Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Хто такий чеченський генерал Алаудінов, у якого під Курськом завжди все “під контролем”

[08:20 24 августа 2024 года ] [ BBC News Україна, 23 серпня 2024 ]

З першого дня боїв у Курській області Алаудінов виступає чи не головним російським військовим спікером на цю тему.

Впродовж останніх тижнів головним російським спікером із ситуації в Курській області, де ЗСУ зайняли понад тисячу квадратних кілометрів території, став командир чеченського спецназу “Ахмат” та заступник начальника військово-політичного управління російських збройних сил Апти Алаудінов, який щодня розповідає, як ситуація “стабілізується”.

Чому у влади Росії не знайшлося іншої людини, яка б пояснювала громадянам, що відбувається на тих територіях? Розповідає ВВС.

У генерала Алаудінова все стабільно

“Я добре знав Апти Алаудінова за другою чеченською кампанією. Але я з ним уже багато років не підтримую жодних стосунків, зв'язку. Пам'ятаю його старшим лейтенантом, коли я був майором. Тямущий, розумний, можна навіть сказати талановитий”, — 9 вересня 2022 року колишній “міністр оборони” самопроголошеної ДНР Ігор Стрєлков-Гіркін вів свій черговий стрим, присвячений контрнаступу української армії в Харківській області.

На той момент Гіркін став інтернет-мемом через свої постійні заклики провести в Росії мобілізацію та спроби під чужим ім'ям пробратися через Крим на передову.

За кілька днів наступальних дій ЗСУ тоді повернули під свій контроль правобережжя річки Оскол, звільнили міста Балаклія, Вовчанськ, Куп'янськ, Ізюм, Лиман, а російське міністерство оборони після кількох днів мовчання визнало втрату більш як 8000 кв. км, назвавши подію “перегрупуванням”.

Свого знайомого з другої чеченської кампанії Ігор Стрєлков згадав невипадково. Поки російські військові стрімко відступали з Харківської області, командир спецзагону “Ахмат” Апти Алаудінов заявив, що російська армія насправді заманює супротивника в пастку, щоб потім рішучим ударом завдати йому повної поразки, розгромити її в чистому полі, ввівши резерви з боку Білгорода, і піти у контрнаступ на Харків.

“Це озвучив не я, а генерал Росгвардії, військової таємниці я тут не відкриваю”, — обмовився про всяк випадок Стрєлков, підкресливши, що лише цитує офіційного російського військового спікера.

Через два місяці, коли генерал Сергій Суровікін ухвалив “непрості рішення”, а російська армія залишила Херсон, генерал Алаудінов в ефірі пропагандистської телепередачі “Соловйов LIVE” пояснював те, що відбувалося тим, що перед початком російського вторгнення в Україну нібито готувався напад на Росію силами України: “Сатанинський план з розвалу Росії призвів до початку СВО, пояснив командир спецназу “Ахмат” вихід російської армії з Херсона. — Ми воюємо не з Україною, а із блоком НАТО”.

Для тих, хто міг засумніватися в його словах, наступного дня він пояснив уже у своєму телеграм-каналі: “Суровікін це Суворов нашого часу! Ми не говоримо нічого просто так, у що не віримо самі, а якщо говоримо, то відповідаємо за свої слова. Херсон ми взяли один раз і повернемо назад, і не лише його”.

У серпні 2024 року Херсон залишається під контролем ЗСУ, а війна перекинулася на російську територію.

З першого дня боїв у Курській області Алаудінов виступає чи не головним російським військовим спікером на цю тему. 6 серпня, у день, коли ЗСУ перетнули кордон, він пропонував брати попкорн і спостерігати, як “наші знищують противника”, 8 серпня розповідав, що “ситуація не критична”, 10-го — що “ми максимально контролюємо ситуацію”, 11-го — “ситуація потихеньку стабілізується”, 13-го — “ситуація взята під контроль”, 14-го — “ми завершили блокування противника”, а 18-го — “противник зупинений”.

Весь цей час ЗСУ займали дедалі нові населені пункти на російській території.

