У середу, 21 квітня, Львівщина очікувала на представлення нового голови ЛОДА — Василя Горбаля. На диво, жодного протестного пікету під стінами ЛОДА не було… Натомість великий сесійний зал Львівської обласної ради був заповнений вщерть — аби почути нового губернатора, приїхали депутати обласної ради, голови райдержадміністрацій, керівники силових органів. Довго чекали на призначення нового губернатора — два місяці… Прочекали і на його представлення: віце-прем’єр-міністр з питань агропромислового комплексу Віктор Слаута і сам Василь Горбаль запізнилися на церемонію на півгодини. Щоправда, Віктор Слаута вибачився за запізнення. А потім зачитав присутнім два президентські укази — про звільнення Миколи Кметя і призначення Василя Горбаля.
Високопосадовець похвалив екс-губернатора Миколу Кметя: “Це дипломатична, компромісна, сучасна, фахова людина, яка й надалі працюватиме на благо держави”. Миколі Івановичу вручили великий букет темно-червоних троянд. Виступаючи з трибуни, екс-губернатор подякував усім, хто з ним співпрацював протягом двох років — депутатському корпусу, міському голові Андрію Садовому (його, до речі, на представленні не було. Як з’ясував “ВЗ”, мер у відпустці, з родиною відпочиває у Чехії. — Авт.), голові облради Мирославу Сенику, головам РДА, силовикам, МНСникам, які рятували область під час надзвичайних лих, медикам, які боролися з грипом... Своєму наступникові Василю Горбалю побажав: “Терпіння і здоров’я, все получиться, і квитки на Євро-2012 ви будете успішно роздавати!”. Виступу Кметя шалено аплодували в залі — стоячи. Голова обласної ради Мирослав Сеник високо оцінив його заслуги у своєму виступі і нагородив відзнакою Львівської обласної ради.
Посипав голову попелом
Василь Горбаль виступав з трибуни доброю українською мовою, без акценту, тільки дуже тихо. Видно було, що хвилюється. Новопризначений губернатор заявив, що для нього честь повернутися додому, оскільки “Львівщина дала освіту і путівку в життя”. “Але я завинив перед батьками і рідними, перед рідним краєм, оскільки часто відривався від Львівщини, будував свою кар’єру переважно у Києві, — почав несподівано “посипати голову попелом” Василь Михайлович. — Не завжди зважав на прохання земляків допомогти у чомусь. Вибачте, але іноді було соромно запросити їх у гості, бо я бачив, що регіон проходить непрості часи…”.
А далі голова області перейшов на “курс партії і уряду”: “Зараз склався унікальний шанс, коли злагодженою є робота Президента, Верховної Ради і уряду. Рішення приймаються чітко. Ми цю атмосферу, стиль роботи відродимо й на Львівщині. З усіма фракціями обласної ради знайдемо спільну мову. Але якщо хтось спробує за політикою приховати свої гріхи, я буду звертатися до громадськості через пресу, і ми цього не допустимо. Я чув, що тут неодноразово згадували моїх друзів (мав на увазі Дмитра Табачника і Нестора Шуфрича, діяльність яких засуджували на мітингах у Львові. — Авт.) У мене їх багато — всі губернатори України, всі члени Кабміну. І ми будемо разом працювати на імідж області”. Аплодисменти після виступу новопризначеного губернатора були “ріденькими”, з місця майже ніхто не піднявся, однак такі самі червоні троянди, як Кметю, йому вручили.
“АнтиТабачну” тему Горбаль продовжив під час спілкування з журналістами. “Попри наші хороші стосунки, я не розумію багатьох речей, які сказав Табачник у часи передвиборної кампанії стосовно Львова і галичан взагалі, — сказав Горбаль. — Переконаний, що зараз на своїй посаді він робитиме все, щоби виправити імідж, якого львів’яни не сприйняли. Можливо, він, навпаки, більше авансом робитиме для Львівської області, аніж для інших областей. Я його про це просив і буду просити”.
Голова облради Мирослав Сеник, виступаючи з трибуни, сказав Горбалю незвичне напутнє слово: “До вас будуть тут придивлятися. Ви знаєте, що на Львівщині народ особливий, це регіон високоосвічених, інтелектуальних, розумних людей… Вони очікують, що ви принесете їм злагоду, спокій, дасте новий імпульс до розвитку. Хочу вам побажати: коли ви будете передавати свою посаду своєму наступникові (а час іде, і життя є життя), то щоби вам так само аплодували, як Миколі Кметю….”.
“Ми повинні гарно померти і гарно піти на той світ!”
