Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Для Путіна головне зараз — щоб програв Порошенко” — російський політолог

[11:19 03 апреля 2019 года ] [ Радіо Свобода, 2 квітня 2019 ]

Гості програми “Ваша Свобода”: Володимир Фесенко, український політолог; Дмитро Орєшкін, російський політолог; Віктор Мироненко, директор Центру українських досліджень Інституту Європи РАН.

Віталій Портников: Пане Фесенко, Володимир Зеленський говорив ще до війни і повторював, коли почалася виборча кампанія, що “готовий стати на коліна” перед Путіним, тільки щоб зупинити війну. А на брифінгу після того, як стали відомі екзит-поли першого туру виборів заявив, що скаже Путіну при зустрічі: “Нарешті ви повернули наші території — скільки готові ще компенсувати грошей за те, що відібрали наші території?”

До речі, і Петро Порошенко теж мав певні надії домовитися з Кремлем. Ще у 2014 році говорив, що у нього є план з врегулювання ситуації на Донбасі. Він говорив перед зустріччю у Нормандії, що, на його думку, світ і європейці чекають від українського президента мирного плану. Він був переконаний, що якщо цей мирний план буде наданий, з ним погодяться всі учасники конфлікту, в тому числі і Путін. І от як змінилися уявлення Порошенка про реальність за ці 5 років — просто до невпізнанності!

Володимир Фесенко: Світоглядно він (Зеленський — ред.) не дуже змінився. Просто контекст і відчуття ситуації — тоді він не був політиком, а зараз все більше себе відчуває кандидатом в президентом, що є певна політична відповідальність, певні обмеження. Думаю, що йому це вже пояснили. Плюс була ситуація, про яку писали — зустріч з послами, де йому посол Франції, яка зараз очолює групу послів “Великої сімки”, просто сказала: якщо підете на якийсь компроміс з Путіним, то як ви повернетеся в Київ?

Реально зовнішню позицію України, якщо Зеленський стане президентом, буде визначати не стільки він, скільки люди, які будуть навколо нього — міністр закордонних справ, керівник адміністрації, помічник по міжнародній політиці, який братиме участь у нормандському переговорному процесі, прізвища яких ми ще не знаємо. Думаю, що Володимир ще й сам не знає.

А Порошенко? У нього були добрі стосунки тоді з Зурабовим, якого повернули. І знайомство з Путіним у нього було. Ця ілюзія розсіялася після “Мінська-2”, після Дебальцева. А під час виборчої кампанії він зараз свідомо технологічно використовував ідеологеми войовничого патріотизму — це дуже ефективно працювало на його виборчу кампанію.

Президент України Петро Порошенко під час виступу в Ужгороді, 15 березня 2019 року
Президент України Петро Порошенко під час виступу в Ужгороді, 15 березня 2019 року

Один знайомий, який зараз близький до команди Зеленського, усім розповідає: хочете зрозуміти, яким він буде президентом — дивіться фільм (“Слуга народу” — ред.). Але там немає мізансцен, пов’язаних з Путіним.

Якщо Зеленський стане президентом, почнуться переговори, треба вивчити досьє, як Путін веде переговори, до яких пасток треба бути готовим, що непомітно для Зеленського він спробує навіть завербувати його. У чомусь Зеленський нагадуватиме Трампа — досвіду теж немає, переговори в бізнесі — це одне, а політичні переговори — зовсім інше.

Український актор і кандидат у президенти Володимир Зеленський грає в настільний теніс у своєму передвиборчому штабі після першого туру президентських виборів. Київ, 31 березня 2019 року
Український актор і кандидат у президенти Володимир Зеленський грає в настільний теніс у своєму передвиборчому штабі після першого туру президентських виборів. Київ, 31 березня 2019 року

Принципових, кардинальних змін у двосторонніх стосунках не відбудеться. Росії цілком нормально зберігати те, що є. Крим чіпати не будуть — Росія відмовиться. А по Донбасу Захід підштовхуватиме і нас, і Росію, щоб якісь перемовини були.

— Пане Орєшкін, як ви вважаєте, у новій конфігурації влади, яка може сформуватися в результаті обрання шоумена Володимира Зеленського президентом України, вирішуватиме зовнішньополітичні проблеми країни не перша особа, а оточення, тобто така “свита, яка гратиме короля”?

Дмитро Орєшкін: Щодо першості, то абсолютно. У чому, у чому, а у міжнародних відносинах у Володимира Зеленського не найбільший досвід. Якщо він буде обачливою людиною, то намагатиметься залучити кваліфікованих людей. Різкої зміни у зовнішньополітичній позиції нового молодого президента, якщо він відбудеться, не очікував би.