Алаудінов: “Роби, що хочеш, і вбивай, кого хочеш”

У грудні 2013 року чеченське ТБ показало сюжет, в якому заступник міністра внутрішніх справ республіки Апти Алаудінов, який за рік до цього став у 38 років наймолодшим генералом поліції в Росії, інструктує в Урус-Мартані підлеглих, як їм треба боротися з тими, кого голова Чечні Рамзан Кадиров вважає своїми ворогами: “Клянуся посланим Кораном, якщо є хоч найменша схожість із ваххабітами, я особисто взяв це на себе, я особисто сказав косити. Кого можна посадити — сажай. Якщо є можливість щось підкинути, щось у кишеню, підкидай. Роби, що хочеш, та вбивай, кого хочеш. Правитель сказав це робити, і я це підтримую”.

Під час Першої чеченської війни Апти Алаудінов втратив близьких родичів — батька та брата. Як і його сім'я, він був на боці федеральних сил вже тоді, коли Ахмат Кадиров бився на боці Ічкерії.

“Чеченські федеральні силовики, які ніколи не підтримували бойовиків і воювали на боці Росії або перейшли на бік Росії ще до того, як це зробив батько Кадирова, для Кадирова Рамзана були конкурентами в боротьбі за владу. Причому в складний період між 2004 і 2007 роком, коли для Кадирова кожен день міг закінчитися смертю”, — каже експерт з регіону, який тривалий час працював у Чечні, але попросив про анонімність з метою безпеки.

Це був період боротьби за владу між президентом Алу Алхановим, якого підтримували чеченці, що воювали на боці федералів, і Рамзаном Кадировим, за яким стояли чеченські бойовики, що потрапили під амністію.

Апти Алаудінов, як і нинішній голова уряду Чечні Магомед Даудов, має репутацію людини, яку не турбують права простих чеченців. Алаудінов перебуває в “списку Магнітського” за причетність до побиття та тортур Руслана Кутаєва у 2014 році, який колись обіймав посаду віцепрем'єра у відносинах з Росією в уряді Аслана Масхадова.

У ті роки про Алаудінова говорили як про людину без своєї думки, яка у всьому слухає Рамзана Кадирова.

Апти Алаудінов/Telegram

Автор фото Апти Алаудінов/Telegram

Алаудінов і Кадиров, фото з телеграм-каналу Апти Алаудінова

“Хоча за рівнем насильства в минулому він дорівнює Магомеду Даудову, в Чечні Алаудінова не так сильно бояться”, — говорить співрозмовник ВВС, експерт з Чечні.

У 2019 році Рамзан Кадиров проводив масштабне чищення у лавах чеченської еліти після інформації про змову проти лідера республіки.

Дісталося тоді й Алаудінову: видання Baza стверджувало, що конфлікт виник після вечірки, під час якої п'яний Алаудінов нібито дав потиличник портрету Рамзана і жартував з керівника регіону з іншими гостями.

Реальною причиною, швидше за все, стала відставка мера Аргуна Ібрагіма Темірбаєва, який був такий незадоволений подіями, що обдзвонив своїх знайомих — регіональних силовиків, які під час чеченських кампаній воювали на боці федералів, і обговорив свавілля Кадирова. Прослуховування цих розмов, мабуть, потрапило до Кадирова, і всіх, з ким говорив Темирбаєв, затримали.

У чеченському сегменті WhatsApp тоді ходили чутки, що Алаудінова не просто затримали — його могли катувати, а потім звільнили.

Але вже наступного дня Алаудінов, розвалившись на дивані, записував відеоспростування: “Я ніколи в житті не був зрадником і ні за які блага цього світу не повернувся спиною до Рамзана Ахматовича Кадирова”. Подібні “спростування” для Чечні — зайвий привід переконатися, що чутки не були безпідставними.

Журналістка Олена Мілашина, яка спеціалізується на Чечні, тоді зауважила, що ніхто з еліти, яка ще недавно вітала Алаудінова “з такою дурницею, як вручення диплома після закінчення якихось курсів підвищення кваліфікації”, не згадав про день народження “дорогого брата”.

RKadyrov_95 / Telegram

Автор фото RKadyrov_95 / Telegram

Кадиров і Алаудінов, фото з телеграм-каналу Рамзана Кадирова

Це був далеко не перший конфлікт Алаудінова з Рамзаном Кадировим. Ще у 2016 році Кадиров збирався звільнити заступника міністра, але щоразу Алаудінов повертався до свого кабінету.