Після цього у залі несподівано виникла “поховальна” тема. Раптом піднявся священик (як потім з’ясувалося — отець Василь Бесага, священик УГКЦ з Жовківського району, президент благодійного парафіяльного фонду “Карітас”) і звернувся до віце-прем’єра і нового губернатора із проханням… допомогти розмитнити поховальний катафалк, який їм подарувала одна парафія з Італії. “Пане міністре і пане голово! Ми повинні гарно померти і гарно піти на той світ!” — пафосно заявив він, довго і нудно викладаючи нюанси справи. Незрозуміло, як отець потрапив на депутатські місця, адже, як перед тим запевняла усіх журналістів прес-служба ЛОДА, у залі всі місця розписані поіменно і навіть пресу змушували перейти у малий сесійний зал і спостерігати за церемонією з екрана…
Усі в залі остовпіли. Потім почали сміятися… Віктор Слаута нарешті знайшовся: “Де папір?”. Священик передав йому папку з документами. Аби розрядити “траурну” обстановку, Слаута розповів історичний анекдот про Черчілля, який нібито за життя провів репетицію власного похорону, а потім дожив до 91 року. Високопосадовець резюмував: “Щоби ми всі жили довго!”, на що зал відповів бурхливими оплесками…
“Друге пришестя” Янківа
Василь Горбаль зачепив і кадрове питання. У залі він повідомив, що призначив (за узгодженням з Президентом Віктором Януковичем) своїм першим заступником екс-губернатора Львівщини (2002-2003 роки) Мирона Янківа. На прес-брифінгу новий голова заявив, що має намір скоротити кількість заступників та штат апарату ОДА (у Миколи Кметя було сім заступників). У день представлення стало відомо, що усі заступники зі старої команди написали заяви на звільнення — відповідно до закону про державні адміністрації. Тепер, згідно із законом, новий губернатор має призначити нову команду або когось зі “старих” перезатвердити… За словами екс-заступника голови ЛОДА, керівника апарату Володимира Губицького, у день представлення відбулася робоча нарада з заступниками, але на ній не йшлося про можливе перезатвердження когось на посаді, повідомила агенція ЗІК.
Призначення Мирона Янківа “тягне” за собою цілу тему для розмірковування. У політологічних колах подейкують: оскільки 59-річний Янків пропрацював головою області лише рік (з 04.2002 р. по 06.2003 р), він, можливо, має “комплекс нереалізованого губернатора”. Саме він “тягнутиме” всю рутинну чорнову роботу, а Горбаль лобіюватиме інтереси області (як він висловився на представленні) у Києві. “Розклад” такий, як фактично був при Кметі, коли “робочою конячкою” був його перший заступник Валерій П’ятак.
Коментар
Ігор БАЛИНСЬКИЙ, політолог
Призначення першим заступником губернатора Мирона Янківа було несподіванкою — в декількох аспектах. Те, що екс-губернатор працюватиме першим заступником новопризначеного губернатора, з точки зору політичних амбіцій і статусу, є дещо незвичним. Хоча, з іншого боку, особа Мирона Янківа для Василя Горбаля цікава і передусім перспективна. Не забуваємо, що коли головою ЛОДА був Михайло Гладій, саме Мирон Янків був його першим заступником, і його діяльність у той період була достатньо ефективною. Тобто Горбаль отримав першого заступника, який має досвід роботи, повністю знайомий і пов’язаний з регіоном і здатний акумулювати позитивні речі, які були в попередні часи. Попри несподіванку, я би оцінив призначення Янківа як позитивне для новопризначеного Василя Горбаля. Оскільки виникали питання, з якою командою він прийде на Львівщину. Уже по першому кадровому рішенню видно, що для Горбаля важливо, аби команда була ефективною і обізнаною з ситуацією на Львівщині.
Певною мірою спекуляцією є твердження, що на Львівщині буде два губернатори, мовляв, Мирон Янків керуватиме областю, в той час як Горбаль матиме вільний час, аби вирішувати свої питання в Києві. Бо принаймні за тої системи влади, яка існує в Україні, завжди існувало негласне правило — реально проблемами області, району чи міста займається перший заступник, а найвищий керівник є швидше фігурою політичною. Тому питання не в тому, скільки часу проводитиме Василь Горбаль у Києві, а в тому, наскільки ефективно діятиме апарат, який він сформує. Наскільки я знаю, до початку травня буде завершено формування апарату ЛОДА. Тобто саме заступники і апарат визначатимуть ефективність роботи ЛОДА, а відповідно і ефективність дій голови.
Швидше за все, у ЛОДА повернуться люди, які або раніше там працювали, або ті, які будуть забезпечувати безперебійний менеджмент у роботі ЛОДА.
Юлія ЛІЩЕНКО
Что скажете, Аноним?
[10:40 16 января]
[07:00 16 января]
18:00 16 января
17:30 16 января
17:20 16 января
17:10 16 января
17:00 16 января
16:50 16 января
16:40 16 января
16:30 16 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.