Вартість більшості активів в умовах війни падає, але нерухомість тримається. Хто з олігархів переважно інвестував гроші у квадратні метри та що втратили мультимільйонери.
Державу, проти якої ведеться війна, завжди супроводжують кризи.
Під час кризи зростає вартість грошей, згортається банківське кредитування, скасовуються будь-які інвестиційні проєкти. Компанії втрачають активи та звільняють працівників.
В абсолютних цифрах найбільших втрат зазнають великі бізнеси. За даними видання “Forbes Україна”, перша п'ятірка найбагатших людей країни з початку великої війни втратила сумарно понад десять мільярдів доларів.
До 24 лютого основу капіталу українських мільярдерів та мультимільйонерів становили металургія, паливно-енергетичний комплекс, промисловість та фінансова сфера. Утім, бізнес олігархів зазвичай диверсифікований.
На третьому місці серед основних статків ста найбагатших українців перебуває нерухомість — 12% від загального розміру капіталу. Рінат Ахметов, Віктор Пінчук та Ігор Коломойський роками інвестували кошти в “квадратні метри”.
Поки вартість більшості активів в умовах війни падає, нерухомість тримається більш-менш стабільно. Щоправда, оцінювати вартість будь-яких активів у нинішніх умовах украй важко.
Рінат Ахметов
За останні пів року найбагатший українець Рінат Ахметов втратив 64% статків. На початку 2022 року капітал бізнесмена оцінювався 13,7 млрд дол, а в липні — 4,9 млрд дол.
Приватна та комерційна нерухомість Ахметова і його компаній уперше вийшла на друге місце серед джерел багатства, обійшовши енергетичну компанію ДТЕК. Загальна вартість квадратних метрів найбагатішої людини України оцінюється 650 млн дол.
Важливий момент: вартість нерухомості Ахметова та компаній, що йому належать, з початку великої війни скоротилася лише на 7%. Для порівняння: “Метінвест” і ДТЕК втратили 70% ціни, ПУМБ — 17%, футбольний клуб “Шахтар” — 45%.
Ахметов володіє квартирою в Лондоні (придбана у 2011 році за 136 млн фунтів стерлінгів) та віллою Les Cedres у Франції (придбана у 2020 році за 200 млн євро). У пресслужбі SCM повідомили, що обидва обʼєкти були куплені з інвестиційною метою.
Наприкінці 2020 року сімʼя Ахметова придбала віллу та будинок на березі Женевського озера у Швейцарії за 60 млн франків. Закордонна нерухомість, за оцінками журналістів Forbes, не втратила в ціні.
Вілла Даміра Ахметова у Везені розташована на “приватній вулиці” та охороняється
ДЖЕРЕЛО: KYIV POST
Перелік українських активів Ахметова значно ширший: ЦУМ на Хрещатику, бізнес-центри “Леонардо”, “Європа плаза” та на вулиці Кудрявській, готель “Опера” в Києві. На Київщині будується котеджне містечко “Плюти”. Вартість цих обʼєктів з лютого знизилася на 20%.
“Будь-яку оцінку вартості активів у воєнний час апріорі вважаємо некоректною та неповною. Вочевидь, бізнес в Україні в умовах повномасштабного вторгнення росії, як і вся українська економіка, попри труднощі продовжує роботу заради спільної перемоги”, — повідомили ЕП в пресслужбі СКМ.
Також профільній компанії Ахметова ESTA Holding належали БЦ “Пушкінський”, офісна будівля на вулиці Постишева, готелі Park Inn by Radisson та “Донбасс палас” у Донецьку. Ці обʼєкти розташовані на непідконтрольній Україні території.
Віктор Пінчук
Статки Віктора Пінчука зменшилися з 2,6 млрд дол у січні до 1,9 млрд дол у березні. Через війну та скорочення виробництва EBITDA металургійної компанії “Інтерпайп” упав на 63% в річному вимірі.
Майже половина статків зятя другого президента України Леоніда Кучми, якого обвинувачують у причетності до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, припадає на нерухомість. Більшість з неї розташована за кордоном.
У 2008 році дружина Пінчука Олена придбала за 80 млн фунтів віллу в елітному районі Лондона Кенсінгтон. Пінчук заявив, що будинок придбаний не для проживання, а як інвестиція.
