Перша акція, погоджена з місцевою польською владою, запланована на п'ятницю 3 листопада біля пунктів пропуску “Рава-Руська-Гребенне” і “Ягодин-Дорогуськ”. Орієнтована кількість учасників — 200 людей і 100 тягачів.
Отримавши повідомлення про заплановані страйки, посольство України в Польщі проконсультувалося з польською стороною, і там зустрілися з організаторами страйків.
Вони домовилися: якщо польських водіїв почують та підуть з ними на компроміс, страйки триватимуть лише один день.
Якщо ні — такі акції обіцяють проводити до кінця року.
Поляки вимагають, щоб їхні українські колеги знову їздили до ЄС лише з дозволами, щоб правила для іноземних перевізників всередині Європи посилили, а також щоб у Польщі неможливо було зареєструвати компанії, фінанси яких перебувають за межами ЄС.
Крім того, польські водії вимагають, щоб їм дозволили виїжджати з України в окремій черзі в рамках електронних черг для машин на номерах ЄС. А також просять окрему чергу на кордоні для порожніх фур, і щоб їм надали доступ до української системи “Шлях”.
Страйки ще не почалися, а в міністерстві інфраструктури України вже заявили, що більшість вимог виконати неможливо. Вони “м'яко кажучи, не співвідносяться з інтересами наших перевізників”, каже заступник міністра Сергій Деркач.
ВВС Україна з'ясовувала, що не поділили українські та польські водії, і чому ця історія розгортається саме зараз.
*У четвер організатори страйків заявили, що старт блокади переноситься з п'ятниці на 13-ту годину понеділка 6 листопада.
Пускайте українців тільки з дозволами
Вимога зробити так, щоб українські перевізники перетинали кордон тільки з дозволами, означала би повернення до старих правил, на які роками скаржилися українці.
До війни, якщо український водій їхав у Німеччину через Польщу, йому треба було мати два дозволи — транзитний польський і німецький — в країну призначення, пояснює ВВС Руслан Паращич, голова Міжнародної транспортної асоціації України.
Дістати дозвіл непросто — до компаній-перевізників висувають жорсткі умови (які поляки вимагають зараз зробити ще жорсткішими).
Крім того, кількість дозволів обмежена — кожна країна щороку визначала, скільки видавати їх Україні, пояснює Паращич. Потім ці дозволи розподіляли в Україні.
Автор фото ДСБТ
Працювати в цій системі було важко, каже експерт: вона була “корумпована, зі зловживаннями, ті дозволи давали окремими пакетами, потім їх палили, продавали”.
Словом, на ринку був безлад і хаос.
З приходом електронної системи дозволів процеси стали прозорішими.
Але поляки почали зменшувати кількість дозволів, каже Паращич. Їх було 200 тисяч, потім 160, 120 тощо.
Транспортні асоціації намагалися боротися з такими обмеженнями через суд, і в них це виходило, але сталого покращення не було.
Коли почалася війна, у транспортних перевезеннях взагалі стався колапс.
Українські чоловіки більше не могли виїжджати за кордон, багато хто пішов у ЗСУ. Польські фірми теж відчули це.
До того часу вони зі своєю м'якою податковою системою вибилися в лідери перевезень в Європі, але водіями в них працювали переважно українці, каже Паращич.
З війною у всьому світі злетіли ціни, Європа почала піднімати оплату на проїзд на своїх транспортних шляхах.
Але польські перевізники однаково були у виграші — транспортний потік зменшився, і вони створили в себе хаби, куди звозили з різних європейських країн товари, що призначалися для України, розповідає Паращич.
Так українським перевізникам стало їхати ближче (хоч і не завжди вигідніше). Та і охочих було багато, а польських дозволів, знову ж таки, мало.
Усе змінилося влітку 2022 року, коли ЄС схвалив тимчасову угоду про спрощення автоперевезень між Україною та ЄС, відому як “транспортний безвіз”.
Автор фото GETTY IMAGES
Тепер українцям не треба дозволи, і вони можуть їздити по свої вантажі в ЄС самостійно.
