Російська газова монополія АТ “Газпром” з початку року обмежує поставки газу в Європейський Союз.
Кремль через свою компанію шантажує Європейський Союз, щоб його керівництво не заважало добудові “Північного потоку — 2” (ПП2).
Крім того, дефіцит газу в Європі призвів до його аномального подорожчання. Це дозволяє Газпрому заробляти більше півмільярда євро на місяць додаткових прибутків.
Об'єктивні чинники дефіциту газу
2021 рік став проблемним з точки зору вартості енергоносіїв. Пандемія COVID-19 і пов'язані з цим карантинні заходи призвели до світового падіння споживання енергоресурсів в 2020 році.
Видобувні компанії зменшили свої інвестиційні програми, а відтак — зменшився видобуток природного газу.
Але нетипово холодна зима в Європі 2020-2021 років “висушила” запаси газу в європейських підземних сховищ газу (ПСГ).
Одночасно відновлення світової економіки в 2021 році у зв'язку з нарощуванням темпів вакцинації населення, призвело до збільшення споживання природного газу.
Тренд на зростання споживання і, відповідно, ціни посилився в червні через спекотне літо. Робота кондиціонерів потребувала збільшення генерації електроенергії.
Задоволення піків споживання електроенергії, особливо в Азії, відбувається за рахунок електростанцій на природному газі.
Всі ці чинники призвели до дефіциту ресурсу і збільшення ціни. Але найбільшим фактором стала відмова Газпрому збільшити поставку газу в Європу.
Як Газпромом зловживає монополією
На сьогодні частка російського газу в структурі європейського споживання складає близько 40%.
Газпром не приховує обмеження поставок газу в ЄС. Ще в травні керівник дочки монополіста “Газпром Експорт” Олена Бурмістрова повідомила, що збільшення поставок газу до ЄС можна очікувати лише після введення в дію ПП2
Введення ПП2 Газпром прогнозує до жовтня 2021 року. Із його запуском російська монополія обіцяє збільшити поставки газу в Європу.
Докази поведінки Газпрому містяться і у російській пресі. Наприклад, 27 травня російський ТАСС повідомляє, що Газпром перевиконує план із заповнення російських ПСГ.
А через три дні агентство цитує Газпром про рекордно низькі темпи заповнення європейських ПСГ. При тому ніде не вказується, що Газпром має пряме відношення до цього процесу.
Саме у європейських ПСГ під контролем Газпрому спостерігаються найнижчі запаси. Так, у оператора ПСГ в Німеччині Astora, який входить в структуру Gasprom Germania, рівень заповненості — менше 11%. В той же час, у інших операторів — в середньому 60%.
В Австрії оператори сховищ Astora та GSA, що належить ”Газпром Експорт”, заповнили свої ПСГ на 13%. Інші оператори — на 45%.
Навіть в липні, коли ціна газу в Європі стала рекордною, Газпром відбирав газ із сховищ для виконання своїх довгострокових контрактів.
Це свідчить про те, що дефіцит газу на європейському ринку значною частиною є штучним.
Куди Газпром продає газ
На фоні зростання ціни, в 2021 році Газпром збільшив видобуток та експорт газу.
За 7 місяців 2021 року, у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року, видобуток збільшився на 18,4% — до 298,2 млрд кубів. Експорт виріс на 23,2% — до 115,3 млрд кубів.
Куди поділись додаткові обсяги експорту, якщо Європа відчуває дефіцит?
Російська монополія публікує щоденні звіти про фактичні поставки газу в ЄС по напрямках: територією України, територією Білорусі і Польщі (газогон Ямал — Європа) і через “Північний потік” (дном Балтійського моря).
За підрахунками “Оператора газотранспортної системи України” (ОГТСУ), в першому півріччі 2021 року Газпром не змінив обсягів поставки газу в Європу. Цей показник склав 67 млрд кубів, як і в минулому році, коли відбувався спад споживання.
Натомість Газпром в три рази збільшив експорт по інших напрямках: в Китай, Туреччину і Фінляндію. З 11 млрд кубів в першому півріччі 2020 року до 33 млрд кубів в першому півріччі 2021.
