Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Російський аромат з Brocard. Чому в найбільшого продавця люксової косметики в Україні — проблеми

[08:00 10 сентября 2022 года ] [ Forbes-Украина, 9 вересня 2022 ]

Суд арештував корпоративні права та продукцію парфумерно-косметичної мережі Brocard та її дистрибутора. Українські правоохоронці хотіли передати її в управління держави, поки не вийшло. Чому буде складно замінити Brocard на українському ринку.

26 липня 2022 року в офіс і на склад найбільшого продавця елітної косметики мережі Brocard та її дистрибутора “Егзагон” прийшли правоохоронці. Під час обшуків, які тривали протягом трьох тижнів, слідчі шукали докази ухилення цих компаній від сплати податків. Санкцію на дії дав суд. 

Майже через півтора місяці, 8 вересня, Бюро економічної безпеки відзвітувало, що арештувало корпоративні права на 881 000 грн та 420 млн грн на рахунках компанії, яка займається імпортом косметики та парфумів. Два джерела Forbes у правоохоронних органах підтвердили, що йдеться саме про Brocard та “Егзагон”. Усього правоохоронці вилучили 700 000 одиниць товару, додають у релізі БЕБ.

Щоправда, відповідне рішення про арешт Шевченківський районний суд ухвалив ще 23 серпня. В описі, що приводить суд, перелік косметики від Chanel, Armani, Carolina Herrera, Tom Ford та інших відомих брендів (рішення суду є на сайті YouControl). 

Причина арешту — ухилення від сплати податків. За даними БЕБ, компанії не доплатили в держбюджет понад 50 млн грн, 33 млн грн з яких — ухилення від сплати ПДВ.

У судовому рішенні йдеться, що одним з мотивів арешту продукції є ризик “…відчуження вказаних товарно-матеріальних цінностей кінцевим бенефіціаром підприємства — громадянкою Російської Федерації” на користь третіх осіб. Можлива мета відчуження, згідно з текстом рішення, уникнути націоналізації активів Україною.

Йдеться про росіянку Тетяну Володіну, що володіє російською косметичною групою “Л’Етуаль”. Згідно з даними системи YouControl, саме вона через кіпрські офшори “Іденон” та “Невіоко” є бенефіціарним власником юросіб “Україна-Брокард” та “Егзагон”. У РФ “Л’Етуаль”, за даними російського Forbes, є найбільшим роздрібним продавцем косметики та парфумерії. 

Це неправда, відповів Forbes один із співзасновників Brocard, керуючий компанією Юрій Гаткін. За його словами, з 5 травня 2022 року власником офшорок є французький бізнесмен Філіп Бенасін. Він володіє парфумерною компанією Philippe Benacin Holding.

Вартість угоди тоді не розголошували. В листі Forbes Бенасін написав, що “сума угоди була невеликою”, а необхідність покупки пояснив бажанням допомогти врятувати бізнес. За словами засновника інвесткомпанії Concorde Capital Ігора Мазепи, в умовах війни вона могла бути символічною. За оцінками Forbes, після 24 лютого весь бізнес Brocard може коштувати $10—20 млн. Конкуренти ритейлера на умовах анонімності припускали, що угода — намагання “замісти сліди” російських власників.

Проте дозвіл на угоду не надав Антимонопольний комітет України, обгрунтувавши це тим, що не розглядає заяви під час дії військового стану. 

Замінити буде складно
Російський слід непокоїть не лише правоохоронців, а й торгівельно-розважальні центри, де працює або працював Brocard. Станом на 9 вересня зі 103 магазинів відкрито лише 42. Як розповів Forbes топменеджер одного зі столичних ТРЦ на умовах анонімності, адміністрація центру дала Brocard місяць на те, щоб ритейлер вирішив питання щодо російських власників. “Вони кажуть, що начебто не росіяни, але є суди й арешти рахунків”, — говорить співрозмовник Forbes. Якщо нічого не зміниться, то цей торгівельно-розважальний центр, ймовірно, розірве відносини з косметичною компанією.

Інші ТРЦ також тривожить неясність з власниками, каже експерт консалтингової компанії з нерухомості Colliers Ігор Заболоцький. До того ж, за його інформацією, косметичний ритейлер не має змоги сплачувати орендну плату через те, що арештовані рахунки. “Яким чином вони співпрацюють — невідомо”, — каже він.

Проте замінити Brocard на українському ринку буде складно. Компанія — найбільший продавець люксової косметики в Україні. Її магазини часто були якірними орендарями великих ТРЦ. Його перевага над іншими — ексклюзивні контракти з брендами косметики. Іноді люксові марки, які є у Brocard, продає і конкуруюча мережа “Бомонд”, але не всі, каже Заболоцький з Colliers. Гаткін у 2020-му, спілкуючись з Forbes, розповідав, що домовлятися про контракти зі світовими брендами доводилося роками.

Brocard закуповує косметику і парфуми через свого дистрибутора “Егзагон”. Його частка, за даними консалтингової компанії Pro-Consulting, у сегменті люксової професійної косметики останні три роки становила 7—10%. Стільки ж він займає і на ринку преміальних парфумів. Компанія була найбільшим гравцем цих ринків в Україні. Виторг Brocard та “Егзагон” у 2020-му, за даними YouControl, становив 4,4 млрд грн.

Що буде далі з бізнесом Brocard? Якщо правоохоронці доведуть те, що компанії дійсно контролюють росіяни, їх можуть передати до АРМА (Агентство з розшуку та менеджменту активів). Проте якщо угода з Philippe Benacin Holding була проведена без порушення українського законодавства, треба буде спочатку довести що покупець — це підставна особа, каже керуючий партнер адвокатського обʼєднання “Чудовський та партнери” Ігор Чудовський. Інший шлях — йти до суду, щоб визнати угоду удаваною, вважає він.

Поки спроби правоохоронців передати корпоративні права “Егзагон” до АРМА виявилися марними. На початку серпня Подільський районний суд не підтримав вимогу про це Подільської окружної прокуратури Києва. Прокурори просили передати майно до АРМА, щоб зберегти докази у кримінальному провадженні. Але суд вирішив, що прокурори не довели потреби у такому “втручанні у права та інтереси власника майна”.

Щоправда, не виключено, що правоохоронці знову повернуться до суду з таким проханням. Свіжий приклад — на початку вересня до АРМА передали понад 2 млрд грн активів “Вінницяпобутхім”, яке виробляло популярний бренд “Ушастий нянь”. Українське підприємство належало російській компанії “Невская косметика”. Forbes оцінив найбільші активи, передані АРМА за час війни, у понад $1,5 млрд.

Що таке Brocard

Brocard — найбільша у країні парфумерно-косметична мережа в сегменті luxury. Її заснували у 1997 році українські бізнесмени Юрій Гаткін, Володимир Горобей та Олександр Гараєв.

На початку 2022-го у мережу входило 100 парфумерно-косметичних магазинів, які продавали косметику провідних світових брендів. Магазини Brocard часто були якірними орендарями великих ТРЦ.

Наявність російського власника у косметичній компанії ніколи не заперечували.

Ната ШТУКА, Катерина ШАПОВАЛ

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.