Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Як Росія купує термінали Starlink, через кого реєструє і де на фронті застосовує

[08:00 14 февраля 2024 года ] [ BBC News Русская служба, 13 лютого 2024 ]

Головне управління розвідки Міноборони України підтвердило, що має інформацію про використання російськими військовими терміналів супутникового інтернет-сервісу Starlink на окупованих територіях. За даними української розвідки, росіяни закуповують обладнання в арабських країнах.

 Про те, що російські підрозділи застосовують засоби зв'язку Starlink на лінії фронту в Україні, повідомляли як українські, так і російські провоєнні джерела.

Звертали на це увагу і американські видання, зокрема журнал Newsweek і військовий портал Defense One. За їхніми даними, українська сторона вперше виявила системи Starlink у російських військ ще кілька місяців тому.

За оцінкою одного зі співрозмовників Defense One, зараз на передовій з російського боку працюють десятки терміналів. “Коли їх будуть сотні, нам буде важко жити”,— сказав він.

11 лютого українська військова розвідка розмістила у своєму телеграм-каналі аудіоролик, в якому, за заявою відомства, військовослужбовці 83-ї російської десантно-штурмової бригади обговорюють встановлення терміналів на сході України.

Днем раніше російський мілітаристський телеграм-канал “Два майори” виклав фотографію, на якій військовий дістає упаковку Starlink. Публікація супроводжувалася словами: “Що цікавого? Піксель на камуфляжі” (з прозорим натяком на те, що камуфляж є російським).

У вівторок ГУР опублікувало у своєму телеграм-каналі запис нового радіоперехоплення, в якому, як стверджується, російські військові обговорюють можливості придбання термінала Starlink.

За словами одного зі співрозмовників, “араби привозять все: дроти, вайфай, роутер…”, а вартість закупівлі пристрою становить 200 тисяч рублів (близько 2 тис. доларів).

український військовий зі Starlink

 

Автор фото REUTERS

Українські військові використовують Starlink як для обміну інформацією, так і для наведення ударних засобів та контролю за ситуацією на полі бою. Російські — напевно теж

 

“Жоден Starlink не був проданий Росії прямо або опосередковано”

Starlink — мережа високошвидкісного супутникового зв'язку, що забезпечує стійкий широкосмуговий доступ в Інтернет. Систему виробляє компанія SpaceX, яку заснував американський мільярдер Ілон Маск.

Незабаром після російського вторгнення в Україну Маск надав Києву системи Starlink, які стали масово використовувати як у військових, так і в цивільних цілях. Для українських військових термінали Starlink мали критичне значення в умовах втрати стільникового зв'язку та інтернету.

Пізніше компанія SpaceX обмежила можливості використовувати мережу Starlink у військових цілях — як писав Ілон Маск, “ми не дозволяємо застосовувати Starlink для далекобійних ударів дронами”.

Поряд з іншими кроками Маска, зокрема, з його планом щодо мирного врегулювання, що викликало негативну реакцію в Україні, це дало підстави звинуватити бізнесмена у зв'язках з Росією та спробах легітимізувати анексію українських територій.

Реагуючи на черговий скандал навколо системи Starlink, Ілон Маск відкинув звинувачення в постачанні цього обладнання Росії.

“Жоден Starlink не був проданий Росії прямо чи опосередковано”,— написав він у соцмережі X.

“Ви можете відключити старлінк для міст, окупованих Росією? Було б добре, якби старлінк припинив допомагати окупаційним силам”, — прокоментував цей запис один із користувачів. Відповіді від Маска поки що немає.

Україна не звинувачує компанію Маска у продажу систем супутникового зв'язку Москві. За словами представника ГУР Андрія Юсова, Росія продовжує працювати через так званий паралельний імпорт.

Про які саме країни (судячи з усього, арабські) йдеться, він не сказав: “Ця інформація вимагає уточнення”.

Українські ЗМІ стверджують із посиланням на волонтерів, що постачання терміналів до Росії йдуть через Об'єднані Арабські Емірати.

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков у понеділок заявив, що термінали Starlink не можуть поставлятися до Росії, оскільки вони там не сертифіковані.

“Відповідно вона (система) не може ніяк використовуватися”, — сказав Пєсков.

Однак багато російських джерел підтверджують появу терміналів Starlink на фронті.

За деякими даними, їх заборонено використовувати в регулярних частинах, але вони є у добровольчих формувань, які самостійно закуповують їх за кордоном.

“Підтверджую, можемо… термінали продаються, вже активовані (бізнес ФМ), коштують дорого (до лимона), але працюють на околиці, на ЛБЗ (лінії бойового зіткнення. — Ред.) і в Калінінграді. Наші ФСБ дуже зацікавлені мотивами покупок”,— пише один із коментаторів на порталі topwar.ru.

Про використання систем Starlink на фронті “вже тривалий час” заявляє російська воєнізована організація “Еспаньола”, що об'єднує неонацистів і футбольних фанатів.

Підключення через європейську країну

У Росії приватні продавці торгують терміналами Starlink “спеціально для СВО” по 240-299 тисяч рублів за штуку (понад 2 тисячі доларів), особисті кабінети до мережі підключають через Польщу, пишуть “Важливі історії”.

Журналісти видання поспілкувалися з представниками трьох російських майданчиків, на яких, як стверджується, можна їх придбати.

З'ясувалося, що термінали працюють лише поряд з українськими кордонами, в глибині Росії їх використовувати не вийде. Всі вони вже налаштовані і готові до використання. Особистий кабінет пристрою підключається до мережі через європейську країну, двоє з трьох менеджерів уточнили, що через Польщу.

Продавці обіцяють, що їхні термінали безперебійно працюватимуть на окупованих територіях України, включаючи Крим, а також у Калінінграді і на Камчатці поблизу Японії.

Оплату приймають готівкою або на карту, а один з інтернет-магазинів готовий прийняти переказ і від юридичної особи. Товар можна забрати самостійно в Москві, з'ясували “Важливі історії”.

Джо Тайді, редактор ВВС з питань технологій:

Досить поглянути на широке застосування комерційних дронів на передовій, щоб побачити, наскільки важливими для обох армій стали побутові технології.

Дрони також є прикладом того, як Росія навчилася використовувати постачальників з інших країн для отримання технологій, попри те, що китайська компанія DJI неодноразово вимагала, щоб її дрони не використовувалися у військових цілях.

Цілком можливо, що термінали Starlink також потрапляють до російських військових через міжнародних постачальників. Але запустити термінал складніше, ніж просто володіти ним, і компанія SpaceX стикається з неприємними питаннями: як російські військові, якщо повідомлення правдиві, отримують супутниковий сигнал?

Термінали Starlink точно знають, де вони розташовані, і вони не можуть отримувати інтернет, якщо їх координати є десь у Росії.

Складність може полягати в тому, що Starlink не може відрізнити, які локації розташовані на окупованих українських територіях, а які на російських.

Це проблема, яку компанії доведеться постаратися вирішити, якщо вона сподівається зберегти лояльність до України.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.