Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Дороги роблять не там, де вони потрібні. А за принципом — де можна найбільше накрутити”

[07:24 17 июля 2021 года ] [ gazeta.ua, 15 липня 2021 ]

“Велике будівництво” триває 500 днів.

15 липня минає 500 днів від запуску президентського проєкту “Велике будівництво”. Про його початок оголосив 1 березня 2020‑го тодішній прем'єр-міністр Олексій Гончарук. На дороги торік витратили 120 млрд грн. На об'єкти соціальної інфраструктури — 4,7 млрд.

Звели 114 шкіл, 258 мостів і шляхопроводів, зробили чи відремонтували 4056 км доріг державного значення і 2527 км — місцевого, повідомляють на сайті проєкту. Створили та відновили 101 спортивний об'єкт, 71 приймальне відділення.

— ”Велике будівництво” — реально крута реформа, яка спрацювала, — казав президент 43‑річний Володимир Зеленський в інтерв'ю каналу “1+1”. — Цей проєкт дав майже 200 тисяч робочих місць. Образливо звучить “велике крадівництво”, але люди мають право говорити. Та під словами повинні бути докази. У такому разі я нікого не прикриватиму.

Прем'єр зробив помилку

2021‑го запланували будівництво чи реконструкцію 6,6 тис. км доріг, 74 шкіл, 54 дитсадків, 28 медичних закладів, понад 140 приймальних відділень і 340 медичних сільських амбулаторій, 24 басейни та 78 інших спортивних об'єктів. У державному бюджеті на соціальну інфраструктуру заклали 89 млрд грн. На ремонт доріг — 132 млрд грн.

— Це великий піар-проєкт, а потім уже державна програма. Президент і його команда використовували “Велике будівництво” під час місцевих виборів, — говорить 38‑річна Агія Загребельська, державна уповноважена Антимонопольного комітету у 2015—2019‑х.

— Дороги будують не там, де вони потрібні. А за принципом — якому підряднику краще їх віддати, де можна найбільше накрутити вартість. Це видно в системі публічних закупівель “Прозорро”. Більшу частину грошей поділили між кількома компаніями. Лідер серед дорожніх підрядників “Автомагістраль-Південь” цьогоріч отримав понад 25 мільярдів гривень. Це більше ніж наше оборонне замовлення чи бюджет Міністерства культури (на державне оборонне замовлення 2021 року виділили 22,4 млрд грн, а на Міністерство культури — 12,5 млрд. — ГПУ).

Гроші розподіляють не прозоро. Вимоги сформували так, щоб лише певні компанії могли взяти участь у тендерах. Ці фірми-фаворити не конкурують між собою, а домовляються, хто який підряд отримає, а хто буде технічним учасником, щоб створити видимість конкуренції. Тільки, коли з'являються міжнародні компанії, можемо побачити справжню вартість робіт. Вона буває нижча на 10—20 відсотків. На це мав би реагувати Антимонопольний комітет. А правоохоронці повинні дивитися, щоб гроші не крали. Та цього немає. 

У ЗМІ бачимо, що окремі дороги вже мають проб­леми з ямами. Це лише початок. Компанії, які отримали найбільше підрядів, займалися дорогами за часів Кучми, Януковича й Порошенка. Клали такі, що сходять зі снігом. Очікувати від них іншого не варто, коли немає перевірок і бездіє Антимонопольний комітет.

Команда Зеленського не сприймає системи “Прозорро”. Мають таке уявлення про економіку, ніби можуть самі визначати, що оцей хороший хлопець здатен будувати. Взагалі не сприймають конкуренції. Коли президент або люди з його оточення коментують цю тему, то не відчувають, що податки — це наші гроші, а їхній обов'язок звітувати перед нами, як витрачають.

