Впродовж 2022 року лише у вигляді податків і зборів вони перерахували до бюджету Росії близько 6 млрд у гривневому еквіваленті.
Власник горілчаного холдингу Global Spirits Евгеній Черняк опинився між двох вогнів: в Україні та Росії були відкриті проти нього кримінальні справи.
В Росії — через підозру у фінансуванні ЗСУ, в Україні — через бізнес-діяльність на ринку країни-агресора.
В обох випадках справа може закінчитись для Черняка “націоналізацію” активів, які за підрахунками Forbes, забезпечили власнику у 2019 році оборот у $881 млн, горілка експортувались у більш ніж 87 країн світу.
Сам Черняк вважає, що в Україні може мати місце спроба рейдерського захоплення його бізнесу. Наявність будь-якого активу в Росії підприємець заперечує.
СБУ звинуватила у пособництві агресору
Напередодні Нового року в телеграм-каналі Офісу генерального прокурора з’явилось повідомлення, що засновнику міжнародного алкогольного холдингу та шістьом його топ-менеджерам повідомлено про підозру у пособництві державі-агресору. В повідомленні ім’я бізнесмена не назвали. Його в той самий день обнародувала Служба безпеки України, яка змогла зібрати на Євгенія Черняка достатню доказову базу.
Черняк офіційно підозрюється за ч. 2 ст. 28, ст. 111-2 Кримінального кодексу України (пособництво державі-агресору, вчинене за попередньою змовою групою осіб). Ця стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від десяти до дванадцяти років з конфіскацією майна або без неї.
За даними слідства, незважаючи на повномасштабне вторгнення, підконтрольні Черняку російські компанії продовжили вести бізнес на горілчаному ринку країни-терориста.
Впродовж 2022 року лише у вигляді податків і зборів вони перерахували до бюджету Росії близько 6 млрд у гривневому еквіваленті.
“Задокументовано, що підприємства фігуранта, розташовані на території чотирьох країн Центральної Азії та Південного Кавказу, закуповували в Росії промислові обсяги спирту та іншу супутню продукцію. Під час обшуків в офісних приміщеннях холдингу в Україні виявлено документи та інші речові докази цієї діяльності”, йдеться в повідомленні СБУ у соцмережах.
Сам Черняк, за інформацією правоохоронців, виїхав з України безпосередньо перед початком повномасштабного вторгнення. Задля уникнення санкцій перереєстрував свої російські компанії на підконтрольну особу, налагодив поставки спирту та комплектуючих матеріалів для російського виробництва у країнах Азії. Звідти експортував продукцію до Росії.
Вирішується питання про арешт приватного та корпоративного майна Черняка в Україні для передачі його в управління Національному агентству и з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), зазначається в повідомленні СБУ.
Водночас Євгеній Черняк пише в соцмережах, що ще сподівається: ця ситуація “є помилкою, а не намаганням тиснуть на бізнес з ціллю рейдерської атаки на лідера”.
Що належить Євгенію Черняку?
В Україні сім’ї бізнесмена належить холдинг Global Spirits, що випускає горілку під торговими марками “Хортиця”, “Мороша” та “Шустов”.
Безпосередньо Євгенію Черняку належить “Лікеро-горілчаний завод “Полтава”, “Одеський коньячний завод”, дистриб'юторські компанії. Також родині Черняка належить “Запорізький завод кольорових сплавів”.
У 2008 році Черняк об’єднав свої алкогольні активи під вивіскою Global Spirits. Під цією назвою він паралельно розвивав бізнес у Російській Федерації, був одним із найбільших гравців на місцевому ринку. У 2012-му в інтерв’ю російському “Комерсанту” Євгеній Черняк розповідав, що Росія згенерувала 70% прибутку Global Spirits, який тоді склав $50 млн.
У 2012 році Global Spirits став найбільшим продавцем та імпортером української горілки в Росії.
Втім вже у 2020 році Євгеній Черняк стверджував, що не веде бізнес у РФ та з 2014 року не володіє жодними активами в Росії. Тоді ж він повідомляв, що придбав горілчаний завод у Казахстані. Старт виробництва там анонсував у листопаді 2020 року.
Наразі центральний офіс Global Spirits знаходиться у Нью-Йорку. Після повномасштабного вторгнення холдинг повідомляв про дублюючі виробництва у Львові та Тбілісі.
До 24 лютого 2022 року продукція Global Spirits вироблялась у РФ за ліцензійними угодами, у тому числі на заводах “Русский север” та “Родник и К”.
У перші дні повномасштабного вторгнення Global Spirits повідомив, що “відкликав ліцензію на виробництво та дистрибуцію алкогольної продукції на російському та білоруському ринках”.
Тим часом osint-cпільнота “Мольфар”, що досліджувала алкогольний бізнес Євгенія Черняка, стверджує, що під контролем близьких до родини Черняка кіпрських компаній залишались російські юрособи, що ліцензували випуск горілчаних виробів після 2014-го і насправді його сім’я продовжувала отримувати прибутки у Росії. А після повномасштабного вторгнення провела лише номінальні зміни у структурі бізнесу.