Експерт із чеченської політики, з яким поговорила ВВС, пояснює це тим, що імунітет, який Кадиров поширив на своє оточення, в результаті обмежував його: через публічність цих людей і через те, що про конфлікт дізналися журналісти, наближених важко було навіть звільнити.

Правозахисник Оюб Тітієв, який сам пройшов через чеченську в'язницю, говорив, що хоча Алаудінов залишався на посаді заступника міністра, фактично він навіть не з'являвся на роботі і був відсторонений від справ.

Його офіційно звільнили лише навесні 2021 року, після чого Алаудінов переїхав до Москви, де мешкав до березня 2022-го, особливо не з'являючись у публічному просторі.

17 березня 2022 року Рамзан Кадиров опублікував фото з Алаудіновим та підписом: “дорогий брат” вирушає в Україну “на чолі тисячі добровольців” із Чечні.

Думки щодо цієї новини розділилися: одні вважали, що так Апти Алаудінов повернув собі прихильність Кадирова, інші схилялися до того, що Кадиров вибирав за принципом “кого не шкода”.

“Він сам не розуміє, що несе нісенітниці”

Як каже головний редактор “Кавказького вузла” Григорій Шведов, “з 2019 року Алаудінов перебував у такій цікавій опалі, коли фактично він не працював, але, як розповіло джерело “Вузла”, з посади заступника голови МВС офіційно його було звільнено лише навесні 2021 року.

Це було оформлено як федеральне рішення, а домагалася цього чеченська влада. Отже, його повернення пов'язане з тим, що в Росії називають СВО. На мій погляд, у Кремлі вважають за корисне, щоб були чеченці на слуху, з впливом, але при цьому не з найближчого кола Кадирова”.

Вже у квітні 2022 року Алаудінов фотографувався з керівником самопроголошеної ЛНР Леонідом Пасічником у Рубіжному після того, як його окупували російські війська.

Через три місяці Кадиров призначив Алаудінова секретарем Ради безпеки Чечні і після цього почав представляти його у своєму телеграм-каналі не як свого помічника, а як командира спецназу “Ахмат”.

До початку літа 2022 року на базі університету спецназу в Гудермесі почалося вербування тисяч добровольців із усіх російських регіонів для відправлення на фронт в Україну — цей напрямок роботи очолив саме Алаудінов. За що у серпні того року отримав звання Героя Росії.

Активне вербування у Гудермесі дозволило Рамзану Кадирову восени того ж року заявити, що його республіка перевиконала план з постачання людей у ​​війська, тож проводити мобілізаційні заходи в регіоні він не буде.

Восени 2022 року загони “Ахмата” воювали на Херсонському напрямку. Саме тоді про Алаудінова згадав та почав коментувати його висловлювання Ігор Стрєлков.

А на початку лютого 2023 року Кадиров заявив про спробу отруєння свого помічника.

16 лютого Алаудінова у шпиталі відвідав засновник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин, який на той момент уже вступив у конфлікт із міністерством оборони і скаржився на те, що його найманцям не постачають у потрібній кількості боєприпасами. Алаудінов пообіцяв передати вагнерівцям кілька мін. А Кадиров написав так:

“Зустріч двох героїв Росії не пройшла без “родзинки”. У найкращих традиціях бойового братства Євген Вікторович прийшов із фірмовим презентом — легендарною кувалдою з логотипом ПВК “Вагнер” у символічному футлярі для музичного інструменту. Апти Аронович із великим задоволенням прийняв презент від свого бойового товариша та щиро подякував Євгену Вікторовичу за нову одиницю табельної зброї”.

Коли у червні 2023 року Пригожин влаштував свій “марш справедливості” на Москву, колона бійців “Ахмата” побудувалась під телекамери і вирушила, у свою чергу, у бік захопленого на той момент Ростова-на-Дону, оголосивши, що зупинять бунтівників.

До Ростова ахматівці, щоправда, так і не доїхали, загубившись десь по дорозі, що не завадило Алаудінову, коли заколот уже завершився, розповісти в ефірі телеканалу “Росія-1”, що його бійці “перебували за 500—700 м від бійців ПВК “Вагнер”, але без наказу не розпочинали активних дій”.

