Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Формула кубометра

[17:54 02 сентября 2010 года ] [ Україна молода, № 161, 2 вересня 2010 ]

Українці не злякалися підвищення газу “на 20 гривень” і не поспішають оформляти субсидії.

Росія більше не планує зменшувати вартість свого газу для України. Останню знижку в розмірі ста доларів за тисячу кубометрів після підписання Харківської угоди російський Прем’єр Володимир Путін вважає цілком достатньою. “Ми продаємо Україні газ за європейською формулою ціни. А зараз ще зробили знижку — від європейської формули скинули сто доларів. Ну, куди ще? І так достатньо”, — сказав він у своєму інтерв’ю газеті “Комсомольская правда”, перебуваючи за кермом автомобіля і дуже безпосередньо реагуючи на запитання журналіста. На думку ВВП, кілька мільярдів щороку, які втрачає Російська Федерація, — “це надто висока ціна”.

Від чого залежить точка зору?

На цьому “оптимістичному” тлі українці можуть відзначати першу круглу дату — місяць, відколи вони платять за газ за збільшеними на 50% тарифами. Перші платіжки прийдуть уже за кілька днів, але опозиція, передусім в особі Юлії Тимошенко, вже активно готується: намагається оскаржити тарифи в суді, оголосити мораторій на подорожчання газу та вивести людей на вулиці із протестами. Звичайно ж, під прапорами БЮТ!

“Дії опозиції в особі Юлії Тимошенко дуже нагадують піар—акції”, — поділився з “УМ” екс—уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський. Адже активність членів блоку БЮТ дивним чином зростає з наближенням до дати місцевих виборів. Тим часом реальних можливостей опозиції “подолати тарифи” експерти не бачать. Скажімо, на думку керівника енергетичних програм “НОМОС” Михайла Гончара, юридичного шляху боротьби з підвищеними тарифами в наших умовах не існує.

Тим часом Юлії Володимирівні нагадали, що обіцянка підвищити тарифи на газ для населення містилася у меморандумі з Міжнародним валютним фондом, який підписала ... сама ж Юлія Тимошенко. У період, коли вона очолювала уряд.
Вітчизняний газ... також має подорожчати

Практично всі експерти в галузі енергетики — і раніше, й тепер — стверджують: іншого шляху, окрім як підвищувати тарифи на газ для населення та комунальних підприємств, в України немає. Понад це, підвищувати вартість газу — шлях економічно правильний. Адже при дешевому газі не діятиме жодна програма енергозбереження. Простіше кажучи, який сенс людям заощаджувати, якщо кубометр “блакитного палива” коштує для них копійки?

А нашій державі, яка сьогодні живе на імпортному пальному, подібна ситуація може коштувати дуже дорого. Держава не тільки вимушена витрачати чималі кошти на газ, а й через відсутність диверсифікації джерел надходження пального постійно перебуває під загрозою втрати національного суверенітету. Адже якими є головні економічні та геополітичні амбіції нашого єдиного постачальника газу, ми знаємо добре.

“Підвищення тарифів — крок неминучий. І його треба було робити навіть не вчора, а позавчора”, — каже керівник енергетичних програм “НОМОС” Михайло Гончар. На думку ж Богдана Соколовського, приведення “газових” тарифів до економічно обґрунтованого рівня — це одна з трьох взаємопов’язаних складових реформування енергетичного сектору України. “Перша складова — це скорочення обсягів споживання, друга — збільшення видобутку власного газу, ну і третя — реальні ціни, — пояснює Соколовський і додає: — Для реалізації програми реформування, уряд має створити систему мотивації”. Тобто аби заощаджувати пальне та збільшувати видобуток було економічно доцільно.

А для цього Богдан Соколовський не бачить іншого виходу, ніж підвищувати вартість газу, який видобувають в Україні. “Ми мусимо запровадити для цього пального ринкові ціни. Адже ситуація, коли вартість “внутрішнього” газу в 7—8 разів нижча за російський, є ненормальною, — каже експерт. — І таким чином держава по суті стимулює розвал власної газовидобувної галузі”.

Державні субсидії: поки що кожен 26—й

Неофіційно державні чиновники також погоджуються, що будуть змушені піднімати ціну українського газу: без цього галузь можуть просто “з’їсти” конкуренти. Тим паче деякі з них уже серйозно приглядаються до нашого ринку. Натомість, частину коштів від збільшення тарифів на пальне направлять на розвиток газовидобувної галузі. Відтак, вважають експерти, подорожчання може мати і зворотний ефект, спрацює формула — “Чим більше газу видобуває Україна, тим дешевшим буде він для вітчизняних споживачів”.

“Але водночас має бути створена дієва, чітка і прозора система державного субсидування малозабезпечених верств населення”, — каже Богдан Соколовський. Тим часом сайт Міністерства праці та соціальної політики повідомляє: за останній місяць до його структурних підрозділів надійшло 367 тисяч листів із заявами про призначення субсидій. 343 тисячі сімей уже отримують державну допомогу. Натомість, “Укрпошта” розіслала своїм адресатам понад 9 млн. пакетів із пропозицією оформити документи на субсидію.

Тобто частина конвертів поки що не дійшла до державних відомств, незважаючи навіть на те, що влада знизила поріг доходів громадян для отримання субсидій — з 20 до 15% для працюючих українців та з 15 до 10% для пенсіонерів, інвалідів та сімей, які мають дітей до 18 років. А також змусила оформляти частину довідок не самих мешканців, а компанії, які постачають їм газ. Утім таку інертність пояснюють не стільки небажанням людей отримувати доплати, а традиційно “неділовим” серпнем, а також здатністю українців “довго запрягати”.

Ціна питання

“Звичайно, нові тарифи не нестимуть надмірного навантаження на сімейні бюджети”, — каже Михайло Гончар. Експерти порахували: для 86% сімей прямі витрати від подорожчання газу сягнуть у межах 20 гривень щомісяця. Для 40% українців, які використовують до 2,5 тис. кубометрів газу на рік, подорожчання сягне символічних 5 гривень 20 копійок. І 0,5% наших співвітчизників заплатять за підвищення вартості газу додатково 400—500 гривень. Це насамперед власники загородніх багатоповерхових маєтків.

Юрій ПАТИКІВСЬКИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ

SpaceX запустила частную миссию к Луне. Как развивается космическая гонка миллиардеров Маска и Безоса?

[07:00 16 января]

[BBC News Русская служба, 15 января 2025]

Основатель Amazon Джефф Безос и его компания Blue Origin вот-вот запустят ракету New Glenn. Запуск должен был состояться еще в понедельник, но был отложен по техническим причинам — и, скорее всего, произойдет в ближайшие дни. Все это происходит на фоне успехов SpaceX Илона Маска: компания в прошлом году совершила прорыв, посадив часть гигантского корабля Starship прямо на стартовую площадку. А сегодня ракета Falcon 9 компании SpaceX отправилась к Луне вместе с двумя посадочными модулями, созданными частными компаниями из США и Японии. Они будут исследовать лунный грунт и изучать магнитное поле земли. Компании обоих миллиардеров были основаны более 20 лет назад. SpaceX значительно опередила конкурента за последние годы, но успешный запуск New Glenn может сократить отставание.

НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.