Президент Володимир Зеленський пообіцяв зменшити кількість олігархів в Україні. Процес зменшення популяції олігархів розпочато з Віктора Медведчука — кума президента РФ Володимира Путіна.
Глава української держави заявив, що невдовзі буде презентовано фундаментальний законопроект, який визначатиме статус олігарха.
Паралельно уже підготовлено інший законопроект, який передбачає внесення змін до Податкового кодексу, яким збільшуються податки для окремих бізнесів фінансово-промислових груп.
Верховна рада має час на прийняття цього законопроекту до 1 липня, щоб витримати принцип стабільності податкового законодавства, коли зміни в Податковий кодекс приймаються мінімум за півроку до початку дії.
БізнесЦензор ознайомився з порівняльною таблицею законопроекту. Ми публікуємо основні новели “антиолігархічного” законопроекту.
Від себе додамо, що цей законопроект спрямований не тільки на збільшення податкового тиску на олігархів. Адже багато новел зачіпають малий і середній бізнес, а також середній клас.
Мінімальне податкове зобов'язання (МПЗ)
Законопроект пропонує прописати в Податковому кодексі поняття мінімального податкового зобов'язання. Це мінімальна величина податкового зобов'язання зі сплати податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.
Воно визначається за формулою: МПЗ = НГО × S × К× М / 12,
де: МПЗ — мінімальне податкове зобов’язання; НГО — нормативна грошова оцінка 1 га земельної ділянки; S — площа земельної ділянки, га; М — кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків; К — коефіцієнт, який становить 0,045.
МПЗ розраховується для всіх земельних ділянок, які належать, або перебувають в оренді платника податків. Щороку він зобов'язаний додавати до декларації додаток про розрахунок мінімального податкового зобов'язання на кожну ділянку та загального мінімального податкового зобов'язання — сума МЗП для всіх ділянок.
Загальне МПЗ не визначається, якщо загальний розмір земельних ділянок, що належать фізичній особі на праві власності або користування та не передані офіційно в оренду/емфітевзис не перевищує розміру 2 га, або 0,5 га, якщо за ці зміни проголосує Рада.
Для власників, орендарів, користувачів (в тому числі на умовах емфітевзису) сільськогосподарських земельних ділянок, не переданих в оренду (емфітевзис) або інше користування на підставі договорів, загальне мінімальне податкове зобов’язання визначається Державною податковою службою.
Податкове повідомлення-рішення про сплату річного податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, збільшене на суму позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та сумою сплачених податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь платнику податку надсилається до 1 липня року, наступного за звітним. Сплатити потрібно протягом 60 днів.
МПЗ перераховується до місцевих бюджетів за місцем знаходження земельних ділянок.
Введення податку на доходи від продажу продукції, отриманої з земельних ділянок більше 0,5 га
Наразі дохід від продукції, яка вирощена, вироблена, або відгодована особисто фізичною особою на земельній ділянці до 2 га не обкладається податком на доходи фізосіб. Законопроектом пропонується зменшити розмір такої земельної ділянки до 0,5 га.
Якщо ж розмір таких земельних ділянок перевищує 0,5 га, то дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах. Тобто податком доходи фізосіб у 18%.
Заборона на виїзд за кордон
Керівникам підприємств, які мають податковий борг перед бюджетом хочуть заборонити виїзд за кордон. Виїзд обмежується до повного погашення податкового боргу.
Відповідне рішення готує податковий керуючий — працівник податкової, на якого такі функції покладає його керівник. Рішення про заборону на тимчасовий виїзд керівника платника податків за кордон приймає суд, у разі несплати боржником протягом 30 днів з дня надсилання йому податкової вимоги зі сплати податкового боргу, що перевищує 1 млн грн.
Тимчасове обмеження у праві виїзду керівника платника податків — боржника за межі України встановлюється як забезпечувальний захід виконання судового рішення.
Штрафи за несплату акцизного податку
Якщо платник податків порушить строки сплати до бюджету акцизного податку з алкогольних, тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет, платник податків штрафується на 20% від суми акцизу.