І хоча до літа 2023 року за чеченськими загонами вже щільно закріпилася репутація “тік-ток військ”, які не так воюють на передовій, як знімають відеоролики про свої нібито перемоги.

Апти Алаудінов/Telegram

Автор фото Апти Алаудінов/Telegram

Фото з телегам-каналу Апти Алаудінова

“Рамзан ніколи не мав проблем із головорізами, — стверджує правозахисник “Меморіалу” Олександр Черкасов. — Але, маючи великий вибір вірних, Рамзан обирає ще й здібних. Алаудінов займається добровольцями від Чечні в Україні понад два роки, і виявилося, що це цілком автономне місце для такого діяча із розвиненим мовним апаратом. Вони з Кадировим використовують будь-яку можливість для піару, оскільки вважають, що від цього залежить їхня перспектива. Вивозити громадян із “Ісламської держави”, тік-ток-війська в перший рік війни, зупинимо марш Пригожина на Москву, а нинішня ситуація з Курськом склалася для них ще зручніше: російські товариші не дуже коментують”.

Ситуацію останніх двох тижнів Алаудінов коментує не лише як командир чеченських загонів, які якимось чином розминулися з ЗСУ, коли ті заходили до Курської області, а й як де-факто один із головних політруків російської армії: у квітні 2024 року Володимир Путін призначив його заступником начальника правління з військово-політичної роботи Міноборони.

Зокрема, в цій якості він 19 серпня, коли ЗСУ розширювали зону контролю в Курській області, заявив, що “не треба з вісімнадцятирічних чоловіків-строковиків робити дітей, яким ми повинні дати соску і відправити його спати”.

“Не помре ніхто, кому не судилося померти. Але якщо ти помреш, захищаючи свою Батьківщину, свою віру в Бога, ти потрапиш до раю. А що може бути краще для людини, ніж рай на шляху Всевишнього?” — пояснив генерал батькам строковиків поточну ситуацію в Курській області і поставив їм запитання: “У мене взагалі постає одне питання: а навіщо ви і ваші діти потрібні цій країні?”

алаудінов

Автор фото Getty Images

Апти Алаудінов на з'їзді “Єдиної Росії” у 2023 році

“Він виявився розумною людиною і зробив собі федеральну військову кар'єру. Не без допомоги Кадирова, який теж до якогось моменту його підтримував, бо був зацікавлений, щоб його чеченці обіймали якісь видні посади, пости і впливали на федеральну політику, — вважає експерт, який багато років вивчає чеченське питання. — Він просував Алаудінова до того моменту, поки не стало помітно, що Алаудінов почав не просто відходити від лінії партії, а й грати у федерального чеченського політика”.

Аж до того, що його почали називати серед можливих наступників керівника Чечні.

У правозахисній організації “Команда проти катувань” не вважають, що Алаудінов намагається збудувати окрему політичну кар'єру — швидше, вважають там, він продовжує просувати лінію Кадирова, який регулярно себе називає піхотинцем Путіна, а командир “Ахмата” називає лідера Чечні не інакше як “правитель”.

“Він, ще коли був заступником голови МВС, любив виступати на місцевому телебаченні і ніс приблизно те саме: “Треба вбивати — вбиватимемо, треба підкладати наркотики — будемо підкладати”, — кажуть у “Команді проти тортур”. — Отже, не треба дивуватися його словам про строковиків. Країні ніхто не потрібен, ні лікарі, ні вчителі, (все) лише для армії. Сини не здатні ні на що інше, крім взяти автомат і піти вбивати. Просто в Чечні така риторика нікого не дивувала, але те, що він почав це нести на федеральному рівні, у населення може викликати відторгнення. Алаудінов любить показувати себе по телевізору і сам не розуміє, що несе нісенітниці, він живе цим”.

Пізно ввечері 21 серпня, коли у Підмосков'ї відбили наліт дронів на Москву, безпілотники були помічені вже й у Мурманській області, а українські військові готували вилазку до Бєлгородської області, Алаудінов повідомив: “На фронті, хвала Всевишньому, у нас все дуже добре”.

Ілля БАРАБАНОВ, Ольга ПРОСВІРОВА

За участі Олега Болдирева

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.