2021 рік не став винятком. До хвилювань про дефіцит газу, який очікується в Україні цієї зими, останніми днями додалися проблеми тисяч бюджетних і комунальних установ по всій країні, які з початком холодів не можуть увімкнути власні котельні.
Садочки, школи, лікарні, ЦНАПи і всі інші установи, які опалюються власними газовими котельнями, поставлені перед вибором: або купуйте газ у приватних компаній за захмарними ринковими цінами, або намагайтеся достукатися до НАК “Нафтогаз України”, який нібито має продавати газ дешевше.
Перший варіант нереалістичний, бо кошториси установ не передбачають купівлю газу по 30-40 грн/м3. Якщо місцева влада або умовний директор школи законтрактує газ по такій ціні, то гроші в бюджеті закінчаться ще до початку зими.
По-друге, дуже вірогідно, що за пару тижнів в гості до прийде людина в погонах і запропонує ознайомитись з підозрою про розтрату в особливо великих розмірах, бо НАКівський газ міг бути дешевшим.
Тільки от питання: де ж цей НАКівський “дешевий” газ по 16 тисяч? Чому його неможливо купити, якщо ця ціна прописана аж в цілому Меморандумі, укладеному на минулому тижні Прем’єр-міністром Шмигалем?
Купити його наші з вами садочки, школи, лікарні, ЦНАПи не можуть з двох причин:
Нафтогаз не хоче йти на торги Прозорро, бо споживачів, бачте, багато, а НАК один і на всіх його не вистачить;
НАК вимагає від цих споживачів укласти стандартні договори постачання газу, що передбачають повну передоплату, банківські гарантії і т.д. — все те, що для умовного директора школа або прямо заборонено фінансовим законодавством, або потребує компетентностей і зусиль, не адекватних посаді директора школи.
У результаті 8 жовтня 2021 року ми маємо мерзнучих пацієнтів у холодних лікарнях, мерзнучих учнів у холодних школах, нервових батьків дошкільнят, що не пішли у зачинені холодні садочки, і Меморандум імені НАКа-Шмигаля, ціна якого виявилась нижчою за папір, на якому він підписаний.
Чи знали Прем’єр-міністр Шмигаль, Міністр енергетики Галущенко, керівник “Нафтогазу” Вітренко, що у 2021 році настане жовтень?
Чи знали вони, що у жовтні в Україні стає дуже холодно і треба вмикати опалення?
Чи бачили вони, що вже літом ціна газу була у кілька разів вищою, ніж закладена у кошториси бюджетників?
Знали і бачили, вони ж справляють враження психічно здорових та професійних людей.
Чому тоді не пропрацювали єдину ціну для бюджетників влітку, не надали їм можливість укласти прямі договори з НАКом за цією ціною, не розробили і не затвердили прийнятну форму договору, елементарно не налагодили логістику, щоб можна було вчасно і без нервів і порушень ознайомити нашого умовного директора з цьогорічною схемою забезпечення газом його школи, підписати, передати, отримати назад договір з НАКом?
Чого не вистачило нашим бюрократам?
Прем’єр-міністру — повноважень? Міністру енергетики — досвіду роботи в енергетиці? Працівникам “Нафтогазу” — зарплат по 200 тисяч гривень?
Чи може всім не вистачило совісті і бажання працювати?
Як би не було, в умовах кризи, у яку влада завела бюджетні установи і українців, які користуються послугами цих установ, потрібні швидкі антикризові рішення.
Щонайменше Кабмін вже сьогодні-завтра має вжити заходів задля скасування бар’єру Прозорро в частині закупівлі газу бюджетними установами у цьому році, а “Нафтогаз” — трохи прикрутити свою пихатість і оперативно укласти з бюджетними установами договори з реалістичними умовами.
Тож мерзнемо і спостерігаємо, чи спроможна наша влада на щось більше, ніж пустопорожній Меморандум.
Вікторія ВОЙЦІЦЬКА, колишній народний депутат (Самопоміч), працювала в Комітеті ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки
Что скажете, Аноним?
[07:30 11 января]
[18:26 10 января]
Российские элиты ждали окончания войны в 2024-м. Что они думают теперь?
13:00 11 января
12:00 11 января
11:30 11 января
09:00 11 января
08:30 11 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.