Більше року тому набув чинності закон “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів) “. П'ять місяців тому було оголошено про технічну готовність реєстру олігархів. За цей час жодна особа не була включена до реєстру. Проте, статус низки крупних бізнесменів за цей час змінився. Або вони самі позбувалися частини медійних і політичних активів, або держава ухвалювала рішення про санкції, відчуження майна чи навіть позбавлення громадянства. Втілення антиолігархічного закону є однією з умов, яку поставили Україні при отриманні статусу кандидата в ЄС. Проте, зараз наявність закону виконує більше попереджувальну функцію. Система олігархічних впливів, яку будували в Україні роками, розвалюється на наших очах. На її місці ще потрібно буде сформувати новий суспільний договір між великим бізнесом, владою та громадянським суспільством.
5 листопада відбулося засідання Ставки верховного головнокомандувача, на якому, у зв'язку з військовою необхідністю, відповідно до закону “Про передачу майна в умовах воєнного стану”, було вирішено відчужити у власність держави активи стратегічно важливих підприємств. 6 листопада відбулося відчуження активів, серед яких — “Мотор Січ”, “Запоріжтрансформатор”, “АвтоКрАЗ”, “Укрнафта”, “Укртатнафта”. На підприємствах запроваджена нова адміністрація, питання відшкодування чи повернення акціонерам будуть вирішуватися після закінчення дії воєнного стану. До того часу підприємства будуть перебувати в управлінні Міністерства оборони України. Рішення готувалися в цілковитій таємниці та стали несподіванкою для багатьох власників.
Для бізнес-групи, яку пов'язують із І.Коломойськтим, особливо відчутними стали втрата “Укрнафти” та “Укртатнафти”, де вони володіли значними пакетами акцій. Ці активи приносили прибуток і під час війни.
Наприкінці жовтня СБУ затримала і оголосила підозру держраді, колабораціонізмі та пособництві державі-агресору В.Богуслаєву — президенту АТ “Мотор-Січ”.
Рішення про відчуження майна може стати поштовхом для активізації кримінального провадження проти К.Жеваго. ДБР оголосило йому підозру в організації розтрати майна ПАТ “Банк “Фінанси та кредит” в особливо великих розмірах ще три роки тому. Декларувалось про оголошення К. Жеваго в міжнародний розшук. Тепер він може стати фігурантом спеціального досудового розслідування, що передбачатиме в тому числі накладання арештів на майно та кошти пов'язаних фізичних осіб і компаній. Предметом розслідування є нанесення збитків у сумі 2,5 млрд. грн. Проте, оцінка втрат вкладників банку і держави становить в десять разів більшу суму. Відповідно, можуть бути ініційовані додаткові провадження по новим епізодам.
У свою чергу Нацбанк вірогідно буде клопотати про арешт пов'язаних активів, в тому числі за місцем реєстрації материнської компанії за кордоном, у зв'язку з невиконанням рішення суду про стягнення з К.Жеваго півтора мільярди гривень як міру цивільно-правової відповідальності поручителя у зобов'язанні за кредитами рефінансування.
У липні 2022 “Медіа Група Україна” оголосила про відмову на користь держави від усіх ефірних і супутникових телевізійних ліцензій своїх каналів, і від ліцензій друкованих медіа в Україні. Також припинено діяльність онлайн-медіа МГУ. Бізнесмен Р.Ахметов досить жорстко критикує закон про олігархів та завжди підкреслює, що він пішов із політики ще у 2012 році і тому не підпадає під визначення закону. У липні ж 2022 склав мандат народного депутата бізнесмен В.Новинський.
Всі найкрупніші бізнес-групи України втратили частину своїх активів під час війни. Переважна більшість реалізують гуманітарні та благодійні проекти, багато хто надає безпосередню підтримку ЗСУ. Проте, їх інтерес до політики і здатність інвестувати в політичні проекти кардинально скоротиться.
Минулого року В.Зеленський ініціював проведення деолігархізації України. Тепер це може стати однією із вдалих реформ, синхронізованих із повоєнним відновленням та інтеграцією до Євросоюзу. Україні будуть необхідні внутрішні інвестори, великі роботодавці, платники податків. Але є шанс на розділення бізнесу і політики, і саме це є головним завданням для відповідної програми. А закон про реєстр олігархів може взагалі залишитися пустим, якщо державні органи ефективно робитимуть свою роботу а бізнес погодиться на нову суспільну угоду.
Ігор ПОПОВ, експерт Українського Інституту Майбутнього
Что скажете, Аноним?
[18:47 23 декабря]
[15:40 23 декабря]
[13:50 23 декабря]
00:40 24 декабря
19:00 23 декабря
18:50 23 декабря
18:00 23 декабря
17:30 23 декабря
17:20 23 декабря
17:10 23 декабря
17:00 23 декабря
16:40 23 декабря
16:30 23 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.