $2,7 млрд. Хтось це відчув? Ні! Ситуація контролюється. Щомісяця ми виплачували борги — це серйозні виклики”, — заявив напередодні прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.
Окрім погашення рекордної суми боргу, Уряду потрібно знаходити додаткові кошти на фінансування дефіциту бюджету.
Так, через падіння надходження імпортного і внутрішнього податку на додану вартість (обсяги імпорту і обсяги промвиробництва знижуються), контрабанду, зниження виробництва підакцизних товарів і невиконання плану приватизації, недонадходження запланованих обсягів до держбюджету в першому кварталі 2019 року становили 35 млрд грн, або 10,8%, йдеться в повідомленні Рахункової палати України.
Як скупка ОВДП нерезидентами впливає на курс гривні?
Активна скупка нерезидентами облігацій внутрішньої державної позики з високою дохідністю здатна позитивно впливати на курс гривні лише в короткостроковій перспективі. Це ілюзія стабільності на короткий час. Її ціна: збільшення державного боргу і відкладена на недалеке майбутнє девальвація гривні.
Як це працює? Щоб іноземній компанії придбати українські ОВДП, їй потрібно завести в Україну валюту, продати її на міжбанку і вже за гривню придбати боргові папери Уряду.
В цей момент міжбанківський ринок наповнюється додатковим обсягом валюти, її пропозиція зростає, перевищуючи попит, відповідно курс гривні укріплюється.
Тобто, випускаючи на ринок ОВДП з надвисокою дохідністю і залучаючи валюту іноземних спекулянтів, Уряд укріплює гривню, закриває діри в бюджеті і створює ілюзію стабільності.
До росту економіки такі процеси не мають жодного і відношення.
В майбутньому, коли настане момент погашати високодохідні ОВДП, на ринку відбудуться зворотні процеси: нерезиденти обмінюватимуть на валюту великі обсяги гривні, яку вони отримають від продажу ОВДП, і виводитимуть за кордон капітали.
Відповідно, на ринку різко зростає попит на валюту і гривня девальвує. Так сталося влітку минулого року, коли інвестори виходили з ОВДП, які вони придбали на початку 2018 року. Процес девальвації в 2018 році яскраво видно на цьому графіку.
Джерело: hryvna.today
Окрім того, для погашення боргу перед власниками ОВДП Уряду потрібно буде знайти додаткові обсяги гривні. Попередні рази гроші для погашення ОВДП Уряд позичав, розміщуючи нові папери.
Чому ОВДП під високі відсотки шкідливі для економіки України?
Висока дохідність ОВДП мотивує потенційних інвесторів не поспішати з інвестиціями в реальний сектор економіки України.
Для чого інвестувати в підприємства і нести політичні та економічні ризики, чекаючи повернення грошей 5-10 років, якщо можна придбати ОВДП Мінфіну і через півроку-рік-два отримати майже 19% річних дохідності?
Теж саме стосується внутрішніх інвесторів та банків, яким вигідніше інвестувати залучені депозити в ОВДП і отримати гарантований прибуток з мінімальними ризиками, ніж розвивати кредитування реального сектору і нести всі можливі ризики від популізму української влади і волатильності на міжнародних товарних ринках.
Юрій ВІННІЧУК
Что скажете, Аноним?
[18:26 10 января]
Российские элиты ждали окончания войны в 2024-м. Что они думают теперь?
[12:50 10 января]
19:20 10 января
18:00 10 января
17:30 10 января
17:00 10 января
16:30 10 января
16:00 10 января
15:30 10 января
15:00 10 января
14:30 10 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.