В першій половині 2020 року економіка України (ВВП) впала на 6,5%. В першому кварталі падіння ВВП становило 1,3%, а в другому — аж 11,4%.
В третьому кварталі НБУ очікує уповільнення спаду ВВП до 7,4%, а в четвертому кварталі — до 3,8%. В цілому прогноз зниження ВВП по року — 6%.
БізнесЦензор проаналізував низку економічних показників, щоб зрозуміти, що відбувається з економікою.
Якщо коротко, промислове виробництво в Україні знижується, обсяги імпорту та експорту також, як і перекази від заробітчан.
Водночас економіка показує ознаки відновлення, обсяги споживання зростають і, в деяких категоріях, навіть перевищують до карантинні. Але причиною цьому може бути відкладений попит з боку населення, який скоро закінчиться.
Промислове виробництво — новий антиректор
В січні-липні 2020 року обсяги промислового виробництва знизилися на 7,7%.
В тому числі у добувній промисловості і розробці кар'єрів — на 5,5%, у переробній промисловості — на 9,2%, в постачанні електроенергії та газу — на 5,3%.
Це антирекорд за останні п'ять років. Гірше було тільки в 2015 році, коли промвиробництво обвалилося на 16% через розв'язану Росією війну в Україні та окупації Криму і частини промислового Донбасу.
Імпорт-експорт також падає
Обсяги експорту з України товарів та відповідно імпорту також падають в слід за ВВП та промвиробництвом.
Порівняно з аналогічним періодом 2019 року експорт товарів зменшився на 6,36%, а імпорт — на 14,24%. Вони також значно нижчі від 2018 року.
Водночас обсяги експорт-імпорту перевищують показники за аналогічний період 2017 року.
Серед товарів, які займають значне ТОПове місце в структурі українського експорту, найбільше впали поставки металів та прокату (20% всього експорту) — на 18,5% та машинобудівної продукції — на 23%.
Менше переказів від заробітчан
Закриття кордонів та карантин в країнах Європи вплинули на обсяги грошових переказів від українських заробітчан. Це третій ключовий канал надходження валюти в Україну після експорту продукції металургії, зернових та рослинних жирів.
Загалом в січні-липні 2020 року перекази від заробітчан, порівняно з аналогічним періодом 2019 року, зменшилися на 5,3% або на $350 млн до $6,3 млрд. Водночас це на 300 млн більше, ніж в січні-липні 2018 року.
Безробітних стає менше
В травні-червні кількість безробітних українців досягла піку — більше півмільйона офіційних безробітних громадян України. З січня по червень 2020 року кількість офіційних безробітних зросла на 38,9% до 518 тис. чоловік.
Однак в липні їхня кількість почала повільно зменшуватися. Не зважаючи на позитивну динаміку в цифрах картина виглядає не так обнадійливою: на кінець серпня офіційних безробітних було зареєстровано 478 тис. чоловік, з них 400 тис. отримувало фінансову допомогу від держави.
Водночас реєстрація нових компаній в липні та серпні майже повернулися до рівня, який був на початку карантину, а в липні перевищила ці цифри. Теж саме стосується і реєстрації нових фізичних осіб-підприємців.
Інфографіка від ОпендатаБот яскраво ілюструє цю динаміку.
Відновлюється і робота закладів сфери КаБаРе (кафе, бари та ресторани). В квітні більше 60% закладів харчування тимчасово закрилися, в травні та червні вони почали відновлювати свою роботу і на початок вересня, за даними компанії Poster, працювало 87% закладів КаБаРе.
Обіг закладів на початок вересня становив 95% від до карантинного показника.
Податків більше ніж в березні
Зростають і обсяги сплати податків порівняно з березнем, коли вся економіка пішла на карантин. Так в липні податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів було сплачено на 4,16% більше, ніж в березні. Акцизів з вироблених в середині країни товарів на 20% більше
Водночас відшкодовано ПДВ експортерам на 14,2% менша, податку на доходи фізосіб було зібрано на — 1,46% менше.
Ми почали споживати більше
Не зважаючи на погіршення макроекономічних показників, споживання товарів та послуг в Україні росте з кожним місяцем. В деяких категоріях обсяги перевищують до карантинні показники.
