Влада радісно звітує у ЗМІ: нарешті у питанні “євроблях” настає довгоочікувана перемога.
Більше не буде жахливих історій про таксистів з литовськими номерами, які постійно порушують правила дорожнього руху, а спричинивши аварію, просто кидають свої автівки на місці ДТП і спокійно тікають додому на трамваї.
Замість цього українцям пропонують законопроекти № 8487 і № 8488, які містять нову формулу для ввезення машин з-за кордону. Базові ставки акцизного податку передбачені такими: для авто з бензиновим двигуном — 50 євро, для дизельного авто — 75 євро.
Цю ставку треба буде помножити на два коефіцієнти. Перший — об'єм двигуна, поділений на 1000. Другий — вік машини, тобто кількість повних календарних років.
“Завдяки цьому імпортні легкові транспортні засоби стануть для українців доступнішими, а різниця в розмірі ставок для різних за об'ємом двигуна авто не буде суттєвою”, — заявляє член БПП Ніна Южаніна, співавтор законопроектів.
Вона виступає головним піарником документів, запевняючи ЗМІ, що автомобілісти скоро почнуть “жити по-новому”. Втім, серед авторів законопроектів більш цікавим є інше прізвище — екс-регіонал Дмитро Святаш.
Власне, далі можна не читати. Святаш проти високих автомобільних акцизів — все одно що бджоли проти меду. Цей депутат займається “виробництвом”, а насправді крупновузловим складанням автомобілів.
Причому тих марок, які, м’яко кажучи, не є популярними в Європі. Запитайте у будь-якій авторемонтній майстерні, що краще, п’ятирічний Volkswagen чи нове “українське” авто виробництва його заводів?
Відповідь на це питання вже дали тисячі водіїв, яких заведено називати “євробляхерами”. За даними митниці, у травні цього року в Україні налічувалося понад 315 тисяч машин, зареєстрованих в інших країнах та ввезених тимчасово або для транзиту.
При цьому 125 тисяч з них їздили нашими дорогами з порушенням митного законодавства. Середньостатистичне авто з литовськими чи польськими номерами — це Volkswagen Passat, Renault Megane або Opel Vectra 2011-2012 років випуску.
Тобто звичайні європейські бюджетні легковики. Так от: новий законопроект не лише не робить такі авто доступнішими, а навпаки, підвищує вартість їхнього розмитнення.
Віковий коефіцієнт фактично прирівнює автомобілі до вина або віскі: що старше, то дорожче. Можемо згадати наш проект “Микола Запорожець”, який я реалізував з однодумцями з організації “Доступне авто”.
Ми ввезли автомобіль “ЗАЗ-968” 1991 року виробництва в Польщу та офіційно зареєстрували його там, сплативши близько $300 різних зборів. Тепер підрахуємо, скільки коштуватиме ввезення цього “Запорожця” в Україну за новим законопроектом.
Базова ставка — 50 євро, об’єм двигуна — 1,2 л, вік — 27 років. Лише один акциз складе 1600 євро. А ще ж треба додати мито, збір у пенсійний фонд. За допомогою свого законопроекту Южаніна начебто хоче стимулювати громадян купувати нові автомобілі.
Адже в комплекті з віковим коефіцієнтом документ передбачає суттєве посилення відповідальності за експлуатацію машин з іноземними номерами. Звідки українці візьмуть гроші на нові авто, автори документа, на жаль, не кажуть.
Кому насправді полегшує життя новий закон, так це потенційним покупцям люксових авто. Ми спеціально провели порівняльні розрахунки. Знайшли на європейських сайтах продажу дві машини: представницький Mercedes S-класу і бюджетний Renault Megane.
Обидва авто — дизельні, обидва — 2013 року випуску. Для “Мерседеса” сукупна вартість розмитнення знижується з $19 479 до $11 485. Для “Рено” — підвищується з $2 283 до $2 866. Покупець “Мерседеса” економить близько $8 000.
Покупець “Рено” — втрачає майже $600. Ще є сумніви, для кого писався законопроект?
Мене взагалі бентежить наявність у нас такого податку, як акциз. Бо акциз має застосовуватися до високорентабельних товарів, це своєрідний податок на розкіш. Але ж автомобіль — не розкіш, а засіб пересування.
Оптимальним варіантом, який нікого не дискримінує, було б скасування акцизу. Бо всі ці формули його розрахунку викликають значно більше запитань, ніж дають відповідей. Анулюємо акциз, залишаємо виключно мито й ПДВ — тоді сума розмитнення автомобіля становитиме 30-40% його вартості.
У Польщі ви платите ПДВ, мито й додатковий податок 3% — відповідно, виходить сума 33-35% від вартості машини. У поляків немає жодних формул — є пряма прив’язка до вартості. Думаю, Україні теж треба йти цим, європейським шляхом.
Але новий законопроект, навпаки, повертає нас у бік Росії. Його перехідні положення фактично знімають заборону на ввезення автівок з країни-агресора — ще один привіт прихильнику російського автопрому пану Святашу.
Єдиний плюс законопроекту — скасування обмеження стосовно року випуску та екостандарту. Депутати нарешті офіційно визнали, хай навіть опосередковано, що ніякого обмеження щодо Євро-5 від України ніхто не вимагав.
Всупереч регламенту та законодавству, депутатам у сесійній залі вже роздали матеріали та готуються найближчим часом приймати законопроекти № 8487/8488 у першому читанні.
Це має особливо цинічний вигляд, якщо згадати, що профільний комітет парламенту під керівництвом Ніни Южаніної вже 20 місяців блокує ініціативи, які можуть реально вирішити проблему “євроблях”. Йдеться про законопроекти № 5561 і № 5562, співавторами яких є мої колеги по партії УКРОП.
Сподіваюся, у парламенті знайдуться депутати, які внесуть правки у два провладних законопроекти й заберуть недолуге множення на вік.
Ще більше сподіваюся, що нинішня влада не протримається довше наступних виборів, і Україна нарешті матиме змогу поїхати європейським шляхом на європейських автомобілях.
Михайло КАТРУК, експерт із впровадження е-урядування у країнах Європи, співзасновник та керуючий партнер ІТ-компанії TRM Solutions, співзасновник громадської спілки “Доступне авто”
Что скажете, Аноним?
[13:45 27 декабря]
[07:00 27 декабря]
[13:00 26 декабря]
17:00 27 декабря
15:20 27 декабря
15:10 27 декабря
15:00 27 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.