Цього тижня на Землю передали зображення розгорнутого на Місяці прапора Китаю. Це четверта висадка Китаю на Місяці — і перша в історії місія зі збору зразків з його зворотного боку.
За останні 12 місяців Індія та Японія також висадили свої космічні кораблі на поверхню Місяця. У лютому американська фірма Intuitive Machines стала першою приватною компанією, яка запустила посадковий модуль на Місяць, і попереду ще багато інших.
Тим часом NASA хоче знову відправити людей на Місяць, а астронавти місії Artemis планують це зробити у 2026 році. Китай запевняє, що відправить людей на Місяць до 2030 року. І замість короткочасних візитів планує побудувати там постійні бази.
Але в епоху відновлення політики великих держав ця нова космічна гонка може призвести до того, що напруга на Землі перенесеться на Місяць.
“Наші відносини з Місяцем дуже скоро кардинально зміняться”, — попереджає Джастін Холкомб, геолог з Університету Канзасу. Швидкість освоєння космосу зараз “випереджає наші закони”, каже він.
Угода ООН від 1967 року свідчить, що жодна нація не може володіти Місяцем. Натомість документ з назвою як у науковій фантастиці, Договір про космос, зазначає, що Місяць належить усім і що будь-яке його дослідження має здійснюватися на благо всього людства та в інтересах усіх націй.
Автор фото GETTY IMAGES
На зображенні, опублікованому державними ЗМІ Китаю, видно місячний зонд з прапором країни
Попри те, що ця заява звучить мирно, сам Договір про космос створювався в умовах холодної війни.