Велика палата Верховного суду 15 червня, застосувавши норми прийнятого “антиколомойського” закону, скасувала рішення нижчих інстанцій, якими родина братів Георгія та Ігоря Суркісів не визнавалася пов'язаною з колишніми власниками Приватбанку Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим.
Окрім того, палатою Верховного суду були скасовані рішення попередніх інстанцій (також за позовом Суркісів), якими були визнані недійними договори обміну їх коштів в банку на понад 1 млрд грн на акції Приватбанку, які пізніше були викуплені державою за 1 грн.
Ця процедура називається bail-in. Вона передбачала конвертацію грошей осіб, пов'язаних з колишніми власниками, в акції Приватбанку і викуп їх за 1 грн. Всього за цією процедурою в капітал банку було конвертовано коштів пов'язаних осіб на 29 млрд грн, в тому числі 1 млрд грн родини Суркісів та $250 млн офшорних компаній, які належать братам.
Таким чином, скасувавши рішення нижчих інстанцій за позовом Суркісів, Верховний суд частково задовольнив касаційну скаргу Національного банку, Кабінету міністрів та державного Приватбанку.
Провадження за цією справою закрито та не підлягає оскарженню.
Хто такі брати Суркіси?
Григорій та Ігор Суркіси — відомі українські бізнесмени, власники футбольного клубу “Динамо”. Вони володіють компаніями в енергетиці та медіа.
Є давніми бізнес-партнерами Ігоря Коломойського. Незадовго до націоналізації Приватбанку Ігор Коломойський продав Суркісам А-Банк.
Суркісам належить частка в телевізійній групі 1+1 Коломойського. Ще частину акцій холдингу вони продали Віктору Медведчуку. Дата продажу — невідома.
На пару з Медведчуком Суркіси володіють Прикарпаттямобленерго, Львівобленерго, а в державному Запоріжжіобленерго їм належать міноритарні пакети акцій.
В чому суть справи Суркісів?
В судах Суркіси намагалися довести, що вони були незаконно позбавлені своїх депозитів, оскільки не є пов'язаними особами з колишніми власниками Приватбанку Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим.
Водночас Національний банк записав Суркісів пов'язаними особами через їхнє спільне з Коломойським володінням телевізійною групою 1+1.
Так, Суркіси через компанію з Віргінських островів Bolvik Ventures Ltd володіли 24,66% в ТОВ “Телерадіокомпанія” Студія 1 + 1”. Інформація про це була розміщена на сайті телеканалу 1+1.
Нещодавно стало відомо, що співвласником Bolvik Ventures Ltd стала Оксана Марченко — дружина Віктора Медведчука, кума президента РФ Володимира Путіна та очільника фракції ОПЗЖ в Раді. Водночас Григорій Суркіс — народний депутат Ради від ОПЗЖ.
Окрім того, під час слухання справи в Верховному суді, адвокати Суркіса вказували на те що, Суркісам належить 8,33% акцій телевізійного холдингу, оскільки їм, як і Марченко належить по 33% Bolvik Ventures Ltd. Окрім в цьому офшорі є ще третій власник, який не розкривається.
Таким чином, Суркісам належить нібито незначна частка в групі 1+1 і це не може вважатися пов'язаністю з Коломойським та Боголюбовим. Водночас адвокати не змогли документально підтвердити час переходу частки Bolvik Ventures Ltd дружині Медведчука.
Також адвокати Суркіса стверджували, що між 2010 та 2016 роками Ігор Суркіс, як власник Bolvik Ventures Ltd, передав свою частку в компанії в траст. Процес передачі відбувався на Кіпрі, згідно з законодавством якого — після передачі частки в такий траст людина не вважається власником компанії.
Суркісам вдалося отримати на свою користь рішення судів першої та апеляційної інстанцій (скандальний Окружний адміністративний суд Києва та Київський апеляційний адмінсуд), якими з Приватбанку стягувався 1 млрд грн.
