Своїм “указом” Путін передав Запорізьку АЕС в управління створеної 3 жовтня компанії “Експлуатуюча організація Запорізької АЕС”, яка є дочірнім підприємством “Росатома”. Керівник цієї компанії — Олег Романенко, колишній головний інженер Балаклавської АЕС в Саратовської області. Ймовірно саме він “очолить” станцію.
Напередодні, 30 вересня, російські військові затримали генерального директора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова. 3 жовтня його передали українським військовим. 5 жовтня Президент “Енергоатому” Петро Котін взяв на себе виконання обовʼязків директора Запорізької АЕС.
“Мета викрадення Мурашова невідома, — каже колишня членкиня колегії Державної інспекції ядерного регулювання Ольга Кошарна. — Можливо, росіяни хотіли змусити його співпрацювати, щоб він вмовив співробітників станції підписати контракти з “Росатом”.
В російському полоні перебувають близько 100-200 людей жителів Енергодару, серед яких і працівники станції. Окупанти викрадають, катують та залякують працівників, розповіли діючі та колишні співробітники ЗАЕС The Telegraph. Робочі зміни на станції, за словами працівників, скорочені до мінімуму, а пересування обмежене. “Відчуття, що ми у вʼязниці суворого режиму”, — каже один зі працівників.
Співробітники станції поки не підписали контракти з “Росатом”, не дивлячись на тиск, каже Кошанра. “На них тиснуть, змушують отримати паспорт РФ”, — каже вона.
Чи запрацює Запорізька АЕС на Росію
Російські військові захопили Запорізьку АЕС 4 березня. Перед цим станцію вперше обстріляли, постраждав центр підготовки персоналу. Після цього на станції були п’ять місяців відносної тиші.
Ситуація погіршилась на початку серпня, коли Росія почала регулярно обстрілювати станцію та підʼєднані до неї лінії електропередач. Пошкодження ліній електропередач — частина російського плану з перепідключення станції до російсько енергосистеми, говорив тоді Котін.
Щоб перепідключити Запорізьку АЕС треба відʼєднати від української енергосистеми не тільки саму станцію, а й тимчасово окуповані південні території країни.
Процес перепідключення станції може зайняти три доби, протягом яких станцію буде зупинено й відключено від зовнішнього живлення, за даними Котіна. Цей час найбільш небезпечний, оскільки навіть зупинена атомна електростанція потребує електроенергії для охолодження палива.
На випадок аварійних ситуацій на станції є дизельні генератори, які мають живити реактори. На ЗАЕС вони повинні мати пального на 10 діб, однак невідомо, скільки вони зможуть працювати, каже Котін.
З 11 вересня станція повністю зупинена і живиться від української енергосистеми.
Тому перед перепідключення станції, Росія має заживити її від російської енергосистеми. В кінці серпня Росія відмовилась від цієї ідеї, оскільки не змогла забезпечити безпеку трансформаторних підстанцій та линій електропередач між Запорізькою АЕС та російською енергосистемою.
Як тільки росіяни відновили лінію “Джанкой—Каховська”, то на наступний день впала опора ЛЕП, а 16 серпня згоріла трансформаторна підстанція в Джанкої. “Тоді вони зрозуміли, що опори будуть падати, підстанції горіти і відмовились від цієї ідеї”, — каже Кошарна.
Проте зараз Росія знову повернулась до цього плану, не дивлячись на те, що не може захистити ЛЕП та підстанції. “Вони все рівно будуть намагатись це зробити, — каже Кошарна. — Хочуть, щоб станція живила окуповані території, Крим, Краснодарський край”.
Причина — рішення Путіна про анексію захоплених українських територій. “Саме після референдумів на станцію приїхали кадровики і бугалтери з “Росатому”, — каже Кошарна.
“Енергоатом” вважає “нікчемними, абсурдними та неадекватними указ Путіна щодо Запорізької АЕС”. Станція продовжить працювати в Україні, згідно з українським законодавством, в українській енергосистемі, повідомили в держкомпанії.
5 вересня в Київ прибуде гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі, щоб обговорити ситуацію з ЗАЕС, говориться на сайті агенства. Після цього він вирушить у Москву.
Чим важлива ЗАЕС
Потужність Запорізької АЕС — понад 6 ГВт. Чотири з шести енергоблоків станції працюють на паливі американської компанії Westinghouse, решта — на російському паливі.
Це найбільша атомна електростанція в Європі та дев’ята за потужністю в світі. До війни вона забезпечувала виробництво майже чверті електроенергії в країні. У 2021 році електростанції України виробили 156,6 млрд кВт-год, ЗАЕС — 35,5 млрд кВт-год.
Російські війська окупували ЗАЕС на початку березня, завівши туди близько 500 солдатів, танки та важке озброєння, зокрема вибухівку. Також на станції присутній персонал “Росатому”.
На початку серпня Росія почала підключення Запорізької АЕС до російської енергосистеми та відключення її від української. До цього росіяни відновили лінії електропередачі від ЗАЕС до кримських електростанцій. Обстріли станції і пошкодження лінії, які з’єднують її з українською енергосистемою, — це частина російського плану з перепідключення станції, каже президент “Енергоатому” Петро Котін.
Ігор ОРЕЛ
Что скажете, Аноним?
[18:15 24 декабря]
[14:43 24 декабря]
[11:15 24 декабря]
18:00 24 декабря
17:30 24 декабря
17:10 24 декабря
17:00 24 декабря
16:30 24 декабря
15:00 24 декабря
14:30 24 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.