За інформацією Evening Standard, ремонт у будинку коштував 10 млн фунтів та включав створення підземного басейну, спортзали, сауни та кінотеатру
ДЖЕРЕЛО: УКРАЇНСЬКА ПРАВДА
Імовірно, з цією ж метою у 2008 році Пінчук придбав чотири вілли на Сардинії, Італія. Будинки обійшлися мільярдеру у 75 млн дол.
У середині 2010-х років зять Кучми став власником ще двох елітних обʼєктів нерухомості в столиці Великої Британії: офісного центру на вулиці Найтсбрідж та будинку Grand Buildings на Трафальгарській площі.
Офісний центр на вулиці Найтсбрідж
ДЖЕРЕЛО: ГРОМАДСЬКЕ
Обидві будівлі Пінчук отримав від Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова в рамках мирової угоди. Перший у суді вимагав від бенефіціарів неформальної групи “Приват” 2 млрд дол.
За даними розслідувачів, вартість офісного центру на Найтсбрідж у 2015 році становила 75 млн фунтів. У 2010 році за Grand Buildings Боголюбов заплатив 173 млн фунтів, а через шість років її вартість оцінювалася 305 млн фунтів.
До переїзду в Лондон Пінчук жив у будинку під Києвом. Тривалий час помешкання стояло законсервованим. На початку березня бізнесмен дозволив волонтерам використовувати його як військовий шпиталь.
Ігор Коломойський
В останні роки справи в Ігоря Коломойського йдуть не дуже успішно. Державний департамент США ввів проти нього санкції, а Високий Суд Лондона заморозив активи та обмежив витрати двадцятьма тисячами фунтів на тиждень.
Спрямовуючи свої основні зусилля на повернення Приватбанку та намагаючись заробити на ринку електроенергії, Коломойський отримує регулярний пасивний дохід. Бізнесмен увійшов до списку 25 найбільших рантьє країни.
У 2021 році Коломойський отримав 14 млн дол орендного доходу. За більшість обʼєктів, що приносять прибуток, триває судовий спір з НБУ у справі Приватбанку.
Мова йде про готель Radisson Blu Resort у Буковелі, гірськолижний комплекс “Буковель”, стадіон “Дніпро‑арена” і ТРЦ “Приозерний” у Дніпрі.
Коломойський може втратити гірськолижний комплекс “Буковель”
ДЖЕРЕЛО: ВІКІПЕДІЯ
Іншими цінними активами Коломойського, його партнерів і членів сім'ї залишаються готель “Жовтневий” у Дніпрі, офісний центр “Міленіум” на вулиці Володимирській у Києві, вілли в Ізраїлі, Швейцарії та Франції.
Журналісти видання Pittsburgh Post-Gazette назвали Коломойського найбільшим власником нерухомості в Клівленді, штат Огайо.
“Коломойський і партнери вклали мільйони в культові хмарочоси Клівленда і стали найбільшими комерційними орендодавцями міста, використовуючи гроші, вкрадені з найбільшого банку України”, — ідеться в статті з посиланням на прокуратуру США.зу
Загалом Forbes оцінює нерухомість Коломойського 100 млн дол.
Документи Pandora Papers свідчать, що бізнес-партнер Коломойського Геннадій Боголюбов володіє щонайменше девʼятьма об'єктами нерухомості в Лондоні.
Олександр та Галина Гереги
Компанія “Епіцентр К” давно перестала асоціюватися з будівельними гіпермаркетами. Зараз це імперія, що складається з ритейлу, маркетплейсу, заводів з виробництва плитки.
Утім, слово “Епіцентр” досі асоціюється з великими синьо-помаранчевими будівлями. Приміщення магазинів — основний актив подружжя Герег у сфері нерухомості. Мережа налічує 75 торгових центрів, з яких працюють 67.
Скільки коштують земельна ділянка в Києві та приміщення гіпермаркету на ній? У 2021 році “Епіцентр К” виставив на продаж порожню ділянку поруч з магазином на Оболоні в Києві площею 1,7 га за 70 млн грн.
Загалом, за даними Youcontrol, у власності ТОВ “Епіцентр К” — 157 обʼєктів нерухомості та 253 земельні ділянки.
Петро Порошенко
П'ятий президент України Петро Порошенко має у власності квартири, земельні ділянки та будинок площею 1 330 квадратних метрів у селищі Козин під Києвом.