Податок на продаж другого об'єкта нерухомості протягом року
У разі продажу протягом звітного податкового року другого за кількістю об'єкта нерухомості (квартира, будинок, приміщення, недобудова, земля під нерухомістю, земельна ділянка) дохід обкладається податком в розмірі 5% від суми продажу.
У разі продажу третього та наступних об'єктів нерухомості протягом того ж звітного року, ставка податку на доходи зросте до 18%.
Звільнення від ПДВ
Документ пропонує звільнити від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України або ввезення по імпорту інвестиційного золота, включаючи інвестиційне золото у вигляді сертифікатів, або золота, яким торгують на золотих рахунках. Зокрема, позик золота та свопів, що передбачають право власності або право вимоги стосовно інвестиційного золота, а також операції з інвестиційним золотом, що передбачають ф’ючерсні та форвардні угоди, що призводять до передачі права власності або права вимоги стосовно інвестиційного золота.
Послуги, пов’язані з виробництвом інвестиційного золота та послуги з перетворення золота на інвестиційне золото також можуть бути звільнені від ПДВ.
Повернення ПДВ при експорті
Повернення ПДВ при експорті продуктів харчування, зерна та іншої агропродукції (товарні групи 1-24 згідно з УКТ ЗЕД) здійснюється після зарахування експортером експортної виручки на рахунку в українському банку.
Базою оподаткування пропонується визначити договірну вартість таких товарів, а для самостійно виготовлених товарів — не нижче звичайних цін.
Екологічний податок
ЗП пропонує незначно підняти цілу низку ставок податків на забруднення атмосферного повітря та водних ресурсів промисловими підприємствами.
Найбільш суттєве підняття стосується викидів двоокису вуглецю. Автори пропонують збільшити податок з 10 до 30 грн/тонну.
Найбільшими забруднювачами атмосфери в Україні є металургійні підприємства, теплові електростанції та шахти. Рейтинг забруднювачів — за посиланням. Наприклад, п'ятірка забруднювачів виглядає так:
ММК ім. Ілліча з групи Метінвест Ріната Ахметова та Вадима Новинського (247 тис тонн викидів в атмосферу);
“АрселорМіттал Кривий Ріг” (АМКР) індійця Лакшмі Міттала (230 тис тонн викидів в повітря);
Бурштинська ТЕС ДТЕК Ахметова (170 тис тонн);
Курахівська ТЕС ДТЕК Ахметова (131 тис тонн);
ДТЕК Павлоградвугілля Ахметова (120 тис тонн).
Обмеження зменшення бази оподаткування
Законопроектом пропонується обмежити можливість зменшення податкової бази за допомогою збитків минулих років. Враховуватиметься лише половина суми збитку для зменшення податкової бази оподаткування податком на прибуток.
Наприклад, минулого року підприємство отримало 200 млн грн збитку, а в цьому році воно отримало прибуток в розмірі також 200 млн грн. Таким чином, зменшити фінансовий результат до оподаткування підприємство може лише на 100 млн грн.
Також зменшувати базу оподаткування можна буде лише збитками одного року.
Рентна плата
Законопроектом збільшується низка ставок рентної плати за користування радіочастотним ресурсом, за спеціальне використання ресурсом поверхневих та підземних вод, а також за використання лісових ресурсів.
Але найбільш важливим є пункт про зміну бази оподаткування рентою видобутку залізних руд та введення нової шкали ставок.
Сьогодні гірничо-збагачувальні комбінати (ГЗК), які видобувають залізну руду, сплачують з кожної тони видобутої руди ренту в розмірі 11% та 12% — якщо світова ціна руди перевищує $70/тонна.
Більше 60% видобутку руди в країні контролює Метінвест Ахметова і Новинського. В 2020 році Метінвест отримав $1,45 млрд EBITDA від продажу руди. Також великими видобувниками руди є Ferrexpo Костянтина Жеваго та АМКР Міттала.
Базою оподаткування є собівартість видобутку (десь $20-30), а не ринкова ціна. В результаті, в 2019 році держбюджет отримав 3,3 млрд грн, натомість олігархи майже — $2 млрд чистого прибутку.
Сьогодні з тонни руди в бюджет потрапляє приблизно $4 ренти при ціні більше $200/тонну.