Міністр інфраструктури Олександр Кубраков заявляв, що за перший рік безвізу обсяг двосторонніх і транзитних автомобільних вантажних перевезень, а також кількість перевізників, порівняно з довоєнним 2021 роком, зросла наполовину.
Навесні цього року сторони продовжили угоду до 30 червня 2024 року, і польським перевізникам це вочевидь не подобається.
Вони вимагають, щоб їхні українські колеги їздили знову тільки з дозволами.
Заступник міністра Сергій Деркач пояснює, що угода працює в обидва боки. “Наші перевізники їздять без дозволів, європейські перевізники їдуть в Україну з такими ж умовами. Тобто скасувати дію угоди на рівні уряду Польщі просто неможливо”.
Але він звертає увагу, що польські перевізники не вперше озвучують такі вимоги.
За словами Деркача, скоріше за все намагаються вплинути на майбутні переговори щодо продовження угоди на наступний рік.
Навіщо полякам “Шлях”
За останні півтора року позиції польських перевізників похитнулися, пояснює Руслан Паращич.
Водіями у них переважно були українські чоловіки, яким платили в Польщі трохи кращі зарплати за рахунок довших відстаней, які доводилося долати, каже експерт.
Крім того, українські водії, працюючи на польських перевізників, могли здійснювати рейси по ЄС частіше. Між країнами блоку немає митниць, а тому немає довгих черг, як на українсько-польському кордоні.
Але прийшла війна і українських чоловіків більше не випускають за кордон.
Автор фото УНІАН
Після запуску “транспортного безвізу” між Україною та ЄС привабливість працевлаштування на польські компанії також знизилася, бо вже і українські компанії можуть намотувати свої кілометри.
“Тому зараз поляки вже другий рік не можуть утримати водіїв, їх просто немає, і вони пробують якось рятувати свої позиції на ринку”, — пояснює Паращич.
Щоб українським водіям було легше виїжджати за кордон по роботі, в Україні торік створили систему “Шлях”.
Нею можуть скористатися люди, які везуть медичні, гуманітарні, військові вантажі, а також пасажирів.
“Як такий “Шлях” полякам не треба. Європейцям він апріорі не треба, тому що в них немає проблеми з виїздом, це тимчасова бронь тільки для українця”, — зазначає Паращич.
Але поляки хочуть реєструвати в Україні своїх перевізників та працевлаштовувати українських водіїв. І саме для цього їм треба “Шлях”, адже зараз зареєструватися у цій системі на польській машині неможливо.
Страйкарі також вимагають, щоб іноземці не могли реєструвати в Польщі своїх перевізників, якщо їхні фінанси перебувають поза межами ЄС, ось як в Україні.
Зараз вони подекуди перевершують українців і у пасажирських перевезеннях, вводячи в Україну свої потужні фірми, зазначає Паращич.
Проблема з чергами на кордонах
Ще одна новація з початком повномасштабної війни — електронна черга для водіїв на українському кордоні, яка запрацювала літом 2023 року.
Поляки вимагають, щоб у цій черзі створили окрему чергу для транспорту на номерах ЄС.
Польський галузевий сайт 40ton.net, посилаючись на двох перевізників, пише, що поляки стоять в черзі на виїзд із України часом по 15 днів, у той час як в'їзд займає у них всього лише декілька годин.
Сайт української електронної черги це підтверджує. Станом на 1 листопада на пропускному пункті Ягодин-Дорогуськ у черзі стоять 5974 машин. Середній час очікування — 12 днів. У інших місцях буває більше чи менше.
Автор фото Е-ЧЕРГА
В українському міністерстві інфраструктури визнають, що пропускна здатність українсько-польського кордону в жовтні зменшилася на 50%. Іншими словами — кордон планово не перетнули 40 тисяч вантажівок.
Чому так вийшло — поки що неясно.
