Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Коли сідаєш з шулером у “Дурня” грати…

[07:13 01 октября 2010 года ] [ Високий Замок, 30 вересня 2010 ]

Ситуація, в якій опинилася опозиція у розпал виборчої кампанії, нагадує гру у “Дурня”, коли після роздачі карт в одних руках — “віяло” з козирів, в інших — суцільна шушера.

І той, у кого “шістки” та “сімки”, знає: це не тому, що так карта лягла, а тому, що по інший бік грального столу — вправний шулер… Тасуючи колоду, партія влади подбала про “тузи” і козирі для себе: і виборчий закон прописала “як треба”, і “потрібних” (читайте — впливових і знаних у регіонах) людей “переконала”, що, хоч і мають право відмовитися від співпраці, але краще їм цим правом не користуватися. Додайте сюди ж адмінресурс, владну монополію у виборчих комісіях, кишеньковість судів — і питання, на що може розраховувати опозиція, звучить як риторичне. Чи є прийоми проти владного лома? Про це “Високий Замок” розпитував експертів.

“Перше, що треба визнати як самій опозиції, так і тим, хто її підтримує, — це те, що швидких перемог не буде, — каже політтехнолог Олег Медведєв. — Як би кому не хотілося, прокинувшись одного ранку, побачити, що влада змінилася, що Януковича вже немає, так швидко цього не станеться. Це, як мінімум, до 2015 року. І то — якщо Партія регіонів не реалізує своїх намірів продовжити термін повноважень президента до 2017-го”. Опозиції треба бути готовою до того, що доведеться пережити ще не одну поразку. Але це не привід скласти руки і мовчки чекати кращих для себе часів, переконаний Олег Медведєв. Нинішні місцеві вибори, за словами експерта, — серйозний рубіж для опозиції. “Вони будуть складні, брудні, з фальсифікаціями. Але це не означає, що не треба боротися. Ми трохи розбалувані демократичними виборами останніх років. Тепер доведеться згадати часи, коли вибори в Україні навіть поруч з демократичними не стояли. Але попри все опозиція відстоювала свої принципи і домагалася результату”, — каже Олег Медведєв. Проте, додає, одних лише потуг опозиції для результату замало. Без підтримки тилу на фронті не повоюєш.

— Турбує те, що після президентських виборів опозиція і суспільство ще не достатньо порозумілися. Причини різні. Одна з них — претензії (як обґрунтовані, так і необґрунтовані), які накопичилися до представників нинішньої опозиції за час їхнього перебування у владі. Інша — намагання людей знайти винних у тому, що дива, на яке вони сподівалися, не сталося. Хтось винить у цьому владу, хтось — опозиціонерів, — пояснює експерт.

Місцеві вибори — можливість для опозиції повернути довіру тих, хто почав розчаровуватися, вважає керівник політичних програм Українського незалежного Центру політичних досліджень Світлана Конончук.

— Не треба високих матерій. Люди чекають іншого: розуміння завдань і проблем, з якими вони стикаються у повсякденному житті, і спроможності політиків вирішити ці проблеми. Тут для опозиції важливе вміння не лише переконувати, а й аналізувати свої дії і визнавати помилки. Інакше сподіватися на те, що люди знову повірять і довіряться, важко.

— По-моєму, основні опозиційні сили забули про те, що виборча кампанія — це не лише битва за місця у комісіях, формування списків, з’ясування стосунків, хто кому палиці у колеса вставляє, а насамперед — робота з виборцями...

— Звинувачення влади у постійних утисках — теж свого роду тактика для мобілізації виборців. Але цього недостатньо. Важливим є діалог з виборцями. Це те, що дає можливість не лише втримати свій електорат, а й залучити додаткові голоси на свою підтримку. Як би не старалися партії забезпечити собі представництво у виборчих комісіях, скільки б не перестраховувалися при підрахунку голосів, донести свої позиції до людей не менш важливо. Чим більше людей почує і підтримає, тим надійнішою є страховка від фальсифікацій. Можна сфальсифікувати кілька відсотків, а викривити вибір мільйонів можна хіба що повальними фальсифікаціями.