Законопроектом пропонується встановити базою оподаткування середню ціну залізної руди за індексом IODEX 62% (вміст заліза) FE CFR China за податковий період, який розраховує світове інформаційне агентство Platts.
А також ввести диференційовані ставки ренти в залежності від ціни: ціна менше $65/тонна — ставка 0,1%; $65-85/тонна — 3%; $85-120/тонна — 8%; $120-150/тонна — 12%; $150-180/тонна — 14%; $180/тонна — 16%.
За прогнозом аналітика інвесткомпанії Concorde Capital Дмитра Хорошуна, в результаті застосування прогресивної шкали ренти на руду платежі Метінвесту при високих цінах можуть досягати щорічно $407- $515 млн, Ferrexpo — $137- $173 млн.
“Збільшення ренти може скласти до 15-20% від EBITDA за 2020 рік для Метінвесту і Ferrexpo в періоди високих цін. Це значне зростання, але доступне при нинішніх високих цінах на залізну руду і сталь. Однак, коли ціни на залізну руду впадуть до своїх довгострокових значень, виплати ренти в новому режимі будуть істотно нижчі, ніж виплати в рамках поточного режиму. Якщо 62-відсотковий індекс цін на залізо CFR China впаде до $75/тонна (розумна довгострокова ціна), новий режим ренти з вищевказаними припущеннями призведе до виплат $1,1/ тонна, що на 65% менше, ніж сума, яка виплачується в даний час” , — констатує аналітик.
Земельні податки
Гірничорудні підприємства можуть бути позбавлені пільг на сплату податку на землю. Сьогодні ця норма вписана в Податковий кодекс і становить 25% податку від ставки, яку встановлюють місцеві ради. Законопроект із податковими змінами пропонує скасувати цю норму.
У разі її прийняття в Раді, гірничо-збагачувальні комбінати, які експлуатують сотні гектарів, будуть вимушені платити повний розмір податку на землю — до 3% від їх нормативної грошової оцінки.
Окрім того, земельні ділянки, які знаходяться в користуванні без оформлення правовстановлюючих документів, в тому числі самовільно зайняті, стають об'єктами оподаткування. Юридичні та фізичні особи, які експлуатують такі землі, будуть зобов'язані здійснювати плату за землю.
Ставки плати за неоформлену та самовільно зайняту землю та пільги щодо земельного податку встановлюють органи місцевого самоврядування.
За самовільно зайняту земельну ділянку податки нараховуються у розмірі річної суми платежу. Нарахування податку припиняється з року, наступного після звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Податки на авто середнього класу
Змінюється розмір вартості легкових автомобілів, які підпадають під оподаткування транспортним податком (податок на розкіш).
Сьогодні оподатковуються автомобілі не старші п'яти років вартістю 2,43 млн грн (375 мінімальних зарплат). Це люксові автомобілі наприклад: Mercedes-Benz, Land Rover, Jaguar, BMW, Audi, Ferrari.
Проект закону пропонує оподатковувати автомобілі не старші п'яти років, середня ринкова вартість яких становить 1,3 млн грн (200 мінімальних зарплат). Ставка податку у розрахунку на календарний рік — 25 тис. грн за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Спрощена система оподаткування
Право працювати на єдиному податку четвертої групи хочуть забрати у підприємств, які займаються розведенням свійської птиці, перепелів та страусів, а також виробництвом м'яса свійської птиці. Окрім того, пропонується вдвічі збільшити ставки оподаткування для 4-ї групи пдатиків єдиного податку.
Для цієї групи спрощеної системи об'єктом оподаткування є земля, а базою оподаткування — нормативна грошова оцінка землі з урахуванням коефіцієнта індексації.
Зокрема, планується для платників єдиного податку четвертої групи розмір ставок податку з одного гектара:
ріллі, сіножатей і пасовищ збільшити з 0,95 до 1,9;
для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, — з 0,57 до 1,14;
для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) — з 0,57 до 1,14.
Юрий ВИННИЧУК
Что скажете, Аноним?
[14:10 22 декабря]
[07:30 22 декабря]
Украина переживает последствия мощной атаки на госреестры Минюста.
09:40 23 декабря
09:30 23 декабря
09:00 23 декабря
08:50 23 декабря
08:30 23 декабря
08:10 23 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.