Президент назвав це “дуже серйозним питанням” і навіть порадив звернутися по допомогу до вчених. Але вже за кілька годин Міноборони заявило, що в Україні немає служби, яка би могла це зробити.
Попередній прогноз на 9 травня невтішний. Українські синоптики на День перемоги чекають на атмосферний фронт, який принесе із собою дощі. Фахівець Гідрометцентру Людмила Савченко розповіла Бі-Бі-Сі, що до п’ятниці протримається тепла погода, а вже 8-9 травня будуть короткочасні дощі та похолодання.
Хто може змінити погоду?
Про те, яким чином можна змінити дощову і хмарну погоду Бі-Бі-Сі розповіли в Українському науково-дослідному гідрометеорологічному інституті. Тамтешніх спеціалістів здивувало, що із дорученням забезпечити хорошу погоду президент звернувся до міністерства оборони, а не до інституту. Тут цим займаються вже багато років. Ще наприкінці сорокових на території України почали розсіювати хмари і туман, але для потреб авіації. Таким чином “відкривали” аеродроми, тобто давали їм змогу працювати і в негоду.
Робити це можна за допомогою ракет і літаків. Але останніх, за словами співробітника інституту, Бориса Лєскова, в Україні зараз і немає. Наприклад, у 2005-му хмари в Києві хотіли розсіяти до Євробачення, але з'ясувалося, що немає з чого. “Ніяк не змогли дістати літака, тому що наші літаки уже були продані за кордон там для якихось цілей. Так літака і не дістали, ніяких впливів не проводили, але пощастило з погодою”, — розповів пан Лєсков про спроби 2005-го року.
Екологи проти
Як пояснив Бі-Бі-Сі фахівець інституту, технологія розсіювання дуже складна, і не завжди нею можна ефективно скористатися. Це залежить від багатьох природних факторів, наприклад, від температури чи різновиду хмар. Розсіювати з літаків можна різні реагенти, наприклад, сухий лід чи рідкий азот. Саме останнім багато займалися київські дослідники.
Розробники технології наполягають на її цілковитій безпечності. Тоді як екологи ставлять вплив на погоду в один ряд із поворотами річок чи осушенням територій. Заступник директора Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко розповіла, що даних про безпосередню шкоду від розсіювання хмар у тому ж місці, де це відбувається, немає. Але екологи певні, що негативна дія накопичується і матиме серйозний вплив на довкілля у майбутньому. “Якщо ми говоримо безпосередньо про розвіювання хмар, то це дія хімічних речовин, які попадають у ті ж самі хмари, і це може спричинити потім кислотні опади з хімічними речовинами на інших територіях”, — розповіла пані Тимочко.
Російський досвід
Незадовго до українських високопосадовців, погодою на День перемоги зацікавилися російські. На розсіювання хмар над Москвою виділили майже 1,5 мільйона доларів. У Росії погоду на свята змінюють давно і успішно. А нещодавно мер Москви Юрій Лужков навіть запропонував розсіювати хмари взимку, щоби не витрачати мільйони рублів на прибирання снігу.
Дар'я ТАРАДАЙ
В СМИ была информация, что россияне рассеивают тучи с помощью луча с наземной установки, а самолеты - пройденный этап.
Что скажете, Аноним?
[10:40 16 января]
[07:00 16 января]
21:35 17 января
16:50 17 января
16:30 17 января
16:20 17 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.