В квітні 2022 року російські активи холдингу були офіційно оформлені на Олександра Беспалова, що раніше був головою правління АО “Феодосийский завод коньяков и вин”. Та працював у ООО “Торговый Дом “Мегаполис”. Через кілька місяців Беспалова арештували в Росії за спробу дати хабар, проте подробиць цієї історії у відкритих джерелах немає.
У 2022 році горілка “Хортиця” на російському ринку стала називатись “Хорта”, замість “Мороша” з’явилась “Мороша лесная”.
За підрахунками “Мольфара”, за останні вісім років російська казна отримала від підконтрольних Черняку активів щонайменше $14 млн податків.
Останніми роками Черняк постійно мешкав у Сполучених Штатах, в січні 2023 року отримав вид на проживання у Польщі. Цей факт став відомим завдяки посту у Facebook співробітника фірми Semeniaka Law Company, що займалась оформленням документів.
Як зазначається в дослідженні “Мольфара”, статті, що публікувались на тему можливого російського бізнесу Євгенія Черняка, піддавались жорстокій цензурі та вилучались з пошуку Google. І дійсно, відкрити деякі матеріали з українських ресурсів про Євгенія Черняка БізнесЦензору вдалося лише за допомогою VPN.
Безпосередньо сам підприємець зараз активно судиться в українських судах з розповсюджувачами інформації. БізнесЦензор знайшов кілька поточних справ щодо захисту честі, гідності та ділової репутації.
Московський суд ув’язнив заочно, Росфінмониторінг записав у терористи
Втім схоже і у Росії не дуже вірять у зміну власників горілки “Хорта” та “Мароша лесная”. В серпні 2023 року Хамовнічеський райсуд Москви заочно арештував Євгенія Черняка на два місяці з моменту його знаходження на території РФ. Черняка офіційно звинувачують у фінансуванні ЗСУ та “інших українських військових формувань” на більш ніж 500 млн російських рублів для “здійснення терактів на території Росії”.
В липні Росфінмониторинг вніс Євгенія Черняка в список терористів та екстремістів.
Рішення московського суду в листопаді намагався оспорити адвокат Черняка у апеляційній інстанції. Під час засідання адвокат бізнесмена А.А.Толпегін стверджував — інформація про допомогу ЗСУ не має доказів, Черняк витрачав особисті кошти виключно на допомогу цивільному населенню.
В тексті ухвали, яка є в розпорядженні БізнесЦензора, (її можна знайти та завантажити з сайту міськсуду) зокрема йдеться про те, що допомога Черняка виражалась виключно в закупівлі дитячого харчування, консервів, ліків, продуктових наборів, організації хостелів для перебування українських переселенців у Польщі.
Втім оспорити заочний арешт та рішення московського суду Євгенові Черняку не вдалося.
15 грудня російське видання “Ведомости” повідомило, що тамтешній Мінфін розглядає можливість передати російські активи Global Spirits в тимчасове управління. Мова йде про дев’ять юросіб, серед них дистрибьютор “Стандарт качества” (раніше називався ТД “Мегаполис”), група “Традиции успеха”, якій належить завод “Русский север” та “Родник и К”, “Феодосийский завод коньяков и вин” тощо.
Проте офіційної інформації стосовно такого рішення поки немає.
На обвинувачення від українських та від російських правоохоронців Євгеній Черняк майже одразу реагував у соцмережах.
На наступний день після заяви СБУ він опублікував пост у Facebook, де заперечив всі звинувачення проти нього: “Коротко по справі: у РФ з 2014 року діють санкції проти Глобал Спірітс, мати там будь-які активи компанія не могла. Ліцензія відізвана 24 лютого, ніхто не дивився на втрати, працювати з вбивцями українців ніхто не буде. Це база. Всі українські компанії перервали ліцензії за тією самою процедурою. Компанія виграла суд на Кіпрі та заборонила в будь-якому вигляді використовувати торгівельні марки(…) В документах мова йшла не про сплату податків у РФ, а про деякі підприємства у Середній Азії, Грузії та Азербайджані. Я не був та не є власником чи посадовою особою цих підприємств, ніколи їх не орендував(…) відповідно не міг нічого купувати чи продавати”.
Варто зазначити, що у соцмережах Черняк відкрито підтримує Україну.
Ольга ПРОКОПИШИНА
Что скажете, Аноним?
[07:30 22 декабря]
Украина переживает последствия мощной атаки на госреестры Минюста.
[21:42 21 декабря]
[13:43 21 декабря]
Абхазия столкнулась с самым суровым за последние 30 лет энергетическим кризисом.
12:00 22 декабря
11:30 22 декабря
11:00 22 декабря
10:30 22 декабря
10:00 22 декабря
09:00 22 декабря
08:30 22 декабря
08:00 22 декабря
13:00 21 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.