Те, що влада називає реформами, лише імітує їх. У зміні корумпованої державної системи не зацікавлені ні олігархи, які підтримали Януковича, ні Партія регіонів, йдеться в редакційній статті чеського англомовного онлайн-видання Transitions Online.
Після першого року президентства Віктора Януковича збулося багато із найгірших очікувань, зазначається у редакційній статті. Хоча рік тому багато хто вважав його кращим вибором, аніж Юлія Тимошенко, більш передбачуваним, президентом, який забезпечить бажану стабільність.
Однак згортання демократії, переслідування та ув’язнення опозиції, зосередження влади у руках президента, зростання цензури в медіа, тиск на неугодні громадські організації — все це призвело до переведення України у рейтингу Freedom House з категорії “вільних” до “частково вільних” країн.
Проте прихильники президента схильні виставляти ці кроки у позитивному світлі. “Президентство Ющенка показало українцям, що наша країна не готова покращувати свою політичну систему, опираючись на баланс повноважень, — сказав минулого року Юрій Мірошниченко, представник президента у парламенті. — Найбільш ефективною моделлю для нинішньої України є авторитаризм, який означає систему із одним центром прийняття рішень. Інакше не буде реформ, а лише гонитва за владою”.
У статті наводиться думка журналіста Сергія Сидоренка про те, що Янукович та його команда отримали бажану стабільність. Президент практично не має перешкод для реалізації своїх задумів: у парламенті переважають його прихильники, Конституційний суд та судова влада загалом під контролем, місцева влада та правоохоронні органи лояльні до глави держави. Навіть опозиція не має достатньо сил, щоб протистояти йому. При цьому рейтинг Януковича залишається досить високим.
Але на ділі такі чудові обставини чомусь не призводять до ефективних реформ: “Президент та його фан-клуб продовжують розхвалювати кожний закон як зорієнтований на “реформи”, проте нове законодавство не запровадило системні або структурні зміни. Натомість законодавчі кроки демонструють спроби зміцнити владу нинішнього режиму та його прибічників (читайте “олігархів”)”, — йдеться у статті.
Яскравим прикладом цього є новий Податковий кодекс, який було ухвалено під прикриттям модернізації податкової системи. Натомість він призвів до посилення повноважень податкової міліції та її корупційних можливостей. Ба більше, податковий тягар зменшився лише для великого бізнесу —найбагатших людей країни, а для середнього та дрібного бізнесу умови погіршилися. У статті звертається увага на те, що частка ВВП, який припадає на малий бізнес, в Україні складає лише 10 %, тоді як у країнах ЄС — це близько 50 — 60 %. Податковий тиск ще більше знизить цей показник.
Авторів статті також обурює ухвалення змін до закону про державні закупівлі, які пропонують нові способи обходити тендери. Це так роздратувало ЄС, що Євросоюз призупинив виплату мільйонів доларів допомоги.
Уряд також декларував проведення “так званої адміністративної реформи”. Однак механічне скорочення кількості установ від понад сотні до кількох десятків не покращило їхньої ефективності та не знизило забюрократизованості. Завдання у них залишилися ті самі, їх лише перерозподілили. Аналогічна ситуація із міністерствами — змінилася їхня кількість. Проте колишні міністри отримали нові посади голів департаментів чи керівників нових державних органів. Скорочення торкнулися найнижчого рівня і часто — молодих фахівців, яких держава навпаки повинна була б втримувати.
Ще під час передвиборчої кампанії минулого року аналітики стверджували, що олігархи, які просувають Віктора Януковича на найвищу посаду, дбатимуть про європейський вибір України, оскільки зацікавлені у нових ринках для своїх товарів. Однак на практиці ці люди підтримують лише ті зміни всередині країни, які їх збагачують (як, наприклад, новий Податковий кодекс), і навряд чи відіграватимуть прогресивну роль. Як і Партія регіонів: змінювати корумповану державну систему — не в її інтересах, оскільки ця система сьогодні для представників партії є “найкоротшим та найлегшим шляхом до їхнього шматка пирога”, зазначається у статті.
Таким чином, стабільність поки не призвела до реформ. Політика Віктора Януковича не торкнулися важливих проблем країни, хоча із такою концентрацією влади в одних руках він міг зробити дуже багато. Хоча якщо взяти до уваги минуле Януковича та його кар‘єру, то розраховувати на зміни в принципі було не дуже реалістично, зазначається у статті.
Переклад — InoZMI
Что скажете, Аноним?
[07:00 20 января]
[14:43 19 января]
[07:00 19 января]
09:40 20 января
09:30 20 января
09:20 20 января
09:10 20 января
09:00 20 января
08:30 20 января
08:20 20 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.