“Є об’єктивні причини, наприклад ремонтні роботи, але, на наше переконання, такий низький показник не можна пояснити тільки цим. У червні виконання меморандуму (про пропускну здатність - Ред.) було на 15% більше, ніж зараз”, - каже заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач.
Восени, визнає Деркач, коли гостро відчувається морська блокада з боку Росії і сезонність, затримки шкодять всім, “і іноземним працівникам не менше, ніж українським”.
Поляки скаржаться, що в той час як українські водії зайняли собі місце в електронній черзі та за час очікування нібито навіть можуть відлучитися і підзаробити деінде, вони вимушені простоювати.
Руслан Паращич каже, що це не зовсім так. За його словами, ніхто справді не сидить у машині всі ті 15 днів. Але навряд щось можна планувати, тому що черга рухається по-різному.
Водію приходить повідомлення, що підійшла ваша черга, і він під'їжджає в умовлений час в живий ланцюг, щоб через декілька годин пройти митний контроль. “Немає такого, що хтось взяв і покинув вантажівку”.
“Для польського водія це означає 15 днів очікування в кабіні вантажівки без можливості робити іншу роботу. На ті два тижні треба також організувати собі доступ до питної води, туалету, душу”, — йдеться в тексті 40ton.net.
Останнім часом українські електронні черги і взагалі дають збій, йдеться в статті.
Автор описує інциденти, коли кілька тижнів тому значна кількість вантажівок раптом втратила свої місця в чергах через нібито помилкові дані.
Але у пресслужбі “Е-черги” у коментарі ВВС Україна категорично заперечують такий інцидент. Там стверджують, що відслідковують усі збої в системі, і за всі пів року не траплялося нічого подібного.
Втім, у міністерстві інфраструктури визнають, що на програмне забезпечення, у тому числі електронну чергу, бувають російські хакерські атаки.
Тож польські водії вимагають, щоб для них та інших водіїв на номерах ЄС створили окрему електронну чергу. А також окремі черги для порожніх вантажівок вздовж усього кордону — зараз такі є тільки на двох пропускних пунктах і там теж, як показує “Е-черга”, станом на 1 листопада треба стояти 12 днів.
Заступник міністра Сергій Деркач вважає, що створення окремої єврочерги буде нечесним — як щодо українських водіїв, так і перевізників з інших, не європейських країн.
“На кордоні у нас немає окремої черги для українських водіїв — їдуть усі, хто зареєструвався. Через Україну їздять перевізники з Туреччини, інших країн. Якщо запровадити окрему чергу, вони чекатимуть, доки не проїдуть транспортні засоби з номерами ЄС. Також немає окремої черги для українських вантажівок у жодній країні ЄС”, — сказав він.
То що чекати на кордоні?
Тим часом, українські прикордонники готуються до перших страйків 6 листопада.
Речник українських прикордонників Андрій Демченко каже, що “сподівається”, що акції перевізників не створять проблеми для пасажирів, які перетинатимуть кордон в обидва боки.
Руслан Паращич з Міжнародної транспортної асоціації вважає, що страйк буде радше декларативним.
Іншими словами, навряд чи “перекриття кордону” означатиме, що звідти нічого не виїде та не в'їде.
Радше за все, це спосіб звернути увагу на проблему, вважає експерт, як це було літом, коли польські перевізники блокували дорогу для вивезення з України українського зерна.
Автор фото УНІАН
У міністерстві очікують, що новий страйк матиме менший ефект.
Українська і польська сторона продовжують перемовини.
Мінінфраструктури України каже, що у ЄС їх запевнили: транспортний безвіз триватиме щонайменше до липня 2024 року.
Ілона ГРОМЛЮК, кореспондентка ВВС Україна
Что скажете, Аноним?
[21:42 21 декабря]
[13:43 21 декабря]
Абхазия столкнулась с самым суровым за последние 30 лет энергетическим кризисом.
[10:10 21 декабря]
13:00 21 декабря
12:30 21 декабря
12:00 21 декабря
11:30 21 декабря
11:00 21 декабря
10:30 21 декабря
10:00 21 декабря
09:30 21 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.