Волонтерська спільнота виявила, що держава хоче збирати податки зі зборів на потреби армії. Причина — “дірка” у законодавстві, яку уряд не може закрити вже майже пів року. У чому проблема та чи реально врегулювати питання тепер?
1 червня міністр фінансів Сергій Марченко обговорював з волонтерами варіанти вирішення проблеми з оподаткуванням зборів на потреби ЗСУ. Певний, хоча й не остаточний, прогрес є. 2 червня Кабмін має прийняти нову редакцію “волонтерської” постанови, через застарілість якої волонтери, що працюють поза благодійними фондами та проводять збори як фізособи, почали привертати увагу Державної податкової служби.
У чому причина конфлікту? Ще у листопаді 2022-го Верховна Рада ухвалила закон, що звільняє волонтерів від сплати податків. Як виявилося майже пів року по тому, уряд так і не узгодив цей механізм з реальними потребами волонтерського руху. Закон розповсюджується на товари для армії, вказанів урядовій постанові №112 від 2016 року. Саме цей документ Кабмін мав оновити після прийняття закону про податки волонтерів, однак досі не зробив цього.
Ця законодавча прогалина породила серйозну суперечність: збори на популярні серед військових товари можуть не підпадати під дію закону. “Виходить, якщо дрон Mavic та Autel, які держава не закуповує, коштує близько $2300, волонтер має сплатити біля $500 податку з кожного”, — зазначає засновниця благодійного фонду Dignitas Любов Шипович.
Як держава дійшла до того, що стала вимагати податки у волонтерів?
Мінфін чи Міноборони: чому уряд не зміг звільнити від оподаткування волонтерські збори
Закон, який звільняє від оподаткування волонтерів вступив в силу у грудні 2022 року. Він від початку мав обмеження, адже розповсюджувався лише на перелік товарів, що регламентуються застарілою постановою Кабміну семирічної давнини. У документі десятки найменувань, але — не пріоритетні для армії зараз дрони, тепловізори, антидронові рушниці та Starlink.
Відповідно, з точки зору букви податкового законодавства, волонтери мали би сплатити податки — ДПС розцінює гроші, отримані в ході зборів на ту чи іншу закупівлю, як дохід фізичної особи. В Украіні це оподатковується ПДФО у 18% та військовим збором у 1,5%.
Ця логіка розповсюджується навіть на тих громадян, які записані до реєстру волонтерів (понад 4500 осіб. — Forbes), каже депутатка з фінансового комітету Галина Васильченко.
Це люди, які зареєстрували свою діяльність у податковій службі, відкривши волонтерські рахунки. Тож, з одного боку, вони не повинні сплачувати податки, з іншого — законодавство, що звільняє волонтерів від цього, не вважає дрони чи Starlink товарами, що можуть закуповуватися на потреби армії без оподаткування.
“У травні наши юристи зʼясували, що таке обмеження дійсно є, — розповідає Шипович. — Ми дали запит до податкової, де підтвердили, що треба платити податки з дронів та інших товарів, яких немає в постанові”.
Більшість волонтерів не підозрювали про існування такої неузгодженості. “Люди вважали, що якщо вони зареєстровані в реєстрі, то держава автоматично звільняє їх від оподаткування”, — каже керівниця “Центру підтримки аеророзвідки” Марія Берлінська.
Як так вийшло? Доповнити постанову новими кодами товарів мало Міністерство оборони, зазначає Васильченко. “Через велику завантаженість міністерство не встигло це зробити”, — констатує нардеп.
Які ще проблеми є у волонтерів
Оподаткування — не єдина проблема.
Банки запитують у волонтерів, звідки надійшли кошти, якщо сума перевищує 400 000 грн, каже юрист компанії Miller Андрій Івченко. “Одній благодійній організації банк заблокував понад 2 млн грн, бо власник рахунку запізно пояснив їх джерело, — розповідає він. — Довелося переводити гроші в інший банк”.