Чому Газпром збільшив експорт в напрямку Азії? Перший блок причин на поверхні: ціна в Азії більша за європоейську. До того ж, Газпром намагається по максимуму завантажити газогон “Сила Сибіру” в Китай.
Він був введений в експлуатацію в грудні 2019 року. Згідно даних, які Газпром оприлюднив в червні, в 2020 році через “Сила Сибіру” було прокачано 4,1 млрд кубів газу. В 2021 році планується прокачка 8,5 млрд кубів.
Цікаво, що Газпром продавав в Китаї газ за цінами, вищими ніж в Європі, але дешевше, ніж інші постачальники на азійський ринок — Узбекистан і Туркменістан.
Як Газпром “сушить” Європу і “карає” Україну
Другою причиною переорієнтації експорту на Азію став політичний фактор.
Нагадаємо, що зараз діє п'ятирічний транзитний контракт, укладений між Газпромом і НАК “Нафтогаз України” у грудні 2019 року на прокачку російського газу в Європу.
Він передбачає транзит на умовах push or pay (качай або плати). В перший рік контракту (2020) Газпром мав прокачати через ГТС України не менше 60 млрд кубів газу. У наступні 4 роки — не менше 40 млрд кубів щорічно.
В будь-який час Газпром може забронювати додаткові обсяги транзиту, викупивши відповідні потужності на аукціонах ОГТСУ. Але в такому разі російська монополія має доплатити Україні за додаткові потужності прокачки.
Загалом Україна може забезпечити прокачку 142,5 млрд кубів газу в рік в західному напрямку.
У січні 2021 року Газпром викупив додаткові потужності транзиту обсягом 15 млн кубів на добу, або 5,5 млрд кубів на рік.
З того часу, щоденний транзит газу по території України не перевищує 125 млн кубів. ОГТСУ постійно закликає Газпром викупити додаткову потужність транзиту на місячних або квартальних аукціонах. Але Газпром не приймає в них участі.
Власні газогони (Північний потік, Ямал, Турецький потік) Газпром намагається завантажити на повну потужність.
З одного боку, таким чином Кремль не дає заробити Україні більше, ніж передбачено довгостроковим контрактом. З іншого боку — “сушить” ринок газу в Європі, що призводить до збільшення ціни. А це, у свою чергу, збільшує маржу Газпрому.
Так, за підрахунками ОГТСУ, тільки в червні 2021 року Газпром, завдяки збільшенню ціни, додатково заробив 600 млн євро.
Збільшення маржі Газпрому внаслідок підвищення ціни газу в Європі
Період |
Обсяг експорту в Європу, млрд куб. м |
Ціна продажу, євро/МВт-г |
Собівратість (припущення), євро/МВт-г |
Прибуток, млн євро |
Грудень 2020 |
13,8 |
15,8 |
10 |
850 |
Червень 2021 |
11,4 |
29,1 |
10 |
1450 |
В Європі ціна природного газу обраховується в енергетичних одиницях — МВт-г (мегават-година). В тисячі кубометрів газу приблизно 9,5 МВт-г. Таким чином, ціна 10 євро/МВт-г в звичному для українців форматі складає 95 євро, або близько 3000 грн за тисячу кубометрів газу.
Результатом таких дій стало те, що в першому півріччі 2021 року Газпром показав історичний рекорд прибутку — 716 млрд руб. За аналогічний період 2020 року монополія показала збиток у 277 млрд руб.
Дорогий азійський ринок
В інші роки, коли Газпром намагався маніпулювати цінами на європейському ринку газу, цьому заважали постачальники зрідженого газу.
Зріджений природній газ (ЗПГ, або Liquefied Natural Gas — LNG) — це ресурс, який можна перевозити по морю. Найбільшими експортерами LNG в свті є Австралія, Катар, Малайзія, США, Нігерія і РФ.