Пригадайте Буша, який сказав: я подивився йому (Путіну — ред.) у вічі і зрозумів, що з ним можна мати справи. Путін має більші повноваження, ніж цар. У царя була Дума, були обмеження — він деякі закони не міг порушувати, а Путін може робити все, що завгодно. Дійсно, ключове питання — це з ним домовитися. Питання: чи можливо це, і чи спроможний він дотриматися слова, яке дав? Всі політики починають з того, що намагаються з ним налагодити відносини, “заглянути йому у вічі” і побачити там щось добре. І тільки Маккейн там побачив ось ці всім відомі три літери.

Путін, як людина з органів, зможе підлаштуватися під будь-якого співрозмовника і сподобатися йому. Це елемент його навчання і особистих якостей. Він надзвичайно приємний у спілкуванні людина. Він підтакує і погоджується — вам здається, що ви його переконали. А сам є вкрай закритою людиною і вкрай неконтрольованою щодо зовнішніх стосунків — якщо він щось пообіцяв, то не означає, що зробить. Він — хазяїн свого слова. Захотів — дав, захотів — забрав.

Путін — дуже гнучка людина. Для нього головне зараз — щоб програв Порошенко. Тому що у нього дуже багато особистого. За великим рахунком Порошенко його обіграв.

Крим приєднали, то й приєднали. Тепер нова людина — давайте пощупаємо, запропонуємо моркву, як якусь приманку, з тим, що Крим — проїхали, треба розпочинати нове життя. Я завчасно не говорив би, що Путін не піде на зустріч. Зрозуміло, що Україна навряд чи зможе адекватно, на думку Путіна, реагувати на цю “добродушність”. Не треба завчасно його ставити у жорсткі рамки — він не любить таких ситуацій, він не любить неочікуваних ходів.

Звісно, Путін хотів би впхнути “ДНР” і “ЛНР” глибше в тіло України, щоб зберегти контроль над цими територіями і змусити Київ платити там за “побитий посуд”. Там буде 3 мільйони голосів проти київської влади за умовного Вілкула чи Бойка. Чому б не зробити додаткової головної болі сусіду? З задоволенням. Це його мрія.

Думаю, що з Порошенком цей номер взагалі не пройде. Та й навіть не дуже досвідчений у міжнародних справах Зеленський також на таку просту “разводку” не клюне. Але чому не спробувати? Від цього він не програє, тільки виграє в очах світової спільноти. Це Путін вміє робити прекрасно. Він — артист від природи чи від виховання!

— Пане Мироненко, як ви вважаєте, зустрічатиметься Путін з Володимиром Зеленським, якщо шоумен буде обраний президентом України?

Віктор Мироненко: У мене дуже тверде переконання, що до великої і повної зміни політичних облич нагорі політичної влади в Росії ніяких змін в російській політиці по відношенню до України не буде. Те, що трапилося у 2014 році, є свідченням того, що Путін особисто і вся команда, яка визначає російську політику по відношенню до України, зробили для себе висновок, що Україна втрачена, і ніякої можливості повернути, політичних впливів чи економічних, взагалі ввести Україну під своє керівництво, навіть якесь умовне, вже просто немає. Вони не бачать ніяких перспектив і ніяких перемовин не вестимуть.

Об’єктивний фактор — російським політичним керівництвом допущено дуже великої “дитячої” політичної помилки. У політиці ніколи не можна ухвалити рішення, яке при зміні ситуації чи при зміні облич можна було б якось відіграти, обіграти чи змінити. На жаль, рішення по Криму — це саме таке політичне рішення, яке не можна скасувати. Із Заходом ніякої, до речі, теж серйозної розмови про серйозну зміну стосунків у зв’язку з тим, що Путін і Росія ніколи не хочуть і не вестимуть мови про Крим. Тобто ніяких змін не буде. Це справа навіть не тактична, а стратегічна.

Віталій ПОРТНИКОВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ

SpaceX запустила частную миссию к Луне. Как развивается космическая гонка миллиардеров Маска и Безоса?

[07:00 16 января]

[BBC News Русская служба, 15 января 2025]

Основатель Amazon Джефф Безос и его компания Blue Origin вот-вот запустят ракету New Glenn. Запуск должен был состояться еще в понедельник, но был отложен по техническим причинам — и, скорее всего, произойдет в ближайшие дни. Все это происходит на фоне успехов SpaceX Илона Маска: компания в прошлом году совершила прорыв, посадив часть гигантского корабля Starship прямо на стартовую площадку. А сегодня ракета Falcon 9 компании SpaceX отправилась к Луне вместе с двумя посадочными модулями, созданными частными компаниями из США и Японии. Они будут исследовать лунный грунт и изучать магнитное поле земли. Компании обоих миллиардеров были основаны более 20 лет назад. SpaceX значительно опередила конкурента за последние годы, но успешный запуск New Glenn может сократить отставание.

НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.