Акції протесту у Києві не переросли у держпереворот, про підготовку якого заявляв президент Володимир Зеленський. В оточенні Зеленського кажуть: усе тому, що він “зіграв на випередження”. В опозиції сумніваються, що така загроза взагалі була, і чекають пояснень: репутації України завдано безпідставної шкоди.
Ми поспілкувалися з організаторами та учасниками акції протесту 1 грудня, представниками влади та соціологами.
Хто і навіщо вчора прийшов на мітинг на Майдан, чому акція протесту не стала масовою і чим закінчиться: розбір LIGA.net.
ЩО ТРАПИЛОСЯ. Вчора в центрі Києва пройшли дві акції протесту: вранці під Радою — нечисленний мітинг руху SaveФОП , а ввечері низка опозиційних сил вимагала відставки Зеленського.
Підвищену увагу до акцій привернула заява президента про те, що на 1-2 грудня готується держпереворот за участю росіян, і до нього втягують найбагатшого українця Ріната Ахметова.
Мітинг SaveФОП явно не тягнув на переворот: учасники кілька годин постояли біля сцени під Радою, палили фаєри — і все.
Вечірній протест зібрав найрізноманітнішу публіку. На Майдані зі сцени виступили журналіст Юрій Бутусов, лідерка Голосу Кіра Рудик, лідер Демсокири Юрій Гудименко, екссекретар РНБО Олександр Турчинов. Потім протестувальники пройшли на Банкову та закидали ОП монетами — “на квиток на Ростов”. Сцену розібрали, мітинг закінчився.
На акцію прийшли люди з різними позиціями та завданнями, але їх усіх поєднувало невдоволення політикою влади, пояснює Рудик LIGA.net.
“Там були люди, які вимагали відставки президента та голови ОП. Люди, які вимагали правди у справі вагнерівців. Люди, які протестували проти позиції президента щодо прямих переговорів із Росією. Їх об'єднувало відчуття неправди та бажання показати, що людей, які вимагають правди, досить багато”, — каже вона.
Нардепка уточнює: особисто вона прийшла на Майдан через розслідування справи вагнерівців. “Пройшов уже рік після скандалу, а замість правди ми побачили лише багато варіантів брехні”, — вважає вона.
Журналіст Бутусов стверджує, що брав участь у акції не заради політичних амбіцій. “Я туди прийшов для виступу у справі ДБР проти мене. Я говорив виключно про ці питання... Для мене це була можливість висловитися. Майданчик, щоб я міг виступити і розповісти про важливу, на мою думку, ситуацію”, — сказав він LIGA.net.
Для партії Демократична сокира та Руху опору капітуляції (РОК) демонстрація стала продовженням мітингу 21 листопада. Тоді вони вимагали звільнити главу ОП Андрія Єрмака, інакше обіцяли розпочати безстрокову акцію з вимогою імпічменту Зеленського.
“Ми ставили Зеленського перед вибором: або Україна, або Єрмак. Він обрав Єрмака. Тому вчора в присутності лідерів як парламентської, так і позапарламентської опозиції було зачитано меморандум і оголошено курс на перезавантаження влади: дострокові вибори до Ради та відставку президента”, — сказав LIGA.net Гудименко.
На протесті побували окремі представники Євросолідарності. Але буквально бігцем. “Був спочатку, а потім потрібно було їхати на ефіри, де ми якраз говорили про Зеленського і підтримували акції протесту”, — розповідає LIGA.net нардеп ЄС Олексій Гончаренко.
Самого Порошенка на Майдані не було. Він проводив зустрічі в рамках Київського безпекового форуму, оскільки в столиці зараз “багато важливих гостей”, каже LIGA.net нардеп ЄС Володимир Ар'єв. Партію п'ятого президента на акції представляв Турчинов.
“Партія не ухвалювала рішення (чи підтримувати протест — Прим.Ред.) на рівні з'їзду або центральної ради. Але члени партії вже підтримують усіма можливими засобами. І будуть підтримувати”, — запевнив Ар'єв.
Соціологи вважають, що причина відсутності Порошенка зовсім інша. “У нього високий антирейтинг, він не може очолити протести. Інакше одразу відштовхне велику кількість громадян, — пояснює LIGA.net заступник голови КМІС Антон Грушецький. — З Тимошенко — аналогічна історія. І виникає питання: а хто очолить?”
Молоді лідери протестів — маловідомі, констатує він: “А у людей цікава позиція: вимагають нових осіб, але щоб це були професіонали і щоб вони їм довіряли. Замкнене коло: потрібні нові особи, але ми не знаємо, хто це, і не дуже цікавимося”.
Організаторам акції вдалося зібрати на Майдані близько 5000 людей, каже LIGA.net Гудименко. У поліції Києва LIGA.net озвучили вдвічі меншу цифру — “плюс-мінус 2000 людей”.
Порядок охороняли 3000 поліцейських та 1500 нацгвардійців.
ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Переворот готували, але відклали, вважають у ОП та Слузі народу. Наразі президент “переграв заколотників”, але це не означає, що не буде штучних потрясінь у найближчому майбутньому.