В минулі роки, коли з'являвся дефіцит газу в Європі і росла ціна, ресурс компенсували танкери з LNG. На відміну від “трубного газу”, цей ресурс можна спрямувати туди, де найбільша ціна.
Але через загальний дефіцит газу в 2021 році, постачальники LNG відпарвляють свій ресурс в Азію Там також спостерігається дефіцит через відновлення економіки і погоду. Але ціна вища за європейську.
Для порівняння цін в Європі і Азії використовують дві основні біржі. В Європі це біржа TTF (Tittle Transfer Facility, передача прав власності), яка знаходиться в Роттердамі (Нідерланди).
В Азії це біржа JKM (Japan Korea Marker, Японсько-Корейський маркер). Вона показує вартість ЗПГ на спотовому (одномоментному) ринку в Японії, Південній Кореї, Китаї і Тайвані.
Для прикладу можна подивитись порівняння індексів фьючерсів (поставки в майбутньому) на газ на біржах JKM (Азія) TTF (Європа) і Henry Hub (США).
В Азії і США ціна природного газу обраховується в mmBTU (мільйонах BTU). BTU — британська теплова одиниця. Відображає кількість енергії, потрібну для нагрівання 1 англійського фунта води на 1 градус по Фаренгейту.
1 МВт-г дорівнює 3,412 mmBTU. Відповідно, вартість газу $10 за mmBTU, це $34,12 за МВт-г, або близько $325 за тисячу кубів газу.
Як видно, азійські ціни є стабільно вищими за європейські. Відповідно, основні обсяги танкерів LNG йдуть на продаж в Азію. В тому числі — російський зріджений газ з терміналу Газпрому на півострові Ямал.
Які ризики для України і Європи
На прикладі дій Газпрому в 2021 році, Європа може переконатись, що геополітичний фактор не завжди є вирішальним у рішеннях російського монополіста.
Швидше можна казати про комбінацію політичних і комерційних цілей. А це означає, що і після запуску ПП2 ніщо не завадить Газпрому створювати штучний дефіцит газу в Європі — хоч для політичного шантажу, хоч для збільшення прибутків.
Україна в цій ситуації, крім очевидних втрат від не збільшення транзиту, ризикує відчути дефіцит газу взимку. Цей сценарій можливий в розрізі роста ціни на інші енергоносії: вугілля і нафтопродукти.
Якщо до осінньо-зимового періоду Україна не забезпечить наповнення складів ТЕС вугіллям власного видобутку (більше 80% видобуває ДТЕК Ріната Ахметова), ТЕС будуть змушені використовувати природній газ для генерації електроенергії.
За підрахунками ОГТСУ — це близько 1,8 млрд кубів в сезон. В такому разі 20 млрд кубів, які Україна планує накопичити в ПСГ до зими 2021-2022 років, може не вистачити для проходження опалювального сезону без ризиків.
Ще одна проблема — ціновий шок. Наприкінці квітня НАК “Нафтогаз України” забезпечив поставку газу протягом року для населення і підприємств Теплокомуненерго (ТКЕ) за пільговими цінами: від 7,4 до 8,8 грн/куб.
Між тим, в червні ціна європейського газу на кордоні з Україною перевищила 13 грн/куб, а в липні — 15 грн/куб. Є ризик, що Нафтогазу не вистачить ресурсу власного видобутку для забезпечення населення дешевим газом і теплом.
Джерело: Українська енергетична біржа (УЕБ)
В такому разі українська компанія вимушена буде докуповувати газ на європейському ринку, ціна якого через дії Газпрому непрогнозована.
Сергій ГОЛОВНЬОВ
Маассква должна прекратить незаконно называться Расистской Фпедерацией и переимноваться обратно в Масковское царство.
Украина должна прекратить транзит русского газа по своей трубе, чтобы уменьшить газовую зависимость Европы от России.
Что скажете, Аноним?
[10:40 15 января]
[07:00 15 января]
[21:06 14 января]
11:30 15 января
11:20 15 января
11:10 15 января
11:00 15 января
10:20 15 января
10:10 15 января
10:00 15 января
09:50 15 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.