Про це він заявив під час свого візиту в Україну. Натомість президент Віктор Янукович сказав, що сподівається на підписання угоди вже восени цього року — “не пізніше вересня-жовтня”.
Оскільки в уявленні багатьох українців Кіпр найчастіше асоціюється з офшорами, де вітчизняні скоробагатьки “мінімізують” свої податки, то деякі українські засоби масової інформації написали про домовленість президентів прискорити ухвалення нової угоди як про намір Кіпру стати офіційним офшором для України.
Кіпр формально не є офшором, однак його закони дозволяють іноземним (у тому числі й українським) компаніям виводити туди гроші і або зовсім не платити податків (залежно від двосторонніх документів), або ж платити податки за нижчими, ніж вдома, ставками.
Спадок СРСР — оберіг для “нових багатих”
Зараз податкові стосунки між Україною та Кіпром регулюються старою угодою про уникнення подвійного оподаткування, яка дісталася Україні ще від СРСР (діє з 1982 року).
Згідно з тією угодою, будь-які доходи (за деякими незначними винятками), що перераховуються з однієї країни в іншу, звільняються від оподаткування. Саме той документ українська опозиція (незалежно від того, яка політична сила перебуває в цьому статусі), вже 20 років називає кіпрським оберегом, який гарантує статкам українських олігархів повну недоторканність. Однак, попри нарікання на те, що мільярдні суми, замість працювати на Україну, живлять економіки інших країн, жодна із політичних сил, які змінюють одна одну при владі, не змогла (не схотіла?) зліквідувати той спосіб мінімізації податків.
Зокрема, чинна влада, сформована президентом Януковичем, засвідчила своїми діями, що може зважитися на денонсацію старої радянсько-кіпрської угоди лише після ухвалення вигідної (не гіршої, ніж чинна) нової. Таку позицію оглядачі в Україні пояснили небажанням владної команди, в чиїх лавах чимало багатіїв, навіть на кілька днів залишити свої капітали без надійної “кіпрської парасольки”.
Дрібний бізнес проти офшорів
Денонсації старої угоди без її заміни на іншу вимагали торік восени дрібні підприємці, які протестували в центрі Києва проти нового Податкового кодексу.
За їх підрахунками, “саме завдяки цій угоді, яку було укладено ще за часів УРСР, близько 20 мільярдів доларів щороку недоотримує державний бюджет України, а це майже 10% ВВП і майже половина всіх податкових надходжень за рік”.
Наприкінці листопада 2010 року спікер ВР Володимир Литвин повідомив, що звернувся до уряду з проханням внести на розгляд парламенту “відповідний документ про Кіпр, тобто про ліквідацію угоди про співпрацю ще Радянського Союзу з Кіпром, куди найчастіше виводяться гроші з України”.
“Якби це можна було прийняти рішенням Верховної Ради, то я вас запевняю, що рішення було б давно прийнято, але це повинен бути документ з уряду”, — сказав Литвин.
Денонсація і політична воля
Наприкінці 2010 року перший віце-прем‘єр Сергій Тігіпко, промовляючи в парламенті, звинуватив владу Кіпру у зволіканні з підготовкою та узгодженням нової українсько-кіпрської угоди про уникнення подвійного оподаткування. Той процес, за словами урядовця, триває з 1997 року.
“Кіпрська сторона чотири рази відкладала підписання цього проекту, а в березні 2008 року зовсім відмовилася від зобов‘язання підписати угоду, посилаючись на наявність зауважень до її тексту. Найближчим часом, якщо кіпрська сторона не дасть нам відповідь і не продовжить конструктивно з нами співпрацювати, ми продовжимо в односторонньому порядку відповідні кроки”, — запевнив Тігіпко і тоді ж таки (у грудні 2010-го) доручив терміново упродовж тижня підготувати документи, необхідні для визнання нечинною радянсько-кіпрської податкової угоди. Водночас він зауважив, що денонсація угоди — це суто політичне питання. Ту тезу невдовзі підтвердив і прем‘єр-міністр Микола Азаров, заявивши, на відміну від свого заступника, що Україна не буде в односторонньому порядку визнавати нечинною угоду з Кіпром від 1982 року.
У більшості не піднялась рука
Так воно й сталося. Попри заявлені плани розглянути те питання, Верховна Рада 15 червня відмовилася внести до порядку денного постанову про денонсацію радянського документа. Розгляд питання унеможливила парламентська коаліція, сформована президентською Партією регіонів, комуністами та очолюваною спікером Литвиним Народною партією.
Президент Янукович під час візиту до України кіпрського президента, який розпочався цього понеділка, сказав, що Кіпр є стратегічним партнером України по залученню інвестицій.
Він нагадав, що торік в Україну з Республіки Кіпр надійшло більше 11 млрд. доларів інвестицій, завдяки чому було створено більше 300 підприємств в Україні. Опозиція ж, визнаючи, що Кіпр є головним інвестором в економіку України, наголошує, що насправді це виведені з-під українських податків українські гроші.
“Два роки тому одна з найбільших корпорацій, регіональна така, поміняла 5 мільярдів доларів акцій на акції двох офшорних компаній на Кіпрі. Методологічно, тільки з цієї оборудки платіжний баланс України впав на 5 мільярдів, і Нацбанк мав продати мільярд доларів через цю оборудку”, — заявив у парламенті депутат від БЮТ Сергій Терьохін.
Ольга БУРДА
Что скажете, Аноним?
[13:16 17 ноября]
[17:01 16 ноября]
[14:55 16 ноября]
13:00 17 ноября
12:45 17 ноября
12:20 17 ноября
12:00 17 ноября
11:50 17 ноября
11:00 17 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.