Припинення війни на Донбасі було однією з ключових обіцянок Володимира Зеленського перед виборами. З тих пір минув майже рік, і фрази на кшталт “зійдемося десь посередині”, “треба просто перестати стріляти” вже стали крилатими. Щоправда, вживаються вони здебільшого в іронічному контексті, бо передбачувано виявилося, що для деокупації Донбасу одного бажання Зеленського замало. Причому мирні ініціативи, з якими він прийшов до кабінету на Банковій, блокуються аж ніяк не “войовничою меншістю”, а Москвою, яка вимагає від України не діалогу, а капітуляції. Жодних переконливих ознак того, що Кремль змінить свою деструктивну позицію, наразі нема. А відтак президентові рано чи пізно доведеться обирати, яким чином адаптуватися до такої сумної дійсності та як пояснити свій вибір не лише власним симпатикам, а й усьому суспільству.
Однією з перших мирних ініціатив Зеленського була відбудова мосту в Станиці Луганській, зруйнованого окупантами ще 2015 року. Міст і справді було відновлено та урочисто відкрито в листопаді 2019-го. Окрім практичної користі для функціонування тамтешнього КПВВ, у цьому був і недвозначний символізм: мовляв, команда Зеленського будуватиме мости, а не стіни. Невдовзі після цього стартувало розведення військ, яке стало ще переконливішим аргументом на користь миротворчих намірів нової влади (хоча, як показало імпровізоване опитування мешканців окупованих територій, які ходять через міст у Станицю, серед них чимало тих, хто дякує за ремонт… Путіну). Але в процесі розведення Зеленському неодноразово доводилося робити хорошу міну при поганій грі, ігноруючи російські обстріли на відповідних ділянках або ж оголошуючи їх “провокаціями” неназваних сил. Загострення 18 лютого 2020 року все ж таки змусило його прямо заявити про спробу окупантів зірвати мирний процес. Однак, за словами очільника МЗС Дмитра Кулеби, перемовини щодо розведення на інших ділянках відновляться вже цього місяця. У тому, що розведення можна так чи інакше закінчити, сумнівів нема. Проблема в тому, що на практиці ані розведення, ані ремонти мостів не приводять ані до миру, ані до звільнення Донбасу.
Не менш важливим здобутком Зеленського на миротворчій ниві є поновлення “діалогу” в нормандському форматі. Зустріч у Парижі, котра відбулася після більш ніж трирічної перерви в грудні 2019-го, далася Зеленському нелегко. Щоби добитися цієї зустрічі, українська сторона терпляче здійснювала розведення військ, а в жовтні 2019-го навіть оголосила про погодження так званої формули Штайнмайєра, спровокувавши хвилю протестів під слоганом “Ні капітуляції!”. Однак перемовини в Парижі виявилися не надто результативними. Фактично єдиним реальним здобутком можна вважати обмін полоненими, який відбувся 29 грудня 2019 року. Що ж стосується формули Штайнмайєра, то її імплементація — безвідносно до того, наскільки це відповідає інтересам України — і досі залишається неможливою. Просто тому, що умовами її імплементації є повне припинення вогню, вихід російських військ з Донбасу, відновлення контролю за кордоном та низка інших пунктів, виконувати жоден з яких Москва наразі не збирається. Таким чином, на довгоочікуваній нормандській зустрічі було виголошено чергову декларацію про добрі наміри, яка ні до чого не зобов’язує РФ і нічого не змінює для України: Донбас залишається окупованим, а на фронті й далі стріляють.
Ще одна мирна ініціатива Зеленського пов’язана із “боротьбою за уми” мешканців окупованих територій — про це він говорив ще під час передвиборчої кампанії. Засобом такої боротьби влада вважає окремий телеканал зі специфічним контентом, покликаним нейтралізувати російську пропаганду. Створення такого медіа анонсували ще в липні 2019-го, а нещодавно, 2 березня 2020 року, відбувся офіційний запуск телеканалу, який отримав назву “Дім/Дом”. За наявними даними, новинний контент займатиме лише одну годину ефіру на добу, а решту часу заповнять розважальними програмами. На контент власного виробництва канал планує перейти до 2022-го, а до того користуватиметься контентом медіагруп, який вони надаватимуть за символічну плату. Через останню обставину на підконтрольній території України канал мовити поки що не буде, а на територію окупованого Донбасу “Дім/Дом” транслюватиметься через супутник. Зрозуміло, що говорити про якість реалізації цього проекту поки що зарано. Але проблема в тому, що результативність цього амбітного проекту мало залежатиме від якості самого каналу. Хоч би наскільки високою була його якість, джерелом місцевих новин для мешканців ОРДіЛО залишаться саме “республіканські” медіа. Ну а російське телебачення дивитимуться просто тому, що доля ОРДіЛО зараз залежить не скільки від Києва, стільки від Москви.