З багатьох джерел чуємо, що “Велике будівництво” — це проєкт, через який фінансують партійну касу “слуг народу”. “Прозорро” цьому заважатиме. Тому керівник державного органу, який розпоряджається бюджетними коштами, та підрядник сідають у кабінеті й домовляються про ціну контракту (3 червня Верховна Рада під приводом Дня Незалежності дозволила проводити низку крупних будівельних проєктів на суму 5,5 млрд грн за закритою переговорною процедурою, без відкритих торгів. — ГПУ).

У період пандемії всі вільні гроші держава має кидати на порятунок людей. Здорові громадяни потім будуватимуть бізнес, сплачуватимуть податки. Натомість ковідні кошти пішли на дороги (35 млрд грн на дороги витратили з фонду боротьби з коронавірусом 2020 року. Таке рішення ухвалила Верховна Рада. — ГПУ). Падіння рейтингів президента до 30 відсотків викликане й цими скандалами. Та Зеленський — перш за все актор. У нього добре виходить створювати для частини суспільства паралельну реальність, де президент не бере хабарі, бореться з олігархами, будує дороги, піклується про українців. Але частка людей, які вірять у це, меншає. Коли прийдуть платіжки восени, почнуть уважніше дивитися, що є насправді.

Зеленський може повторити долю Януковича, якщо дуритиме громадян.

— Масштаб фінансування “Великого будівництва” — колосальний. У дороги вкладають небачені для України 3—4 мільярди доларів на рік. Через що багато депутатів зі “слуг” і не тільки збираються навколо цього проєкту, — каже 52‑річний Володимир Шульмейстер, засновник громадського об'єднання “Інфраструктурна рада”.

— Дороги будують, і це відчувається. Але важливо інвестувати також у порти, аеропорти, залізницю. Говорив про це Зеленському. Та запам'ятав він тільки дороги.

Є картельна змова між невеликою кількістю компаній, які ділять тендери. Це недобре для країни. Якби була відкрита конкуренція, то ціна одного кілометра була би значно нижча. Сьогодні вона завищена. Намагаються обходити систему “Прозорро” — в цьому є ризик повернення до корупційних схем. Шкода, що ця влада пішла по цьому шляху, як і попередня. Це злочинно для країни.

Ситуації із залученням ковідного фонду — це питання менеджменту. Коли грошей недостатньо і на боротьбу з короновірусом, і на дороги — управлінець має вибрати, що важливіше для країни. У цьому випадку прем'єр зробив помилку. Її можна було легко виправити — повернути кошти з акцизу при імпорті нафтопродуктів. Або з дорожнього фонду відправити назад. Так не зробили.

Замовлення отримують шість компаній

Замовлення на будівництво доріг у президентському проєкті отримують шість компаній, пише у фейсбуку колишній міністр фінансів Ігор Уманський, 46 років:

“З початку “Великого будівництва” змінили вимоги до тендерної документації. За дивним “збігом обставин” їм відповідає лише шість компаній — улюбленці долі або картель, як їх називають колеги. Вигравати смачні проєкти можуть лише вони. Та якщо придивитися — ці компанії не завжди самі будують дороги, а перепродають субпідрядникам, ті отримують на 30—40 відсотків менше коштів. Якщо скласти всі тендери цієї “мерзенної шістки” та їхні знижки — маємо близько 36 мільярдів гривень. Саме таку суму отримав Укравтодор із ковідного фонду на “Велике будівництво”.

866 проваджень розслідували на 1 грудня 2020‑го щодо порушень під час “Великого будівництва”.

Поточні ремонти робили завжди. Політтехнологи Зеленського вигадали ідею, щоб об'єднати проєкти у “Велике будівництво”. Деякі проєкти добудовують ще з часів попередніх влад. І це добре — бо треба завершувати те, у що вклали гроші. Команда Зеленського на цьому робитиме свої виборчі кампанії, зокрема президентську

Андрій Вігірінський, 34 роки, політолог

  Анастасія ПРОКАЄВА

 

 

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.