Перший заступник глави Адміністрації президента України Олена Лукаш в інтерв'ю Бі-Бі-Сі розповіла, чому Віктор Янукович наклав вето на Податковий кодекс.
- Головна новина сьогоднішнього дня — накладення вето президентом на Податковий кодекс. Хоча підприємці не припиняють свої протести і говорять, що не довіряють владі. Що, власне, означає це вето?
— Це вето буде означати не набуття чинності у запропонованій парламентом редакції Податкового кодексу, а зобов’язує президента внести до парламенту не тільки свої заперечення, а і норми права, які президент пропонує народним депутатам ухвалити для того, щоб кодекс набув чинності.
- Тобто Віктор Янукович оголосив, що накладає вето, чи він підписав якийсь документ?
— На створення такого документа Віктор Янукович дав дві доби для робочої групи, до якої входять представники адміністрації президента, Кабінету міністрів України, малого та середнього бізнесу і робота якої завершиться у четвер. Саме у четвер Верховна Рада отримає повний текст законодавчих пропозицій президента, які будуть долучені до вето президента.
- Коли ви говорите про представників малого і середнього бізнесу, чи йдеться про тих, хто зараз протестує на Майдані у Києві та інших містах? Чи є якісь інші організації, асоціації підприємців, які співпрацюють у цьому питанні з вами?
— Цю ситуацію міг би вам пояснити міністр фінансів. Я співпрацюю з правовою стороною як закону України про Податковий кодекс, так і другого закону, на який також буде накладене вето — це закон про внесення змін до деяких законів у зв’язку з ухваленням Податкового кодексу.
- З правової точки зору, коли йдеться про запровадження президентом права вето чи ветується цілий проект закону чи, як можна зараз вже прочитати у деяких ЗМІ, Віктора Януковича не влаштовують певні частини цього документу. Чи можна заветувати частини?
— Ветується весь Податковий кодекс і ветується другий закон, який ухвалений у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу і який також врегульовує права підприємців в цій державі і можливості держави щодо збирання податків. Тому ветується обидва закони, але вето буде обґрунтованим і внесеним разом з законодавчими пропозиціями, які, на думку президента, будуть сприяти вдосконаленню як першого, так і другого закону.
- Чи стало несподіванкою запровадження Віктором Януковичем права вето для вас, як працівника адміністрації?
— Для мене, як працівника адміністрації, було зрозуміло єдине — будь-який закон, який приходить президенту на підпис, аналізується з точки зору його відповідності Конституції України. І якщо хоч якісь положення викликають у президента сумнів щодо конституційності, безумовно, накладається вето, бо це далеко не перше вето президента на закони, які ухвалює український парламент. І коли президент звернув увагу на порушення багатьох конституційних принципів, закладених, на жаль, у Податковому кодексі, то іншого варіанту, окрім ветування, не для того, щоб знищити цей закон, а для того, щоб дати можливість працювати в конституційному руслі, не було.
- Ви можете привести хоча б один чи два приклади, де положення Податкового кодексу суперечать Конституції?
— Конституція України проголошує принцип презумпції невинуватості. Це означає, що будь-яка особа не може бути визнана правопорушником до рішення суду. На жаль, Податковий кодекс цей принцип скасовує, і норми його записані таким чином, що апріорі платник податків є винним. Більше того, саме платник податків повинен доводити податковій адміністрації, що він не порушив чинне законодавство, тобто, що він — не порушник. Це абсолютно неконституційно і нелогічно, бо платник податків, який утримує державний орган, що збирає податки, не може виправдовуватись. Великий державний апарат працює на те, щоб забезпечити права платника податків, з одного боку, і наповнення бюджету — з іншого. Саме принцип презумпції винуватості, який закладений в багатьох нормах цього кодексу, буде ліквідований президентом.
- Але якщо говориться про суперечливість певних положень проекту кодексу Конституції — це радше політичне питання, у той час, як більшість протестувальників кажуть, що їх намагаються задавити економічно. Чи Ви вважаєте, що ця суперечка насправді переростає у суто політичну площину?
— На сьогодні я можу Вам повідомити, що вето президента буде складатися з двох частин (умовно). Це економічна частина і правова, юридична частина. Ми зможемо побачити текст у четвер, але парламент буде розглядати як економічні вимоги президента, так і правові. Тобто, як умови для існування бізнесу і наповнення, з іншого боку, бюджету в цій державі, так і дотримання прав і свобод людини.
- Віктор Янукович зробив це оголошення перед вильотом в аеропорту. Чи не додає це драматизму: зрештою, президент міг оголосити це чи в секретаріаті, чи за посередництва своїх найближчих помічників?
— Головне, що він поставив перед нами технічне завдання — узгодити між собою ті пропозиції, які вдосконалять кодекс. А яким чином це було зроблено… В наш час це може бути будь-яким шляхом зроблено — головне, щоб це працювало. І це працює. Я переконана, що пропозиції президента до Податкового кодексу України будуть позитивно сприйняті громадськістю України.
Что скажете, Аноним?
[22:27 31 января]
[18:11 30 января]
[12:45 30 января]
17:30 31 января
17:10 31 января
17:00 31 января
16:35 31 января
16:00 31 января
[16:30 28 января]
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.