Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Управління відходами — бізнес чи соціальна послуга?

[16:26 15 декабря 2020 года ] [ Бизнес Цензор, 15 декабря 2020 ]

Україна давно стоїть перед проблемою оновлення законодавства у сфері управління відходами, щоб наблизитись до європейських норм.

Скажу відверто, чинний закон про поводження з відходами залишає бажати кращого: таке враження що його писали кілька людей, які між собою не спілкувалися.

Але кейс депутата Олександра Юрченка і пов’язані з ним “плюшки” суттєво пригальмували прийняття нового закону “Про управління відходами”.

І хоча він потрібен для виконання директиви 2008/98/ЄС, але, на жаль, безвіз чи кредит МВФ за нього не дають.

Тож час між першим і другим читаннями можна тягнути як завгодно довго. Тоді і “плюшки” призабудуться, і правки не викликатимуть стільки питань “кому це вигідно”.

Однак законопроект №2207-1Д має один суттєвий, як на мене, мінус — він про ринок відходів, як бізнес, а не про соціально значущу послугу, від якої залежить чистота наших вулиць, дворів і загалом довкілля.

НАЗК бачить у тексті корупційні ризики щодо дозвільної системи, у ліцензуванні операторів з управління небезпечними відходами, але це деталі.

Глобально — ринок побутових відходів, хоч він і не такий “розкручений” в Україні, як наприклад, будівельний, дуже хоче перетягнути під своє управління Міндовкілля.

Бо зрештою, на формуванні державної політики у сфері поводження з радіоактивними відходами та небезпечними хімічними речовинами не розгуляєшся.

Інша справа — побутові відходи, які населення генерує регулярно і у великій кількості. Але це комунальна послуга, яка віднесена до компетенції Мінрегіону, а відтак логічно, що за ним — формування державної політики з управління саме побутовими відходами.

Ось тут і виникає засадничий конфлікт між двома ідеями, як їх бачать ці органи влади: або це бізнес у розумінні Міндовкілля, або ж соціальна послуга у світогляді Мінрегіону.

Саме тому в законопроекті, який неприховано лобіює Міндовкілля, деталізовано тільки два напрями: побутових і небезпечних відходів.

Інші — медичні, промислові, будівельні, харчові — практично відсутні, хоча з точки зору екології та негативного впливу на суспільство ці види відходів також мають важливе значення. Про утилізацію медичних масок у наш COVID-ний період не говорить тільки лінивий.

І щоб ви розуміли, критерієм спроможності напрацьовувати державні політики є… кількість співробітників у підрозділах з управління відходами (у Міндовкілля їх 17, а в Мінрегіоні — 4).

Звісно, політики — це важливі документи, стратегії і дорожні карти. Але ж оцінювати ефективність роботи тільки стосами списаних паперів — щонайменше дивно.

Крім того, не слід забувати, що інституційна пам'ять у питанні поводження з побутовими відходами належить саме Мінрегіону.

Може, пора “мірятися” іншими цифрами? Згадаймо, що у 2010 році роздільний збір побутових відходів працював лише у 53 містах. Станом на кінець 2019 року — їх стало 1707.

У 29 населених пунктах працюють 35 сміттєсортувальних ліній. А на чотирьох наявних в Україні сміттєспалювальних установках і заводі у 2019 році перероблено та утилізовано близько 6,1 % побутових відходів.

Це, звісно, важко назвати приголомшливим результатом, але процес помітний і незворотній, і весь цей час його штовхали вперед саме Мінрегіон і влада на місцях, а не 17 держслужбовців з Міндовкілля.

Так само регіони змушені розробляти власні стратегії і плани управління відходами до 2030 року — на виконання розпоряджень Кабміну, які готували обидва міністерства.

І повірте, не тільки Львів і Київ у тому зацікавлені. Для міст — це насамперед якість життя їх мешканців, а не просто високоприбутковий бізнес на муніципальній системі управління відходами.

Але давайте говорити відверто — новий закон не зменшить кількість стихійних сміттєзвалищ і полігонів.

Він просто має організувати симбіоз послуги і бізнесу на новоутворених фракціях відходів, таких як, наприклад, пластик, обсяг яких у морфології побутових відходів зростає, бо зростає якість життя.

У питанні управління побутовими відходами не повинно бути жодної конкуренції. Хто видає політики — це другорядне, головне їхня якість і спільна, узгоджена всіма учасниками ідеологія, що управління відходами — це не тільки ринок, а суспільний інтерес і соціальна відповідальність.

У одному впевнений: Мінрегіон і влада на місцях точно усвідомлюють соціальний компонент проблеми, бо мають прямий контакт зі споживачами житлово-комунальних послуг і їхні політики щодо побутових відходів максимально дотичні до людей.

Євген МАГЛЬОВАНИЙ, член правління ГО “Нова комунальна Україна”, член НКРЕКП у 2018-2019 роках

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ

SpaceX запустила частную миссию к Луне. Как развивается космическая гонка миллиардеров Маска и Безоса?

[07:00 16 января]

[BBC News Русская служба, 15 января 2025]

Основатель Amazon Джефф Безос и его компания Blue Origin вот-вот запустят ракету New Glenn. Запуск должен был состояться еще в понедельник, но был отложен по техническим причинам — и, скорее всего, произойдет в ближайшие дни. Все это происходит на фоне успехов SpaceX Илона Маска: компания в прошлом году совершила прорыв, посадив часть гигантского корабля Starship прямо на стартовую площадку. А сегодня ракета Falcon 9 компании SpaceX отправилась к Луне вместе с двумя посадочными модулями, созданными частными компаниями из США и Японии. Они будут исследовать лунный грунт и изучать магнитное поле земли. Компании обоих миллиардеров были основаны более 20 лет назад. SpaceX значительно опередила конкурента за последние годы, но успешный запуск New Glenn может сократить отставание.

НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.