“Сторони визнають цю угоду підтримкою переходу до можливого членства України в альянсі НАТО”, — йдеться в тексті угоди, яку цитує Reuters.
Агентство AFP цитує заяву влади США, згідно з якою ця угода — “потужний сигнал про рішучу підтримку України зараз і в майбутньому”.
Президент Джо Байден наголосив, що американські війська не будуть направлені в Україну, але американська влада зробить все, щоб підготувати українських бійців і наблизити ЗСУ до стандартів НАТО.
Президент Зеленський назвав цей документ “історичною угодою” і сказав, що це найважливіша подія з початку відносин України і США.
“Вона допоможе нам зберегти життя людей”, — заявив він.
Документ зобов'язуватиме США протягом 10 років продовжувати навчання українських збройних сил, розширювати співпрацю у виробництві озброєнь і техніки, надавати військову допомогу і посилювати обмін розвідданими.
У разі нового нападу РФ, згідно з угодою, влада Сполучених Штатів має відразу провести консультації з Україною, щоб визначити подальші кроки.
Угода не містить зобов’язання про взаємну оборону на кшталт колективної безпеки НАТО.
Автор фото ГОЛОС АМЕРИКИ
Підписання безпекової угоди між Україною і США 13 червня
Документ також не міститиме конкретних фінансових зобов'язань щодо підтримки оборони України. Водночас у додатку викладено, як адміністрація Байдена планує працювати з Конгресом щодо довгострокового фінансування такої підтримки.
Радник Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван напередодні наголосив на символічній важливості цього документа.
“Якщо Володимир Путін думає, що зможе перечекати підтримку України з боку коаліції, він помиляється”, — сказав він.
“Ми вважаємо, що безпека України відіграє центральну роль для безпеки Європи, а отже, і для безпеки Америки”.
Чи можна скасувати безпекову угоду?
Водночас американські ЗМІ, зокрема CNN, звертають увагу, що безпековий договір США та України буде так званою “виконавчою угодою”, яка не передбачає ратифікації і яка “не обов'язкова для виконання будь-яким майбутнім президентом”.
Водночас Washington Post наголошує з посиланням на джерела в Білому домі, що угода має на меті зобов’язати майбутні адміністрації США підтримувати Україну, навіть якщо колишній президент Дональд Трамп переможе на виборах у листопаді.
Автор фото GETTY IMAGES
Експерти визнають, що Трамп, якщо стане президентом, зможе скасувати безпекову угоду з Україною. Але є запобіжники, щоб не допустити цього
Джерела видання з американської влади заявили: вони сподіваються, що угода подолає політичні розбіжності всередині Сполучених Штатів, але визнали, що Трамп або будь-який майбутній президент може вийти з цієї угоди, оскільки вона не буде ратифікована Конгресом.
Вона також, на думку ЗМІ, не містить нових зобов’язань щодо перспектив вступу України до НАТО.
Washington Post звертає увагу, що оскільки Трамп лідирує над Байденом у багатьох виборчих опитуваннях, “майбутнє угоди залишається неясним”.
Трамп раніше висловлював скептицизм щодо продовження боротьби разом з Києвом, заявивши в один момент, що він припинить війну між Росією та Україною протягом 24 годин.
Він також наполягав на тому, щоб Європа взяла на себе більший тягар підтримки Києва. Але зрештою Трамп також дав сигнал про свою згоду на ухвалення Конгресом допомоги Україні цієї весни.
Безпекові угоди України
Окрім США, українська влада вже уклала безпекові угоди з 16 країнами. Зокрема, 13 червня підписали договір з Японією.
Найпершою такою угодою в січні цього року стала домовленість з прем'єром Британії про співробітництво у сфері безпеки.
Вона передбачала допомогу британського уряду в підготовці українських військових, розвитку оборонної промисловості, забезпечені військово-морських сил.
Упродовж наступних місяців схожі угоди з Києвом підписали Німеччина, Франція, Данія, Канада, Італія, Нідерланди, Фінляндія, Латвія, Іспанія, Бельгія, Португалія, Швеція, Ісландія і Норвегія.
Ще 16 країн взяли на себе зобов'язання зрештою укласти подібні угоди.
Очікується, що підписанти координуватимуть виконання своїх зобов’язань щодо допомоги для Києва.
Автор фото GETTY IMAGES
Угоди мають сприяти зміцненню безпеки України і не допустити нового нападу РФ. На фото — атака російської армії на Вовчанськ, травень 2024 року
Експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма”, американіст Олександр Краєв:
“Угода з США насправді для України дуже цінна. В комбінації з іншими безпековими угодами вона, зокрема, забезпечить розвиток і фінансування ОПК.
Крім того, в ній є положення про невідкладні консультації у разі повторної російської агресії, а це означає, що можна очікувати більш рішучих дій від наших союзників у такому випадку.
Але ключовим питанням з американцями залишається підтримка членства Києва в НАТО. Останні заяви Байдена показують, що в цьому питанні Вашингтон досі дотримується політики “стратегічної невизначеності”.
Тобто одночасно заявляє, що Україна точно не вступить в НАТО найближчими роками, але й наголошує, що Білий дім вже сприймає її як члена Альянсу. Тобто є два несумісні поняття.
Тому важливо, як цей момент буде прописаний в безпековій угоді з США і як він буде виконуватись.
Чи зможе Трамп, якщо стане президентом, скасувати ці домовленості? Так, він зможе її відкликати. Навіть, якщо вона не буде, що найбільш ймовірно, ратифікована Конгресом, попри це вирішальне слово в американській зовнішній політиці завжди має Сенат.
Якщо збережеться ситуація, коли його склад в більшості своїй є проукраїнським, то Сенат зможе накласти вето на рішення президента і поновити угоду.
Автор фото LEAH MILLS
Зустріч Зеленського і Байдена у Білому дому, грудень 2022 року. Це була перша закордонна поїздка українського президента з початку війни
Що стосується відсутності в угоді конкретних цифр фінансування безпеки України, то це нормальна ситуація. Оскільки це договір на 10 років, то є багато нюансів, які зараз неможливо врахувати, зокрема інфляція — 60 млрд доларів допомоги цього року точно не будуть дорівнювати 60 млрд в 2034 році.
Тому ці питання прогнозувати важко і в ідеальному світі, то кожного року до таких документів мали б підписуватись додатки.
Те, що саме 13 червня підписали цю угоду з США, — велика перемога української дипломатії. Тому що американці хотіли презентувати цей договір як головний успіх саміту НАТО у Вашингтоні (пройде 9-11 липня 2024 року).
Для нас зрозуміло це звучало б як нонсенс, бо ж двосторонній договір з однією державою, вочевидь, недостатній для підсумків роботи такої великої і потужної організації як Північноатлантичний Альянс.
Тому добре, що він підписаний саме зараз. Це значить, що у Вашингтоні Україна може очікувати додаткових рішень, які, можливо, розширять наші попередні дипломатичні домовленості з НАТО”.
Олег ЧЕРНИШ
Что скажете, Аноним?
[16:45 30 декабря]
[12:50 30 декабря]
[10:45 30 декабря]
18:00 30 декабря
17:30 30 декабря
17:20 30 декабря
17:10 30 декабря
17:00 30 декабря
16:30 30 декабря
15:30 30 декабря
15:20 30 декабря
15:10 30 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.