Податкова може зацікавитися особою зі значним обігом коштів на рахунку, почати перевірку і вказати про необхідність сплати податку, додає юрист. Процедура отримання даних про клієнта банку, з урахуванням банківської таємниці, складна, але якщо податківці захочуть, то знайдуть спосіб стягнути податки, резюмує він.
Волонтери, що працюють індивідуально як фізособи, мають переваги перед фондами, до яких у податкової не виникає запитань. “Бюрократія на митниці та звітність, обов’язкові для юрособи, гальмують закупівлі”, — каже операційний директор благодійного фонду KOLO Дмитро Ткачук. — Також на малі транскордонні операції фізосіб не звертає уваги валютний контроль з боку банків”.
Реєстрація індивідуального волонтера простіша, ніж створення юрособи: податкова вносить фізособу до Реєстру волонтерів протягом доби, додає Івченко з Miller. Фізособи не мають створювати статут, реєструватися у нотаріуса і платити мита — це спрощує роботу, каже він.
Чи змогли уряд та волонтери вирішити проблему податків
Щоб вирішити проблему з оподаткуванням, на початку травня юристи, з якими співпрацює фонд Dignitas, написали проєкт постанови для скасування оподаткування зборів та подали її на погодження уряду, розповідає Шипович.
У постанові були зазначені найпопулярніші коди товарів, яких не вистачає у попередньому документі, а також пункт “інші” категорії товарів. Ще один принциповий момент — постанова мала набути чинності заднім числом, з 24 лютого 2022-го. “Якщо цього не прописати, то волонтери мають сплачувати податки за вже куплені дрони та Starlink”, — каже Шипович.
У такому вигляді постанову підтримали Мінсоц, Міноборони, Мінекономіки, однак у Мінфіну виникли питання, йдеться у документах з коментарями міністерств, які є у розпорядженні Forbes.
По-перше, міністерство не влаштовує відкрита позиція “інші”.
По-друге, у відповіді Мінфіну зазначено, що питання про звільнення від оподаткування вже куплених товарів повинно вирішуватися на рівні Податкового кодексу. Загалом міністерство не проти цієї зміни, але в окремому порядку (а не постановою Кабміну).
Також Мінфін наполягає, щоб правило звільнення від оподаткування розповсюджувалося лише на зареєстрованих волонтерів.
Побоювання Мінфіну про те, що надто великі податкові послаблення для волонтерів, можуть бути використані для зловживань — окрема грань цієї теми. Подібні речі зʼявилися вже у перші тижні війни, коли уряд лібералізував ввезення до України гуманітарної допомоги та продовольства. “Брендові товари, дорогий алкоголь завозили під виглядом гуманітарки”, — розповідав у інтервʼю Forbes міністр фінансів Сергій Марченко у середині березня 2022-го.
Під час зустрічі 1 червня представники волонтерської спільноти намагалися переконати Марченка включити в перелік постанови одразу всі товари, щоб не розтягувати наступні погодження, каже Шипович. “Потреби фронту ростуть та змінюються, — зазначає вона. — Дивно, якщо Мінфін буде диктувати, що саме потрібно армії”.
Один з прикладів такої зміни — запит військових на прожектори, які можуть підсвічувати дрони від російських атак, що почастішали останніми тижнями, зазначає депутатка Васильченко. “Але прожекторів так само немає у проєкті постанови”, — констатує вона.
Зрештою, сторони домовилися точно включити у постанову дрони, тепловізори та Starlink, каже Шипович. У пості в Facebook Марченко згадав лише дрони, а також анонсував, що уряд призначить уповноваженого, який швидко реагуватиме на запити військових та волонтерів.
Чи остаточне це рішення? Ні, сподівається Шипович. “Ми поки самі не знаємо, у якому вигляді уряд затвердить постанову, але сподіваємося, що це буде запропонований нами варіант”, — зазначає вона.
Іра КРИЦЬКА, Ірина БЕГАЛЬ
Что скажете, Аноним?
[18:17 20 января]
[15:50 20 января]
[11:44 20 января]
18:00 20 января
17:50 20 января
17:40 20 января
17:30 20 января
17:20 20 января
17:10 20 января
16:50 20 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.