22 грудня в Америці відбулася дуже важлива для України подія: Сенат США прийняв поправку, яка дозволяє передавати Україні арештовані активи російських олігархів. Багато хто сумнівався, що Україна отримає гроші на відновлення, але ухвалення Сенатом цієї поправки обіцяє: гроші будуть.
Слід зазначити, що над цим питанням США почали працювати ще з лютого, одразу після початку широкомасштабної агресії Росії проти України. Вже в березні адміністрація Байдена надала Казначейству США, а саме Офісу з контролю іноземних активів, перелік російської та кремлівської еліт, олігархів, політичних діячів і лідерів національної безпеки Росії, які підтримали жорстоке й незаконне рішення президента Росії Владіміра Путіна про вторгнення в Україну.
Було визначено перелік еліти і бізнесменів, котрі є спільниками й посередниками російського режиму, включно з трьома найближчими членами родини прес-секретаря президента Путіна Дмітрія Пєскова; російського магната й інсайдера Кремля Віктора Вєксєльберга; членів правління ВТБ-банку, що потрапив під санкції. Окрім того, до списку ввійшли 12 членів російської Держдуми, включно з Вячеславом Володіним, який теж є постійним членом Ради безпеки Росії.
Казначейство вважає російських службовців і бізнесменів відповідальними за сприяння невиправданій та неспровокованій війні Путіна, — заявила його голова Джанет Л. Єллен.
Австралія, Канада і Європа теж наклали санкції на російських чиновників та бізнесменів і заморозили їхні активи. Для України найбільше значення має можливість використати ці активи для відновлення зруйнованого й пошкодженого майна. А поправка, прийнята Сенатом США 22 грудня, дозволяє передавати ці активи Україні. Тому вона така важлива.
Яка вартість “заморожених” активів?
Для пошуку активів олігархів і чиновників у березні 2022 року було створено спеціальну багатонаціональну оперативну групу, яка заблокувала або вилучила активи на суму понад 30 млрд дол., що належать російським олігархам і чиновникам.
Задля цього навіть не весь список фігурантів, які опинилися під санкціями, був оприлюднений одразу, інформація про них розкривалась із накладанням арештів і санкцій.
Тепер зазначені активи мають бути передані українському народу для погашення збитків від агресії Росії в Україні. Сума чимала, і є надія, що вона піде на компенсацію громадянам за пошкоджене та втрачене майно, зокрема житло.
Законопроєкт про компенсацію
З цією метою 24.03.2022 група депутатів подала законопроєкт №7198 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації”, який визначає засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна. Законопроєкт проголосований у першому читанні 01.04.2022, але на його адресу прозвучало багато критики, зокрема в частині надання компенсації у вигляді квадратних метрів, тому до другого читання подано багато поправок.
Що пропонується до другого читання?
Головне в нашому випадку — замінити процедуру виплати компенсації з квадратних метрів на їх (квадратних метрів) вартість шляхом видачі власникам квартир житлових сертифікатів. Власникам будинків садибного типу, садових та дачних будинків пропонується надавати компенсацію шляхом перерахування коштів на поточний рахунок отримувача зі спеціальним режимом використання. Певна річ, спеціальним режимом буде використання на відбудову знищеного будинку.
Вартість житлового сертифіката визначатиметься залежно від кількості втрачених квадратних метрів, а вартість 1 кв. м визначатиметься на основі Положення, яке затвердить Кабінет міністрів. На думку спеціалістів, це буде ринкова вартість 1 кв. м втраченого житла до початку військової агресії, але, на жаль, законопроєкт не надає жодних орієнтирів із цього питання, переклавши відповідальність за таке важливе рішення на Кабінет міністрів.
Окрім того, незрозуміло чи враховуватиме вартість 1 кв. м втрату опорядження, меблів та інших витрат, які роблять квартиру зі стін “після забудовників”.
А найважливіше — те, що вартість 1 кв. м в межах навіть одного багатоквартирного будинку різниться. Вона завжди вища в маленьких квартирах і нижча у великих. Вона може коливатися залежно від поверху або навіть від того, на який бік виходять вікна. Навіщо переходити від вартості квартири до 1 кв. м, а потім — знову до вартості квартири, незрозуміло. Насправді якщо є знищена квартира, то власник має право на відшкодування повної вартості квартири, і бажано її вартість визначати одразу.
Окрім того, власник має право на відшкодування витрат на період між втратою житла та отриманням компенсації. Про цей період закон узагалі мовчить, а чому?
Позитивної оцінки заслуговує можливість купувати квартиру в будь-якому регіоні й районі, а також можливість подати заяву без прив’язки до місця розташування квартири чи перебування заявника.
Проте законопроєкт містить обмеження стосовно можливого продажу квартири, що придбана як компенсація за знищену, у вигляді заборони її реалізації впродовж п’яти років. Головне юридичне управління апарату Верховної Ради зазначає, що це є порушенням конституційних прав громадян. З чим не можна не погодитися. Ну подумаймо: громадянин втратив майно внаслідок війни. США арештували й передали Україні активи, які ми маємо використати на відшкодування втрат громадян України, а Україна чомусь накладає обмеження на гроші, втрачені громадянином і компенсовані Америкою за рахунок активів російських олігархів. Це було б смішно, якби не було сумно.
Багато хто взагалі впевнений, що компенсацію мають надати без обмежень, адже це майно належало громадянинові. І він його втратив. Утім, варіант, який підготовлений до другого читання, усе ж кращий, ніж був попередній, і людям хотілося б, щоб його якнайшвидше проголосували та почали процес формування реєстрів, збирання заяв і формування відповідних комісій.
На жаль, у законопроєкті збереглася норма про створення черги з тих, хто швидше “добіг” до Центру надання адмінпослуг, де можна подати заяву, а отже одразу після набрання чинності законом виникнуть величезні черги, адже в додатку “Дія” вже зареєстровано близько 300 тисяч заяв. А де черги — там завжди корупція…
Утім, поки що незрозуміло, як саме активи російських олігархів і чиновників перетворяться на гроші: хто їх буде продавати — Україна чи США? І як швидко Україна зможе скористатися цими грішми.
Людмила СІМОНОВА, член Ради з матеріальних активів Міжнародного комітету зі Стандартів оцінки (IVSC), Президент фірми IRE (Ukraine) LLC та Партнер “Томас & Сімонова”
Что скажете, Аноним?
[21:03 05 января]
[23:36 04 января]
22:10 05 января
13:00 05 января
12:30 05 января
11:30 05 января
11:00 05 января
10:30 05 января
09:30 05 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.