У 10 областях із 782 недобудованих житлових комплексів роботи йдуть на 164 об’єктах (21%). Це дані сервісу моніторингу нерухомості Лун.
Де і як будують житло в Україні сьогодні — у розборі LIGA.net.
Друге дихання
Будівництво житла наразі активно ведеться у дев’яти центральних та західних областях, а також в Одесі, свідчать дані сервісу Лун. З 782 недобудованих житлових комплексів роботи йдуть на 164 об’єктах (21%).
Найактивніше будівництво відновилося на заході країни, повідомили LIGA.net у Лун. Абсолютний лідер із кількості “розморожених” ЖК — Львів. Робітники повернулися на 71 зі 189 будівельних майданчиків.
Працюють насамперед компанії, які мали запас грошей та матеріалів, пояснює директор City Development Solutions Роман Герасимчук.
У березні запрацювали будівельні крани у “безпечних” західних містах, підтвердили LIGA.net у компаніях Ріел (Львів) та КромаксБуд (Чернівці). “Потрібно якнайшвидше починати рухати економіку. Це один із головних фронтів, на якому ми маємо отримати перемогу”, — пояснюють у Ріел, які будують у Львові 10 житлових комплексів.
На другому місці за кількістю працюючих будівельних майданчиків — Одеса. У місті відновлено роботи на 32 ЖК із 144 недобудованих. “Економічного обґрунтування немає. Головне — підтримати економіку, Україну, працівників, вони мають заробляти”, — заявив СЕО забудовника Гефест груп Василіс Бумбурас.
Крани повертаються на будмайданчики. А попит?
Забудовники зі Львова, Чернівців та Одеси фіксують часткове відновлення інтересу у покупців, зокрема — серед переселенців. Поки що попит — набагато нижче довоєнного, додали одеські компанії-забудовники Гефест та Zezman. Переселенці морально не готові купляти житло, а місцеві — очікують стабілізації, пояснюють в Інтергал-Буді.
Продаж житла у Львові та Одесі також почав відновлюватись, кажуть у Ріел та Гефест. Серед покупців львівських квартир були і переселенці, уточнюють у Ріел. Втім, і у Львові, і в Одесі головні покупці — місцеві, фіксують обидва забудовники.
Ціни також зрушили з місця. Наприклад, якщо 17 лютого однокімнатна квартира комфорт класу у Львові могла коштувати 1 млн грн, то зараз — 1,1 млн грн. У багатьох ЖК зсунулися терміни здачі об’єкта. Водночас деякі компанії тимчасово “фіксують” для покупців курс долара на рівні нижче від курсу НБУ, пропонують знижки для військових чи переселенців.
Також забудовники відновили активність у наступних містах та передмістях:
Чернівці (14 ЖК з 55);
Івано-Франківськ (11 ЖК з 89);
Хмельницький (11 ЖК з 85);
Вінниця (10 ЖК з 34);
Тернопіль (7 ЖК з 47);
Луцьк (6 ЖК з 27).
Опитані LIGA.net три компанії відновили роботи коштом своїх заощаджень. Згідно з інформацією від Лун та забудовників, відновлення робіт не залежало від класу об`єктів: економ-, комфорт-, бізнес.
Окрім зобов’язань перед інвесторами та низького попиту, є ще один чинник, який оживив будмайданчики. Можливо, найсильніший. А саме — плани держави фінансувати купівлю житла українцям, які через війну втратили домівки.
“Є сенс продовжувати роботи там, де вже продано багато квартир. Зараз будуть запускатися програми з відбудови, компенсації житла — компаніям треба нарощувати обсяги квартир”, — пояснив LIGA.net City Development Solutions Роман Герасимчук.
Саме про такі плани влади повідомив в інтерв'ю Forbes заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко. За його словами, відповідна програма запрацює найближчим часом, будуватимуть житло у 10 регіонах і обиратимуть проєкти, які можна завершити за 3-4 місяці.
“Існує багато не введених в експлуатацію, але фактично готових житлових будинків. У найближчий місяць держава почне їх викупати і надавати переселенцям. Усі ці квартири мають бути одразу з ремонтами, з меблями, з побутовою технікою”, — сказав Тимошенко.
Бонус. А що у столиці?
До війни наймасштабніше будівництво житла відбувалося в столиці. Втім, у Києві ринок ще “лежить”. Принаймні, про це свідчать дані, які сервіс Лун офіційно отримує від забудовників. Згідно з цими даними, відомо лише про один житловий комплекс, який знову будують, — Нова Англія від Royal House.
У Лун уточнюють, що можуть не володіти всією інформацією, тому компаній, які попри війну продовжують будівництво, може бути більше.
Чому столиця не поспішає будуватися? Не лише через загрозу нового вторгнення РФ із півночі. У Києві не вистачає будівельників та матеріалів, констатують у Інтергал-Буд. Частина працівників евакуювались, частина — захищає країну.
Опитані компанії, що зупинили роботи — зараз у стадії очікування. Київміськбуд відновить будівництво, коли закінчиться воєнний стан, повідомили LIGA.net у компанії. Ріел почне будувати в столиці, “коли в місті стане безпечно”.
Поки будівельні крани активно працюють на заході. Інтерес забудовників та інвесторів ще довго буде зміщений на захід, навіть після завершення війни, прогнозують у City Development Solutions. Причина — у незмінних ризиках, які залишаться для міст сходу та півночі з боку Росії, пояснює аналітик Герасимчук.
Александр МЯСИЩЕВ
Что скажете, Аноним?
[14:10 22 декабря]
[07:30 22 декабря]
Украина переживает последствия мощной атаки на госреестры Минюста.
[21:42 21 декабря]
12:30 22 декабря
12:00 22 декабря
11:30 22 декабря
11:00 22 декабря
10:30 22 декабря
10:00 22 декабря
09:00 22 декабря
08:30 22 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.