Вранці 20 червня збройні сили України завдали ракетних ударів по трьом з чотирьох бурових платформ на Чорному морі.
Ці бурові платформи належать Україні, але контролюються Російською федерацією, вона їх незаконно захопила під час окупації Криму у 2014 році.
Представники окупаційної влади Криму повідомили, що під час ударів на трьох платформах перебувало більше ста людей. Точної інформації про жертви немає.
Після атаки видобуток газу на бурових було зупинено.
Платформи знаходяться у відносній близькості до острова Зміїний, а також на відстані 100 км від Одеси. Детальніше можна роздивитися на карті.
З 2015 року видобуток газу на шельфі падає, водночас бурові платформи росія перетворили на військові об'єкти, там постійно перебувало більше 100 озброєних бійців, а також було встановлене радіоелектронне обладнання.
До 2014 року платформи управлялися “Чорноморнафтогазом” — дочірньою компанією НАК “Нафтогаз України”, яка мала на балансі 17 газових родовищ із сумарними запасами 59 млрд куб м газу.
Обсяг видобутку газу “Чорноморнафтогазом” в останній рік перед окупацією і захопленням активів компанії, становив 1,65 млрд куб м. Цей газ, по прокладеним по дну Чорного моря трубопроводам, постачався на Кримський півострів.
До окупації “Чорноморнафтогаз” забезпечував Крим газом на 80%, інші обсяги постачалися трубопроводами з материкової України.
На момент окупації компанія розробляла девять родовищ: газоконденсатні Голіцинське і Штормове, газові Архангельське, Джанкойське, Задорненське, Східно-Казантипське, Північно-Булганакське та Одеське та одне нафтове родовище Семенівське.
Чому бурові платформи називають “вишками Бойка”?
До анексії Криму на балансі Чорноморнафтогазу перебувало дві нові платформи — “Петро Годованець” та “Незалежність”, та дві старі — “Таврида” та “Сиваш”.
Бурові платформи “Петро Годованець” та “Незалежність” були придбані Україною в часи президентства Віктора Януковича в 2011-2012 роках за $800 млн. Угоди оформлялися через офшори, а ціни були завищені, переплата на кожній платформі становила $150 млн.
Рішення про закупівлю платформ підписував міністр енергетики, а зараз один з лідерів забороненої в Україні партії ОПЗЖ, Юрій Бойко. Саме тому нові бурові платформи в народі отримали назву “вишки Бойка”.
У лютому 2018 року Генпрокуратура оприлюднила схему розподілу коштів, вкрадених під час купівлі бурових платформ. Слідство встановило, що $95 млн з угоди про закупівлю платформ було перераховано на рахунки, підконтрольні Віктору Януковичу та Сергію Арбузову.
Водночас, за словами на той час генпрокурора Юрія Луценка, прокуратура не знайшла доказів причетності до корупційної схеми Бойка, який демонстрував лояльність до колишнього президента Петра Порошенка.
Захопивши “вишки Бойка”, Росія перейменувала їх: “Незалежність” — на “Крим -1”, а “Петро Годованець” — на “Крим — 2”.
Як Росія використовує платформи?
Бурові платформи були захоплені спецназом ФСБ та “псковськими десантниками”, значна кількість яких ліквідована в Україні з 24 лютого.
Весь цей час Росія здійснювала незаконний видобуток газу на українському шельфі під охороню кораблів російського чорноморського флоту та спецназу, який постійно перебуває на платформах.
До окупації “Чорноморнафтогаз” на 80% забезпечував Крим газом, але активи компанії були захоплені росіянами в момент збільшення обсягів видобутку газу на шельфі, що на короткий час дозволило окупантам на 100% забезпечувати півострів паливом.
За даними blackseanews, в 2014 видобуток газу на родовищах Чорноморнафтогазу становив зріс до 2 млрд. куб. м. Активний об'єм газу в Глібовському підземному сховищі, яке знаходиться в Криму, зріс до 1 млрд кубометрів, а це 60% річного споживання півострова. У 2015 році обсяг видобутку скоротився до 1,84 млрд куб м — 57% цього обсягу, тобто близько 1 млрд куб м, було видобуто на Одеському родовищі.
В 2016 році окупований “Чорноморнафтогаз” видобув 1,67 млрд куб м газу. Далі щороку обсяги видобутку газу знижувалися через дію санкцій, які забороняли поставки в Росії обладнання для видобутку газу на морському шельфі.
В результаті, щоб забезпечувати Крим газом, на початку 2017 року було введено в експлуатацію газопровід з Краснодарського краю річною потужністю 2 млрд куб м.
Попри це з 2014 року росіяни вкрали з українського чорноморського шельфу 13 млрд куб м газу.
Видобуток газу окупованим “Чорноморнафтогазом”. Фото blackseanews
З графіку бачимо, що окупанти не планують збільшувати обсяги видобутку газу на родовищах Чорноморнафтогазу.
Натомість захоплені бурові платформи вони перетворили на військові бази, де встановили радіолокаційне обладнання з метою контролю виключної морської економічної зони України. За даними blackseanews, на цих об’єктах постійно перебувало близько 130 озброєних військовослужбовців.
Юрій ВІННІЧУК
Что скажете, Аноним?
[15:40 23 декабря]
[13:50 23 декабря]
[10:40 23 декабря]
18:00 23 декабря
17:30 23 декабря
17:20 23 декабря
17:10 23 декабря
17:00 23 декабря
16:40 23 декабря
16:30 23 декабря
16:20 23 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.