Справа СБУ
Служба безпеки України та Бюро економічної безпеки 2 вересня повідомили українському олігарху Ігорю Коломойському про підозру у шахрайстві та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом.
Згідно із матеріалами слідства, у 2013 році Ігор Коломойський за допомогою групи менеджерів Приватбанку (співвласником якого він був на той момент) начебто вніс через касу банку 949 млн грн на свій рахунок. По факту самі кошти не вносились, але були зараховані на рахунок олігарха.
Далі Коломойський підписав із Приватбанком договір поруки, яким було погашено кредит компанії “Нафтохімік Прикарпаття”, яка ж йому і належала.
В результаті у “Нафтохіміка Прикарпаття” виник борг перед його контролером, який вона погасила перерахувавши 572 млн грн на рахунок Коломойського у “Айбокс банку”.
Таким чином, олігарх отримав шахрайським шляхом більше півмільярда гривень.
У 2020-2021 роках Коломойський вивів ці кошти на закордонні рахунки. Зокрема, 572 млн грн було конвертовано у євро та перераховано на рахунки чотирьох іноземних компаній начебто за юридичні послуги (дві компанії були зареєстровані у США, одна у Великобританії, четверта у Швейцарії).
СБУ вручає підозру Коломойському
СБУ зареєструвала провадження по цій справі 11 серпня. Менше ніж за місяць провела слідство і вручила олігарху підозру.
2 вересня, в день вручення підозри, суд обрав Коломойському запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в СІЗО у Дніпрі із можливістю вийти під заставу у 509 млн грн.
Проте олігарха було поміщено у ізолятор тимчасового тримання (ІТТ) СБУ і взято під охорону оскільки до нього застосовані заходи безпеки.
В тимчасовому ізоляторі СБУ затриманий може перебувати не більше 10 днів, крім випадків, коли до нього застосовані заходи безпеки. Тобто в ІТТ СБУ Коломойський перебуватиме невизначений термін.
Адвокати олігарха повідомили, що їхній клієнт відмовився від застави.
Через п'ять днів після підозри Коломойському від СБУ та БЕБ, Національне антикорупційне бюро вручило олігарху підозру по іншій справі.
Справа НАБУ
НАБУ спільно із САП бюро 7 вересня в ІТТ СБУ повідомили Ігорю Коломойському та п’ятьом членам організованої ним групи про підозру в заволодінні коштами Приватбанку на суму понад 9,2 млрд грн.
НАБУ вручає підозру Коломойському в ІТТ СБУ
За погодженням керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) постановою директора НАБУ 8 вересня було накладено арешт на активи Коломойського. Активи арештовано для забезпечення можливої конфіскації або спеціальної конфіскації майна у кримінальному провадженні.
Йдеться про частки у статутному капіталі 307 юридичних осіб, якими Коломойський володіє прямо чи опосередковано, розрахунковою вартістю понад 3 мільярди гривень. Також арештовано майже 1 тисяча об’єктів нерухомості та понад 1,6 тис. транспортних засобів та суден.
Арешт було накладено на 48 годин. Це максимальний строк арешту, який можуть накласти НАБУ і САП. Далі, як пояснило НАБУ, після прийняття такого рішення, але не пізніше ніж протягом 24 годин, прокурор звертається до слідчого судді із клопотанням про арешт майна. Клопотання було подано на розгляд ВАКС.
На відміну від СБУ, яка провела розслідування своєї справи за менш як місяць, справа НАБУ — з 2017 року, а її активна фаза тривала останні п'ять місяців.
Події, які описані у матеріалах підозри НАБУ, стосуються 2015 року, коли Ігор Коломойський виконував обов'язки голови Дніпропетровської обласної адміністрації.
На той момент діяла програма фінансового оздоровлення Приватбанку на 2015-2017 року, розроблена НБУ. Вона передбачала докапіталізацію акціонерами Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим Приватбанку через значний обсяг проблем кредитів виданих підконтрольним олігархам компаніями.
І щоб докапіталізувати Приватбанк по програмі НБУ Коломойський, як вважає слідство, організував шахрайську схему.
В 2011-2012 роках Приватбанк випустив чотири серії гривневих облігацій з доходом 12-12,5%. Вони були придбані компанією-нерезидентом DAROVALE LIMITED. Офіційним контролером у ній виступав співробітник банку, але реальним власником був Коломойський.
Для купівлі облігацій Приватбанку команда олігарха залучила кошти у іноземних банків під 2-3%. Заставою під цей кредит були кошти Приватбанку, відкритті на кореспондентському рахунку в іншому іноземному банку.
В 2015 році Приватбанк провів зворотний викуп цих облігацій, погасивши номінальну вартість цінних паперів і сплатив відсотки за ними компанії Коломойського.
Проте, через сильну девальвацію гривні в 2014-2015роках, коштів від облігацій і відсотків за ними не вистачало для погашення валютних кредитів, які бралися для інвестицій у цінні папери Приватбанку.
Окрім того, Коломойському необхідно було внести додаткові гроші для докапіталізації Приватбанку на вимогу НБУ.
В результаті була розроблена схема з підміною оригіналів договорів до випуску і купівлі цих облігацій. В підроблений договорах був внесений пункт про виплату додаткової винагороди Приватбанком на адресу тримачів облігацій на випадок девальвації курсу. Таким чином, компанія Коломойського додатково отримала 9,2 млрд грн.
Далі частина грошей пішла на закриття різниці по кредиту, яка виникла в результаті девальвації гривні. Друга частина грошей у розмірі 446 млн грн, через ланцюг пяти підконтрольних групі Приват компаній, під виглядом купівлі-продажу акцій, перейшла на особистий рахунок Коломойського.
З нього він вніс 1,7 млрд грн у статутний капітал Приватбанку, імітуючи видимість виконання умов програми фінансового оздоровлення Приватбанку, яку було розроблено НБУ.
Оскільки на час вчинення злочину Коломойський займав посаду голови Дніпропетровської ОДА, тобто був державним службовцем категорії А, то ця справа розслідується НАБУ.
Чому Коломойський отримав підозру спершу від СБУ?
НАБУ і САП планували вручити підозру Коломойському в кінці серпня. 24 серпня телеграм-канал Монополіст опублікував фото Ігоря Коломойського, який сідає в автомобіль біля НАБУ.
Коломойський після виходу з офісу НАБУ 24 серпня
Проте, як пише Монополіст, оскільки керівництво НАБУ та САП були із робочою поїздкою в США, вручення підозри перенесли.
В Офісі президента дізналися, що НАБУ і САП планують вручити Коломойському підрозру на початку вересня і вирішили випередити антикорупціонерів. Саме тому СБУ зареєструвала своє провадження 11 серпня, а вже 2 вересня повідомило олігарху про підозру.
Таким чином, Офіс президента хотів продемонструвати, що Коломойского “посадили” не незалежні антикорупційні органи, а Служба безпеки України, продемонструвавши більшу ефективність.
Також,тримання олігарха в ІТТ СБУ, дозволяє ОП контролювати олігарха та ізолювати його від антикорупційних органів та ЗМІ.
Юрій ВІННІЧУК
Что скажете, Аноним?
[14:10 22 декабря]
[07:30 22 декабря]
Украина переживает последствия мощной атаки на госреестры Минюста.
[21:42 21 декабря]
12:30 22 декабря
12:00 22 декабря
11:30 22 декабря
11:00 22 декабря
10:30 22 декабря
10:00 22 декабря
09:00 22 декабря
08:30 22 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.