У Ігоря Суркіса в Приватбанку на рахунку було 151 млн грн, у дружини його брата — Поліни Ковалик — 514,1 млн грн, у самого Григорія Суркіса — 163,1 млн грн, а в дочки Ігоря — Марини Суркіс — 174,5 млн грн, у Рахміля Суркіса (батько братів) — 44,8 млн грн.
Водночас в Суркісів були непогашені кредити в Приватбанку. Після того як Приватбанк програв в судах нижчих інстанцій, банк здійснив зарахування зустрічних однорідних вимог — тобто погасив за рахунок більшої частини грошей Суркісів їхні кредити.
Таким чином, після рішення Верховного суду, Суркіси виявилися винними Приватбанку.
Після рішення Верховного суду, як повідомляє Liga, Приватбанк виставить рахунок Суркісам на приблизно 500 млн грн. Частина боргу стосується кредитів, які брали Суркіси в Приватбанку і які були погашені під час зарахування зустрічних вимог.
Чому це рішення важливе для інших справ про визнання націоналізації незаконною?
Рішення Великої палати Верховного суду вплине на рішення щодо оскарження процедури bail-in іншими учасниками. Мова йде про 29 млрд грн, які були конвертовані в капітал банку під час націоналізації за даною схемою.
Якби держава програла Суркісам у Верховному суді, то це могло б вплинути і на інші справи, що в результаті могло призвести до ризику виплати 29 млрд грн особам, які були визнані пов'язаними з колишніми власниками.
Окрім того, від рішення Верховного суду залежіть хід справ, які стосуються оскарження олігархами Коломойським і Боголюбовим, та пов'язаними з ними компаніями, націоналізації Приватбанку.
В процесі націоналізації було виявлено діру в капіталі в 5,5 млрд грн. Держава, в результаті, була змушена влити в банк 150 млрд грн.
Зокрема, від рішення Верховного суду залежить хід апеляції Приватбанку на рішення Окружного адмінсуду Києва, який 18 квітня 2019 року скасував націоналізацію банку. Тоді суд в повному обсязі задовольнив позов Коломойського і визнав протиправним рішення про націоналізацію Приватбанку.
В грудні 2019 року Шостий апеляційний суд за клопотанням Приватбанку призупинив розгляд скарги на це рішення до розгляду у Великій палаті Верховного суду справи за позовом сім'ї Суркісів про скасування визнання їх пов'язаними з банком особами.
Велика Палата Верховного Суду винесла рішення, що ця категорія справ не може розглядатися в адміністративних судах. Відповідно справи в адмінсудах про незаконність націоналізації та недійсність договорові купівлі-продажу Приватбанку за 1 грн повинні бути закритими.
Що буде далі зі справою Суркісів?
Задовольнивши частково касацію НБУ, КМУ та Приватбанку, Верховний суд все ж залишив шанс братам Суркісів.
Верховний суд залишив за позивачами право звернутися з новим позовом, але до іншої юрисдикції — цивільної, замість адміністративної. На те, щоб звернутися до Верховного суду та ініціювати передачу позову до цивільного суду у Суркісів є 10 днів. Позови інших повязаних осіб, які оскаржують bail-in, також тепер будуть відбуватися в цивільній юрисдикції.
Судові процеси щодо вкладів пов'язаних осіб в Приватбанку, в тому числі і Суркісів, будуть відбуватися на основі “антиКоломойського” закону. В тому числі і ті ,за якими рішення ще не прийнято.
Згідно з цим законом, позивачам потрібно довести в суді, що під час виводу банку з ринку, націоналізації та проведення процедури bail-in, рішення Національного банку, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Кабміну були незаконними. Окрім того, аудиторська компанія, яку обирає суд, повинна довести заподіяну шкоду та встановити її розмір.
Юрій ВІННІЧУК
Что скажете, Аноним?
[12:50 10 января]
[10:40 10 января]
15:30 10 января
15:00 10 января
14:30 10 января
14:20 10 января
14:00 10 января
13:50 10 января
13:30 10 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.