На земельній ділянці поруч з двоповерховим маєтком розташовані ще один будинок, гостьовий котедж, церква та лазня.
У відповіді на запит ЕП пресслужба “Європейської солідарності” відмовилася назвати вартість майна політика, зазначивши, що вся інформація вказана в декларації.
Однак доступ до єдиного державного реєстру декларацій на час воєнного стану закритий. Ціна будинку Порошенка в Козині, згідно з раніше опублікованою декларацією політика, становить 30 млн грн.
“Очевидно, що широкомасштабне вторгнення російської армії в Україну 24 лютого спричинило зміну вартості всіх українських активів, у тому числі й активів, які належать Петру Порошенку”, — сказано у відповіді на запит.
Порошенко та його дружина Марина також мають чотири квартири в Києві та Вінниці площею від 68 до 134 кв м, кілька земельних ділянок загальною площею 5,4 га, базу відпочинку “Лебідь” на Одещині.
У 2016 році журналісти “Схем” показали незадекларовану іспанську віллу тодішнього президента.
Будівля має площу 1 254 кв м, а під нею — 26 соток землі. Фірма Порошенка Feruvita SL придбала маєток влітку 2008 року. Компанія оцінила актив 4 млн євро.
Фірма Порошенка придбала маєток у 2008 році, коли він очолював Раду НБУ. На той момент Порошенко входив до двадцятки найбагатших українців як співвласник корпорацій “Рошен” та “Укрпромінвест”
ДЖЕРЕЛО: “РАДІО СВОБОДА”
Вадим Новинський
Компанія Smart Holding колишнього народного депутата від нині забороненої партії “Опозиційний блок” Вадима Новинського управляє торговими центрами “Амстор”. За останні вісім років їх кількість зменшилася з 26 до 5.
Після окупації частини Донбасу у 2014 році на непідконтрольній Україні території залишилися 11 торговельних центрів, на контрольованій — 15. З 2014 року чотири ТЦ продали партнерам, повідомила CEO Smart Holding Юлія Кірʼянова.
Після 24 лютого 2022 року два ТЦ в Маріуполі та один у Сєвєродонецьку були зруйновані. Бердянський та Мелітопольський ТЦ перебувають в окупації — їх “націоналізували”.
Кременчуцький “Амстор” знищила російська ракета. Краматорський “Амстор” зупинив роботу після наближення фронту до міста. Працюють ТЦ лише в Запоріжжі.
Smart Holding також управляє нерухомістю в готельній сфері: компанії належить Park Inn на Троїцькій площі в Києві. Наразі готель не працює.
Олександр Ярославський
Лише три торгові центри “Караван” та готель Kharkiv Palace вивели Олександра Ярославського в список найбільших рантьє України. Ці активи давали 46 млн дол доходу щорічно.
За оцінкою Forbes, за ці обʼєкти Ярославський у 2013 році віддав 210 млн дол. Тоді група DCH сконцентрувалася на девелопменті і побудувала житловий комплекс “Воздвиженка” в Києві.
Ще 20-30 млн дол Ярославський інвестував у купівлю Харківського тракторного заводу. У планах — створити на території заводу технопарк “Екополіс ХТЗ” з IT- та R&D-кластерами за прикладом столичного Unit City.
Сергій Тігіпко
У 2019 році Сергій Тігіпко придбав завод “Кузня на Рибальському” за 300 млн дол у Петра Порошенка. Тоді бізнесмен розповів, що на частині території заводу планує побудувати житло і торговельно-розважальний центр.
Такий вигляд може мати Рибальський півострів
BURO.PAGE
Для зведення ЖК на місці промзони поруч з історичним Подолом Тігіпко залучив девелоперську компанію City One Development Валерія Кодецького. Будівництво ще не почалося. Сума інвестицій оцінювалася 600 млн дол.
У 2019 році Антимонопольний комітет дозволив групі компаній “ТАС” Тігіпка придбати частину приміщень комплексу “Арена-сіті” в центрі Києва за 13-15 млн дол.
Олександр КОЛЕСНІЧЕНКО
Что скажете, Аноним?
[18:17 20 января]
[15:50 20 января]
[11:44 20 января]
18:00 20 января
17:50 20 января
17:40 20 января
17:30 20 января
17:20 20 января
17:10 20 января
16:50 20 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.