“Зеленський на пресконференції зіграв на випередження”, — каже LIGA.net заступниця голови фракції СН Євгенія Кравчук. За її словами, цю ситуацію можна порівняти з темною кімнатою: “Заходиш у неї, вмикаєш світло і всі швидко розбігаються по кутках”.
“Це те, що зробив президент на пресконференції. Увімкнув світло. І всі одразу сховалися. Зрозуміло: якщо є така інформація, є записи, СБУ починає розслідування, то прийти і вчиняти неконституційні дії — це явка з повинною”, — вважає нардепка Кравчук.
Усе банальніше, вважають соціологи. Люди масово не вийшли на протест, бо він не має яскраво вираженого лідера та однозначного приводу.
“Навіть коли опитування показують зростання невдоволення та готовність протестувати, люди не обов'язково вийдуть за фактом. Для цього має бути збіг у часі різних обставин, як це було з Помаранчевою революцією та Євромайданом. По-перше, спільний для величезної кількості людей меседж. По-друге, те, що їх об'єднує, зокрема й лідерство”, — вважає Грушецький.
Наразі, за закритими даними КМІС, на санкціоновані мітинги готові виходити близько 35-45% українців, на несанкціоновані — 20-25%. І цей показник не змінюється вже тривалий період.
Зеленський має дати пояснення щодо перевороту, якого не було, вважає Рудик.
“Його анонс передрукували всі світові ЗМІ. І мені здається, що завдані українській репутації збитки не порівняти ні з чим, — упевнена нардепка. — Від п'ятниці велика кількість людей, інвесторів, моїх колишніх бізнес-партнерів телефонували та питали, а що сталося. І це жахливо, коли тобі треба пояснювати людям, що президент не це мав на увазі, чи він перебільшив, чи висловився необережно”.
За її словами, президенти зобов'язані відповідати за свої слова: “Вчора, коли Зеленський виступав із трибуни, він міг почати з фрази: перевороту не відбулося. Але цього не сталося”.
ЩО ДАЛІ. Учора організатори мітингу оголосили безстрокову акцію: за повне перезавантаження влади, зокрема відставку президента Зеленського. Це те, чого побоювалися на Банковій.
“Ми заявили про безстрокову кампанію. На початковому етапі вона не потребує наметових містечок або чогось схожого, оскільки головне завдання — мобілізація людей”, — пояснює Гудименко.
Однак і розслаблятись Офісу президента зарано.
“Акцій буде багато, акції будуть різними, і всі вони будуть вести до однієї стратегічної мети: перезавантаження влади та повернення на курс компетентності та реформ”, — каже лідер Демсокири.
“Якщо суспільство й надалі отримуватиме замість відповідей на свої запити — відмовки, відмазки чи брехню, такі акції продовжуватимуться... Якщо ситуація загострюватиметься, такі протести мають майбутнє, — вважає Рудик. — Вони можуть хлинути перед різдвяними святами. Точка болю у справі вагнерівців нікуди ж не подінеться”.
За даними нового соцопитування КМІС, третина українців навіть не знає, що таке вагнергейт, спростовує її слова Грушецький.
Бутусов скептично дивиться на майбутнє протесту: “Я не почув учора, якими будуть подальші дії... Не бачу зараз у суспільства такої визначеності, що треба під час війни зносити владу. Суспільство усвідомлює, що йде війна. Погрози Путіна — це реальність”.
Він збирається подати до суду на Зеленського та спростувати твердження президента про те, що нібито першим опублікував відео удару Bayraktar.
“Я був не перший, і я хочу це зафіксувати. В результаті моєї публікації ніхто не загинув... Для мене це абсурдна ситуація, яка показує, що президент не володіє інформацією, але не соромиться кидати це в обличчя. Я маю це спростувати” , — стверджує журналіст.
На його думку, невдоволення виявлятиметься у різних формах, наприклад, схожими акціями чи падінням рейтингів, але не великими протестами: “Буде багато малих та середніх акцій, що охоплюватимуть значні верстви населення з конкретних питань”.
“З огляду на загрози з боку РФ, не варто чекати великих протестних акцій. Але подивимося на енергетику — це ключовий фактор. Якщо нормально проходимо зиму, то значно знизиться соціальна напруга”, — вважає Бутусов.
Якщо переворот не стався зараз, це не означає, що не буде штучних потрясінь у наступні тижні чи місяці, каже Кравчук. За її словами, опозиція “вангує черговий апокаліпсис десь у січні”: “Що зникне світло, газ. І тоді люди точно вийдуть на вулицю”. Але зараз, каже вона, навіть немає натяків на масові акції.
КМІС проводить омнібус, що має показати рівень протестних настроїв та готовність українців брати участь в акціях, додав Грушецький: “Але й так видно, що вчорашні протести — не та мобілізація проти президента, що може призвести до Майдану”.
Владислав СЕРДЮК
Одни понты. Никак не свыкнется с тем что дебилы его выбрали. Стыдно смотреть - клоунада в худших традициях: Могут напасть, но могут и ненапасть, есть данные - но я их не покажу. Чмо болотное.
Что скажете, Аноним?
[23:36 04 января]
[09:15 04 января]
12:00 04 января
11:30 04 января
11:00 04 января
09:30 04 января
09:00 04 января
08:30 04 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.