Поки зарано говорити про майбутній ріст економіки через ріст обсягів споживання домогосподарствами.
Скоріш за все поточне пожвавлення пов'язане з відкладеним попитом, коли населення через жорсткі карантинні заходи відклало покупки на майбутнє.
Окрім того, в сегментах товари для дому та електротехніка ріст пов'язаний з переходом значної кількості працівників на віддалену роботу — їм довелося оновлювати техніку та обладнувати у своїх домівках робочі місця.
Пожвавлення в B2B сегменті
В червні бізнес активність почала відновлюватися. Це видно по обсягам постачання товарів та послуг між платниками ПДВ, які агрегує сервіс “Рейтинг. Бізнес в офіційних цифрах”.
Зокрема, обсяги торгівлі між платниками ПДВ досягли дна і почали зростати, перевищивши в липні до карантинні показники.
Населення відновлює споживання ключових товарів
Споживчий попит на товари повільно але відновлюються. Організація Info Sapiens, яка фіксує динаміку споживчих настроїв населення, констатує поступовий ріст цього індексу.
Тенденція підтверджується і обсягами продажів товарів через касові апарата. Зокрема, в липні в Україні виросли обсяги продажів продуктів харчування, пального, фармпрепаратів, товарів для дому, електроніки та побутової техніки. При цьому за деякими категоріями вони перевищили докарантинні обсяги, особливо це стосується продуктів харчування, пального (на літо припадає автомобільний сезон), товарів для дому та техніки.
Ріст останніх двох категорій пов'язаний з переходом значної частини населення на віддалений режим роботи, який спричинив попит на оновлення товарів для дому, електроніки та побутової техніки.
Продаж автомобілів. Ринок йде вниз
Якщо вище ми спостерігали відновлення обсягів споживання, то на автомобільному ринку навпаки — падіння.
З початку року продажі нових легкових автомобілів зменшились на 4%, порівняно з аналогічним періодом 2019 року — в січні-серпні українці придбали і поставили на облік 52,5 тис. нових легкових автомобілів.
Водночас ринок нових комерційних автомобілів обвалився на 17% — за 8 місяців поточного року в Україні було зареєстровано майже 6,4 тис. нових комерційних автомобілів, повідомляє Укравтопром.
Імпорт нових та б\у автомобілів в Україну за шість місяців 2020 року впав на 36%.
Нерухомість. Ціни ростуть
Відновлюється і ринок нерухомості, з травня ціни на квадратні метри — стабільно зростають.
В період дії найбільш жорсткого карантину обсяги продажів нового житла впали на 40-60%. За цим показником ринок нерухомості України встановив рекорд за останні п'ять років.
Однак у травні-червні продажі почали відновлюватися, повідомляють в компанії InCo home. У травні зростання становило 35%, а в черні — 15%.
При цьому ринок так і не повернув докризові показники, але ціни ростуть. Середня ціна квадратного метра в новобудовах Києва протягом 2020 року зросла на 3,5%, або на $32 до $945. Майже аналогічна динаміка спостерігалася і на вторинному ринку — в січні-серпні середня вартість квадратного метру зросла на $34 до $1052, йдеться в моніторингу консалтингової компанії SV Development.
При цьому під час жорстких карантинних заходів в березні-травні ціни на первинному та вторинному ринках нерухомості столиці зупинили завмерли. Зростання відновилося в червні — за три місяці середня ціна квадратного метра в новобудові виросла на 2%.
Що далі?
У випадку збереження динаміки швидкого поширення коронавірусної інфекції COVID-19 та повернення частини території України до більш жорсткого карантину споживання товарів та послуг знову може впасти.
Водночас Україна має певний запас міцності — обсяг міжнародних валютних резервів перебуває на рекордно високому рівні в $28,8 млрд.
Юрій ВІННІЧУК
Что скажете, Аноним?
[18:26 10 января]
Российские элиты ждали окончания войны в 2024-м. Что они думают теперь?
[12:50 10 января]
19:20 10 января
18:00 10 января
17:30 10 января
17:00 10 января
16:30 10 января
16:00 10 января
15:30 10 января
15:00 10 января
14:30 10 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.