Однак в реальному житті, все це “мильна бульбашка”, яка тільки на перший погляд показує значимість певної політичної фігури. Часто “накрутка” лайків та підписників — це скоріше данина моді. Мовляв, дивись, моє повідомлення сподобалось 10 000 користувачів “Фейсбук”.
Саме така історія сталася з екс-головою Донецької ОДА Сергієм Тарутою. Його активність у медіа-просторі, в соціальних мережах та на зовнішніх носіях реклами — просто вражає. Вдається він і до маніпуляцій із використанням ботів та накруткою лайків.
коллаж з “Фейсбук”
Розглянемо недавній приклад. Сергій Тарута розмістив на своїй сторінці у “Фейсбук” лист до Президента України. В ньому він особливо нічого нового не пропонував і якихось екстраординарних думок не виражав. Однак під цим дописом на сьогоднішній день зібралося більше 12 000 лайків.
Якщо припустити, що всі ті, кому сподобалося повідомлення Тарути, реальні люди, то така кількість складала би майже п’яту частину Приморського району рідного для “збіднілого олігарха” Маріуполя. Проте навіть поверхневий аналіз легко доводить, що більша частина вподобань — фейкова.
І це помітили в українському політичному сегменті “Фейсбук”. Наприклад, Антон Ходза пише: “Дивлюсь хто лайкає. Купа попожніх акаунтів….Дивлюсь коментарі — там вакханалія та римська оргія з рімджобами та іншими послугами, які так люблять політики. Коротше, все зрозуміло. Хтось технічно доїть пана Таруту на просуванні. Але трошки топорно”.
Йому вторить Тарас Козак: “Прочитав відкритого листа Сергій Тарута, який лайкнули майже з 10 тисяч ФБ-екаунтів. Так, мабуть серед них багато фейкових”. У коментарях до його допису розгорнулась справжня дискусія з приводу накрутки кількості вподобань: “Список этих 10 тысяч людей уже сохранили себе все разводилы лохов как потенциальных жертв”, “Горжусь. Среди лайкнувших ни одного френда”, “А меня прям очень радует, что из лайкнувших оказалось аж 8 моих френдов. Фух. Качественная выборка))”.
Проаналізувати всі акаунти з 12 тисяч вподобань вкрай важно, але третину все ж таки під силу. Коли ми нарахували перші 100 ботів, стало ясно, що таких там декілька тисяч щонайменше. Наприклад, серед тих, хто лайкнув допис Тарути, є велика кількість акаунтів без фото, жодного друга та допису.
Найбільш кумедні мають імена: “Іван Іван”, “Ира Ирина”, “Оля Олечка” тощо. Є й більш вдалі — на фото в них квіти, коти чи природа. Один з проаналізованих акаунтів виявився восьмирічною дитиною з фото на фоні єдинорогу з мультфильма. Також вподобала листа Тарути особа з ім’ям Nick Сave та фото цього співака. На його сторінці, окрім перепосту допису екс-голови Донецької ОДА, також розміщений, наприклад, “кодекс честі російського офіцера”. І при цьому під записами жодного лайку — а саме це видає бота.
Цікаво, що серед тих, кому сподобався лист Тарути до Президента, є дуже багато прихильників Михайла Саакашвілі. Один з перших коментарів залишила людина, яка написала: “Я с Вами, где записаться в Вашу партию???”. При цьому на його сторінці зазначено, що він підтримує Саакашвілі.
Ще один з тих, хто залишив свій лайк під листом Сергія Тарути, взагалі має на аватарці фото Саакашвілі. При цьому вся його сторінка майорить дописами про учать у протесті, який влаштували прихильники екс-президента Грузії.
Серед проаналізованих лайків під повідомленням Сергія Тарути ми знайшли близько 20-ти акаутів, які симпатизують Михайлу Саакашвілі. Хоча на перший погляд ідеологія обох має практично протилежні направлення. В даному випадку варто звернути увагу на чутки у політичних колах про те, що фінансують як грузинського апатрида, так і екс-голову Донецької ОДА з кишені одного олігарха — Ігоря Коломойського. Однакові фейки у “Фейсбук” це звісно не доказ, але тема для роздумів.
Знайшли ми і таких ботів, які залишають коментарі практично під кожним повідомленням Тарути. Ці акаунти повністю порожні. Серед них, наприклад, Анна Дорошенко та Юрій Клімко. Ось так виглядають їхні сторінки — жодного “свого” фото та ніякої реакції з боку друзів — ні лайків, ні коментарів.
За словами працівника однієї з компаній, яка спеціалізується на “накрутці” вподобань під постами у “Фейсбук”, зробити 10 тис. лайків під повідомленням неважко і відносно недорого. “Судячи з того, що ви показали, то така робота може коштувати не більше 300 доларів. Набити лайки не важко, однак таку кількість дуже рідко замовляють, адже активність одразу впадає в очі. Якщо у людини зазвичай 100-200 вподобань, а тут 10 000, то виглядає це підозріло і навіть смішно. Тому таких замовлень дуже мало”, — розповідає співрозмовник.
У січні 2017 року видання “Кореспондент” зробило матеріал про найбільш популярні акаунти у “Фейсбук” в українському сегменті. Серед лідерів по кількості підписників виявилися Михайло Саакашвілі, Петро Порошенко та Арсен Аваков. Найбільше реакцій на повідомлення отримують Петро Порошенко, Борис Колесніков та Михайло Саакашвілі. Ще у січні автори матеріалу відзначали ознаки фальшивої активності на сторінці екс-президента Грузії. Впадала в очі вкрай розвинена географія підписників, яким подобаються дописи Саакашвілі про події в Україні.
У курйозну ситуацію з ботами влітку нинішнього року потрапив і народний депутат Євген Дейдей. Активістка Христя Бевз помітила, що запис про отримане ним поранення в зоні АТО лайкали переважно бот-акаунти, частина яких з Російської Федерації. “Майже 2000 ботів лайкнули пост Дейдея з відео перев’язки пораненої ноги. Акаунти з іноземними іменами, які не мають аватарок, друзів, а їх хроніки порожні: Jassir Arafat, Ana Paula Alvarez, Narkotyk Amfetaminowski, Sedakülljah Je Je, Dieabeetus Type-one, Hisui Shinotsuki, Tom Soyer і багато інших. На даний час з 2200 лайків (палець вгору) — лише приблизно кілька десятків акаунтів реальних людей. 188 — смайл (сміюся), решта — боти”, — зазначила вона.
У схожу з Дейдеєм ситуацію може потрапити й Сергій Тарута з його 12 тисячами накручених лайків під листом до Президента. Факти про те, що за компанію з фальшивих вподобань Тарута платив — наведені вище. А от найбільш яскраво, хоч і занадто емоційно, активність “ідейного натхненника” партії “Основа” описав один з коментаторів запису Антона Ходзи: “Піарщики затупили. Занадто накрутили Лойсів. Ботами на фейсбук не соромляться користуватись навіть державні установи, особливо МВС. У партії Міхо, кількість прихильників вже напевно більша ніж у Кріштіано Роналду, а боти пролайкають будь-який ваш коментар, навіть якщо ви напишете, що Міхо х..й, а потім напишуть вам гнівну відповідь. Тарута і його Підпора, нічим не кращі”.
Что скажете, Аноним?
[21:03 05 января]
[23:36 04 января]
22:10 05 января
13:00 05 января
12:30 05 января
11:30 05 января
11:00 05 января
10:30 05 января
09:30 05 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.