Нинішня виборча кампанія покаже, чи спромоглася опозиція врахувати кадрові й організаційні помилки минулих виборів, каже Світлана Конончук. Показовим буде не лише добір кандидатів, а й робота членів комісій, спостерігачів, вміння оперативно і грамотно організувати судові оскарження.

Зважаючи на бурхливу діяльність “регіоналів” з “вербування” у свої лави “перших хлопців у регіонах”, опозиції залишається усе вужчий “кандидатський” вибір. Особливо у мажоритарних округах.

— Опозиція завжди мала проблеми з підбором кадрів для мажоритарних округів, — каже Олег Медведєв. — Питання не лише у тому, щоб знайти відповідного кандидата, а й у тому, як переконати виборців голосувати за нього. Люди хочуть обрати собі депутата, який, вирішуючи проблему, зможе зайти до мера, а якщо треба, то й на прийом до прем’єра чи навіть президента поїхати. Чи буде вхожим у високі владні кабінети мажоритарник-опозиціонер? Відповідь очевидна. Тому, доки діяла змішана система виборів, навіть у Західній Україні було багато прикладів, коли там, де 70-80 відсотків виборців були за Ющенка чи Тимошенко, у мажоритарних округах перемагали стовідсоткові “кучмісти”. Дехто, ведучи виборчу кампанію, так і казав людям: “Подобається вам Ющенко чи Тимошенко, будь ласка — голосуйте за їхні списки. А я кандидат по вашому мажоритарному округу. Ви ж розумієте, що, якщо виберете не мене, а когось від Ющенка чи Тимошенко, він не піде у кабінет до прем’єра чи президента і не виб’є гроші на вирішення ваших проблем”. І така аргументація знаходила відгук у людей. Вони голосували за мажоритарників-“кучмістів”, хоча ідеологічно були запеклими “нашоукраїнцями” чи “бютівцями”. Тому це об’єктивно, що опозиція робить ставку на роботу не стільки з мажоритарними округами, скільки зі своїми партійними списками. Шукає яскравих людей, яскраві кандидатури. Але можливості для вибору у неї, звичайно, вужчі, ніж у партії влади. Якщо Партія регіонів примушує когось приєднуватися до її лав, то це вибір людини — погоджуватися чи ні. Хтось змушений погодитися. А дехто падає раніше, ніж починають стріляти, здається у полон ще до того, як почує команду “хенде хох”.

— Чи допомогло б опозиції узгодження кандидатур у мажоритарних округах?

— Ідея хороша. Але чи можливо її реалізувати, коли ти знаєш, що така-то політична сила, яка називає себе опозиційною, фінансується одним представником Партії регіонів, а така-то — іншим? Не хочу називати поіменно, бо не маю доказів. Але коли у тебе немає сумнівів, що той, хто пропонує тобі співпрацю на рівні комісій чи округів, — маріонетка, нитки якої ведуть у кабінети Партії регіонів, то робиш висновок, що краще не мати з ним ніяких справ, а покладатися лише на себе. Бо угоду про координацію підпишуть з тобою, а координуватися будуть з Банковою чи з кабінетом одного з віце-прем’єрів.

Інна ПУКІШ-ЮНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ

SpaceX запустила частную миссию к Луне. Как развивается космическая гонка миллиардеров Маска и Безоса?

[07:00 16 января]

[BBC News Русская служба, 15 января 2025]

Основатель Amazon Джефф Безос и его компания Blue Origin вот-вот запустят ракету New Glenn. Запуск должен был состояться еще в понедельник, но был отложен по техническим причинам — и, скорее всего, произойдет в ближайшие дни. Все это происходит на фоне успехов SpaceX Илона Маска: компания в прошлом году совершила прорыв, посадив часть гигантского корабля Starship прямо на стартовую площадку. А сегодня ракета Falcon 9 компании SpaceX отправилась к Луне вместе с двумя посадочными модулями, созданными частными компаниями из США и Японии. Они будут исследовать лунный грунт и изучать магнитное поле земли. Компании обоих миллиардеров были основаны более 20 лет назад. SpaceX значительно опередила конкурента за последние годы, но успешный запуск New Glenn может сократить отставание.

НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.