Усе це, звісно, не означає, що мешканці ОРДіЛО повністю поділяють російський наратив. Громадяни пізнього СРСР вельми скептично ставилися до офіціозу, проте всі читали радянські газети, слухали радянське радіо й дивилися радянське телебачення — навіть ті, хто потайки ловив “Радіо Свобода”. Трансляція “дружніх голосів” на окуповані території безсумнівно потрібна (докладніше див. Тиждень № 39 (567) 2019), проте варто реально оцінювати її практичний потенціал. Подавати “боротьбу за уми” у вигляді заходів зі звільнення Донбасу — це самообман влади або ж спроба ввести в оману власних громадян. З 2014-го населення “республік” живе в умовах авторитарних окупаційних режимів, де не проводиться справжніх виборів та референдумів, де заборонена несанкціонована громадська робота, натомість існує комендантська година та сумнозвісні підвали “МГБ”. Якщо в Україні коливання настроїв визначають результати виборів та впливають на рішення центральної влади, то суспільна думка в ОРДіЛО жодним чином не впливає на політику окупантів. Тому навіть якщо “битва за уми”, яку оголосив Зеленський, і буде виграна, це не приведе до зникнення “ЛНР” та “ДНР”, виводу російських військ з Донбасу тощо.
Період, коли якась чергова мирна ініціатива влади викликає жвавий інтерес, поки що триває. Але рано чи пізно їхня безрезультатність стане очевидною. І саме тоді Зеленському, чия підвищена увага до власних рейтингів очевидна, доведеться шукати способів, як подолати розчарування та байдужість. Таких способів насправді небагато. Перший полягає в тому, що влада спробує йти на радикальні поступки Росії в надії отримати більш переконливу “історію успіху” на Донбасі. Тривожним дзвіночком є заява новоспеченого прем’єр-міністра Дениса Шмигаля про відновлення водопостачання до Криму — нібито “лише для населення” й лише з міркувань “гуманітарної відповідальності”. Версія про те, що водопостачання на півострів може стати платою Москві за поступки на Донбасі, ще потребує перевірки, а заяви Шмигаля поки що залишаються лише заявами. Однак ставши на такий шлях, команда Зеленського ризикує продемонструвати суспільству не історію успіху, а історію зради, котра матиме і для влади, і для країни далекосяжні негативні наслідки.
Другий спосіб вийти із пастки власних передвиборчих обіцянок вимагатиме від Зеленського неабиякої рішучості. Прийнявши об’єктивну дійсність, президент може відкрито перейти з категорії “голубів” у “яструби”: заявити про нездійсненність власних добрих намірів, визнати деструктивну позицію Москви й перейти від симуляції миротворчості до боротьби з агресором. Останнє зовсім не обов’язково означає запуск радикальних військових сценаріїв — насамперед ідеться про зміну наповнення комунікації з власними громадянами і нову дипломатичну стратегію на міжнародній арені. Але для Зеленського це означатиме конфлікт із власними виборцями, які гарантовано помітять переродження свого кандидата на ненависного їм попередника. Також Зеленському-яструбу доведеться зіткнутися зі спротивом проросійських сил, які отримають чудову нагоду мобілізувати й наростити свій електорат за рахунок тих, хто 2019-го поставив на Зеленського-голуба. Прощання з комфортною миротворчою риторикою стане випробуванням на міцність і для самої команди президента. Словом, порвати із власним передвиборчим образом Зеленському буде вкрай непросто.
Вочевидь, найкомфортнішим для президента залишатиметься третій шлях — затягувати невизначеність. У такому разі йому доведеться балансувати, утримуючись від капітулянтських кроків, котрі могли б надміру роздратувати суспільство, та одночасно уникати військово-патріотичної риторики, яка могла б спровокувати зрив малопродуктивного “діалогу” з Москвою. На практиці це може обернутися нескінченним процесом переговорів, консультацій, підписань протоколів та узгоджень пунктів, який створюватиме ілюзію того, що ситуація на Донбасі не повернулася до попереднього замороженого стану. А відтак дорікнути Зеленському зривом мирного процесу буде неможливо. Проте весь цей процес відбуватиметься у вищих планах міжнародної політики, тимчасом Донбас залишатиметься окупованим, а на фронті й далі стрілятимуть. Цілком зрозуміло, що рейтингу Зеленського це не врятує — питання в тому, наскільки сповільниться його зниження. Але з тими, хто обіцяє швидке й просте вирішення надскладних проблем, інакше бути й не може.
Максим ВІХРОВ
Что скажете, Аноним?
[11:50 09 января]
[10:40 09 января]
[07:00 09 января]
15:30 09 января
15:00 09 января
14:10 09 января
13:00 09 января
12:30 09 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.